Pelta ven?! Ovládne vedení českého fotbalu Slavia, tedy Šimáně?

Pelta ven?! Ovládne vedení českého fotbalu Slavia, tedy Šimáně?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

A je to tady! Velmi bezpečné zdroje deníku Aktuálně.cz potvrzují, že obviněni byli Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR), Simona Kratochvílová, náměstkyně ministryně školství, Zdeněk Bříza, donedávna šéf odboru sportu na ministerstvu a také FAČR jako právnická osoba.

Jmenovaní jsou obviněni ze spáchání trestných činů souvisejících s tím, jak se nakládalo se státními dotacemi do sportu. Důvod středeční rozsáhlé policejní akce? Přerozdělení dotací ze strany ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) pro rok 2017. Mezi nimi by mohla výlučnou roli hrát i rekonstrukce stadionu Přátelství na Strahově, na kterou přispěly jak fotbalová asociace, tak i ministerstvo školství a magistrát.

Dostane se tak český fotbal necelý měsíc před volební valnou hromadou FAČR do obřího chaosu? Může být 2. června za dané situace zvolen Miroslav Pelta? Nebo přijde spasitel, třeba typu Jiřího Šimáněho, který krátce vedl Slavii a jehož navrhuje Jaroslav Tvrdík? Ovlivní tahle razie boj o titul a ligový závěr, hlavně zápasy Peltova Jablonce, který už v sobotu (14.00, ČT 2) hostí Viktorii Plzeň? Přijde tak fotbal o stamiliony, jež měl od státu získat?

Zpochybněná důvěryhodnost sportu, hlavně fotbalu

To jsou zásadní otázky dne. Zatímco se fotbaloví fanoušci na sociálních sítích vesele baví.

Volal Pelta? A co chtěl? Právníka,“ připomínala se policejní odposlechová kauza z roku 2004. „Teď už se asi nebude na českých stadionech volat Pelta ven, že?“ zmínil jeden z fandů nejčastější ligový pokřik. „To máš, Míro, za tu naši nedělní remízu s Jabloncem. Jarda Tvrdík,“ dal si jeden z fandů věc do souvislostí s nečekanou ztrátou Slavie v boji o titul. „Policie se prý spletla. Měla vybrat Čapí hnízdo a místo toho udělala razii v kanceláří Velkého čápa,“ zmínil sídlo ministra financí Babiše a Peltovu přezdívku Velký čáp jeden z vtipálků.

A teď zase vážně. „Pokud se v právě probíhající kauze, v níž policii podávaly vysvětlení i takové šajby jako sama ministryně Kateřina Valachová či Miroslav Jansta, šéf České unie sportu a vlivný politický lobbista, prokáže, že docházelo k překračování zákonných pravidel nebo že snad státní peníze někdo cíleně defraudoval, zpochybní to důvěryhodnost sportovního prostředí možná na několik let?“ konstatuje komentátor serveru Aktuálně.cz Luděk Mádl ve svém Glosáři.

Kluci to asi přešvihli

Podle letošního rozdělovníku dotací by měl fotbal dostat 629 milionů korun, z toho 562 milionů z neinvestičních dotací, ze kterých pro srovnání lední hokej obdrží jen 198 milionů korun. „Když jsem to viděl, říkal jsem si, sakra, jestli už to kluci trochu nepřehvízdli,“ poznamenal včera pro Aktuálně.cz nejmenovaný fotbalový funkcionář. Českým fotbalem rovněž běží zpráva o schválených dotacích do dvaadvaceti fotbalových klubů. Údajně udělených na hraně, nebo i za hranou zákonných rámců.

Šéfka České asociace fotbalových hráčů (ČAFH) Markéta Haindlová prohlásila, že policejní akci očekávala už dříve. Coby bývalá předsedkyně odvolací a revizní komise FAČR (skončila ve funkci v červnu 2013) musí vědět své.

Rozhodne, zda Pelta skončí ve vazbě?

Jak píše i Luděk Mádl, důležité bude v dané kauze i to, zda Miroslav Pelta skončí ve vazbě. „Pokud bude normálně chodit po světě, budou se všichni tvářit, že se zase až tak nic moc neděje, všechno je to nedorozumění, že musíme ctít presumpci neviny a tak podobně. Dokážu si představit, že v této situaci je fotbal schopen zvolit si 2. června Miroslava Peltu znovu předsedou asociace. Ovšem v situaci, kdyby měl Pelta nějaký čas mžourat na sluníčko zpoza mříží, bylo by celé aranžmá přeci jen vizuálně nastavené úplně jinak,“ tvrdí Mádl a má nejspíš velkou pravdu.

Postoupí Plzeň či Slavia přímo do Ligy mistrů? A Zlín či Opava rovnou do Evropské ligy?

Buď, jak buď, valná hromada dostává úplně nový náboj, pokud tedy nebude kvůli středečním událostem odložena. Jsou různé varianty vývoje. Ta nejhorší je, pokud by se silné jádro coby „bratrstvo kočičí pracky“ semklo kolem kontroverzního místopředsedy Romana Bebra, posílilo by o středočeského šéfa a rovněž bývalého rozhodčího Miroslava Libu a vytvořilo by jakousi „stalinistickou dělnicko-rolnickou“ vládu. To by ale nejspíš vedlo k rozkolu s Ligovou fotbalovou asociací (LFA).

Všechno špatné je ale vždycky pro něco dobré. Fotbal se sice v době vrcholící kvalifikace MS 2018 na čas může dostat do chaosu, ale konečně by se mohl očistit od starých struktur a dinosaurů. Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík nezahálel a napsal na Twitter: „Český fotbal dnes prochází krizí, kterou ještě ani nelze popsat. Je ale potřeba přemýšlet o lidech, kteří ho z ní vyvedou. Tip: Jiří Šimáně.“

Možná se takto chce Tvrdík Šimáněmu omluvit za podnikatelův ne zrovna idylický odchod ze Slavie, ale jinak to není špatný tip. O Šimáněm se ostatně v souvislosti s touto rolí mluvilo už před lety, vždy, když byla ve FAČR nějaká krize. A Šimáně má na Strahově svého člověka, bývalého poradce a manažera národního týmu a „21“ Jaromíra Šeterleho.

Ujmou se inciativy kluby?

Ovšem volba předsedy není jediná věc. Je třeba změnit přežitý systém volebních valných hromad a delegátů, často z řad bývalých rozhodčích, které dokonale ovládá právě Roman Berbr. Cestou by mohla inciativa spolku Čistý fotbal. Ten nedávno navrhl změnit volební systém uvnitř FAČR. A to tak, že by její vedení nadále nevolili vybraní delegáti valné hromady jako dosud.

Navrhujeme, aby měl hlasovací právo každý klub, který je součástí FAČR. A volby by pak mohly probíhat za použití elektronického systému, který už nyní fotbalovou asociaci propojuje,“ vysvětlil Lukáš Říha, předseda Čistého fotbalu.

Tohle je cesta, jak se zbavit Berbra a rozhodčích, ovládajících český fotbal. Budou mít ale na ni kluby dostatek chuti, síly a odvahy? Současná kauza by jim je mohla dodat.