Chceme se zachránit už s Karvinou, říká klokan Jirásek

Chceme se zachránit už s Karvinou, říká klokan Jirásek
ROZHOVOR

V patnácti letech přestoupil ze Sparty do Interu Milán, kde si párkrát zatrénoval po boku Zlatana Ibrahimoviče nebo Zanettiho. Dnes má však pětadvacetiletý kreativní záložník Bohemians 1905 úplně jiné starosti. V sobotu nastoupí v Ďolíčku proti Karviné, aby svému týmu zajistil záchranu ještě před výjezdem do Hradce, kde by to v případě neúspěchu bylo hodně nepříjemné.

Jaká je teď v šatně nálada?

Víme, že se nám jaro vůbec nevydařilo, ale pořád to máme jen ve svých rukou. Celé to období posledních týdnů je pro nás hodně složité, ale doufáme a věříme, že se zachráníme už teď s Karvinou a do Hradce pojedeme bez nervů.

Viděli jste, jak Karviná trápila Spartu a nakonec ji dokázala obrat o body?

Viděli jsme to. Samozřejmě jsme si vědomi toho, že Karviná má dobrý mančaft, což prokázala nejen v zápase proti Spartě, daří se jí a má tam hráče, kteří jsou schopni dát gól, ale spoléháme na to, že hrajeme doma, kde nám fanoušci pomůžou a společně to zvládneme. Teď už nezáleží na tom, jestli se nám dlouhodobě daří, nebo nedaří, je to jen o tom jednom zápase a my ho musíme vyhrát. Karviné na jednu stranu už o nic nejde, ale právě proti té Spartě ukázala, že jí na tom příliš nezáleží, a jistě bude chtít i proti nám předvést co nejlepší výkon.

V dresu Karviné teď nastupují vaši bývalí spoluhráči Moravec s Budínským, byli jste spolu přes týden v kontaktu?

Vím, že kluci, kteří je znají déle, se s nimi určitě bavili, ale spíše v klidu. Žádné přestřelky ohledně toho, komu se více daří nebo kdo vyhraje, tam, myslím, nebyly.

Myslíte, že budou chtít Bohemce spíše ukázat, že udělala chybu, když se jich zbavovala, nebo ji nebudou chtít nechat sestoupit?

To asi nehrozí. Myslím, že ti hráči, kteří prošli Bohemkou a teď působí v Karviné, se s klubem nerozešli úplně v dobrém a spíše budou chtít ukázat, kam se posunuli. Druhá věc je, že Bohemka patří k těm klubům, které touto cestou vůbec chodit nechtějí, a nějaké volání starým známým s prosíkem tady vůbec nehrozí. Myslím, že všichni na hřišti budou chtít podat ten nejlepší možný výkon.

Už se podle vás projevila změna na postu trenéra?

Ta nám pomohla hlavně v těch prvních zápasech, kdy jsme doma dokázali porazit Jihlavu a udělali jsme bod v Boleslavi, ale pak už přišel ten výpadek a z toho se pak těžko dostává.

Vy jste se s příchodem trenéra Haška vytratil ze sestavy a vrátil jste se do ní až po zápase v Liberci, kde jste jako střídající hráč hru oživil, cítíte nějakou změnu své role v týmu?

Já si myslím, že je to normální. Každý trenér přijde do nového týmu s nějakými představami, ale hráče teprve postupem času poznává, něco si zkouší a někdo, kdo dříve pravidelně hrál, mu do té jeho vize prostě nemusí zapadnout. Já to beru tak, že jsem hráč a mou povinností je trénovat, a když mě trenér postaví, tak hraju, a když ne, tak čekám na svou šanci.

Změnil se nějak výrazně trénink?

Trenér se nás hlavně snažil srovnat v hlavách. Říkal, abychom na sebe nekladli zbytečně velkou tíhu a snažil se celou tu naší nepříjemnou situaci spíše odlehčit. V tom byla největší změna.

Přitom v zimě to vůbec nevypadalo, že bude Bohemka bojovat o záchranu až do posledního kola, přitom tým se téměř nezměnil. Kde je problém?

Na podzim jsme odehráli dobré zápasy, ale bohužel se to prostě dostalo do téhle fáze, kdy víme, že se nám nedaří, jsme v nepříjemné situaci a hlavně nedáváme góly, přestože si nějaké šance vytvoříme. To nás dostávalo hlouběji a hlouběji a čím blíže byly ty sestupové příčky, tím těžší to pro nás bylo.

Bohemka má zdaleka nejhorší útok v celé lize a chybí jí hráč, který by byl schopen pravidelně dávat góly…

To je náš největší problém no. Přestože jsme těch gólů ani tolik neinkasovali, tak jsme spoustu zápasů prohráli právě proto, že jsme nebyli schopni se prosadit. Ta absence nějakého Škody nebo Lafaty nás provází celou sezonu, ale na podzim jsme se o ty góly alespoň dokázali všichni tak nějak podělit.

Věříte, že v sobotu s Karvinou už se to zlomí?

Nic jiného už nám nezbývá. Bereme to tak, že tohle je ten zápas, který o všem rozhodne.

Sparťanský klenot Frýdek: Chci být lepší než táta s bráchou!