Kliment: Jsou hráči, jimž chyběl domov, Praha, Česko. Já to tak nemám

Kliment: Jsou hráči, jimž chyběl domov, Praha, Česko. Já to tak nemám
ROZHOVOR

Třiadvacetiletý ofenzivně laděný hráč a bývalý český reprezentant do jednadvaceti let Jan Kliment patří VfB Stuttgart, ale právě probíhající sezonu je zapůjčen v dánském Brondby Kodaň, kde sice hraje o něco více, než v Německu, ale ani tak to není úplně ideální. Spolupracovník Hattricku Vít Chalupa se za exjihlavským hráčem vypravil do Kodaně a zeptal se ho na pár otázek, z nichž většinu najdete v právě vydaném květnovém čísle papírového magazínu a menšinu níže...

Jak se vám na konci roku 2015 četlo, že jste patřil mezi největší sportovní objevy česka roku 2015?

"Samozřejmě se to četlo hezky. zvlášť když se mi ten rok fakt povedl. Přečetl jsem si o sobě hodně článků. měl jsem z toho i husí kůži. Ale pak se také psalo v létě 2016: Pamatujete si ještě klimenta? Teď bude hrát v dánsku. Tak to zkrátka je. Nedělám si z toho těžkou hlavu, že bych seděl doma a říkal si: Ježíš, kam spěje moje kariéra. Byla spoustu i lepších kluků než jsem já, kteří to nezvládli. Média neřeším. Třeba při tom domácím Euru 21 mi přišlo divné, kolik se napsalo hovadin, že se najdou tací novináři, kteří chtějí ty kluky srážet. Někteří tomu, bohužel, uvěří a jsou z to psychicky sesypaní. S tím problém nemám."

Jaké to bylo setkávat se v bundeslize s hvězdami typu Arjena Robena, Thomase Müllera? Je to pro vás motivace, vidět je na vlastní oči?

"Určitě. Jsem rád, že jsem si mohl zahrát, vlastně sedět v Allianz Areně proti Bayernu (smích). Vidět, jak se chovají, jak hrají, jak se tím fotbalem baví. To je zase ještě o úroveň výš."

A jaký je váš nejoblíbenější fotbalový klub na světě?

"Nejsem zažraný fanoušek, jedno srdce pro jeden klub. od malička se mi líbil Real Madrid. Ale já se spíš dívám po hráčích, mám pár oblíbených a sleduji, jak hrají, co vymyslí. Neymar, Coutinho, Firmino, Özil, Ronaldo, Messi, na ty se každý rád koukne. Také Marco Reus.

Jaký máte fotbalový sen?

"Ten už se mi trochu splnil. Hrát v zahraničí. Nejsem blázen, nemám takový sen a přesto nejede vlak. Real, Barcelona. Ale jsem optimista. Vyčkávám, co bude."

Jaká liga by vám herně nejvíce vyhovovala?

"Asi nizozemská liga. Po Euru „21“ v roce 2015 jsme i nějaké nabídky měli, ale Bundesliga je Bundesliga. Takže jsme se s agentem Nehodou rozhodli pro Stuttgart. Dřív jsem hrál na kraji a nechtělo se mi bránit, takže by mi holandská ligy vyhovovala, protože tam se moc nebrání. A z těch top lig by byla největší výzva Anglie. Tam by si chtěl asi zahrát každý malý kluk, který mluví o fotbale."

V Kodani pobýváte většinou sám, protože přítelkyně studuje. Je to o těžší? Nebo vám to nevadí a umíte se o sebe postarat?

"Nevadí mi to. Užívám si volnosti, kterou jsem vždy chtěl. mám byt, auto, mohu si dělat, co chci. Slýchávám, že jsou hráči, kteří to nezvládli, že jim chyběl domov, Praha, Česko. Já to tak nemám.

Tušíte, čemu byste se chtěl věnovat po kariéře? Jan Kliment – realitní makléř s evropskou působností?

To by bylo hezké. Přemýšlím. Dost o tom přemýšlím, přestože jsem mladý a snad mě čeká ještě dlouhá kariéra. Poslední dva roky na stavební roky už jsem tam skoro nechodil, vykouřilo se mi to z hlavy, takže pochybuji, že bych začal stavět baráky. Takže mi z toho vychází, že by bylo fajn zůstat u fotbalu. Asi se nevidím na trenéra, na to nemám povahu. Pomáhat, vybírat mladé kluby pro kluby by se mi líbilo. Ale to se třeba bude odvíjet i od toho, kolik peněz vydělám. "