Nedávno jsem rozvážel jídlo a teď bych chtěl chytat ligu, říká Nguyen

Nedávno jsem rozvážel jídlo a teď bych chtěl chytat ligu, říká Nguyen
ROZHOVOR

Prošel všemi mládežnickými kategoriemi pražské Sparty, zkusil ČFL v Unionu a FNL v Čáslavi, než se před sezonou 2015/2016 usídlil v brance Vlašimi. V uplynulé sezoně vychytal čtyřiadvacetiletý Filip Nguyen devět čistých kont a chystá se do první ligy. Přeje si, aby to vyšlo, ale když z toho sejde, tak se prý nic neděje. „Před rokem a půl jsem ještě rozvážel jídlo do škol a teď bych chtěl chytat ligu,“ říká s úsměvem.

Vlašim prohrála až v posledním kole se zachraňujícím se Sokolovem, ale do té doby vyhrála sedm z osmi zápasů. Co se u vás stalo?

To se lámalo, když odešel trenér Hašek. Proti Opavě jsme pak nikoho neměli (prohra 1:2), ale pak přišel Petr Havlíček, který je vlastně také ze Sparty, pokračoval v té koncepci a nám se pod ním začalo dařit. Chytli jsme se hned s nejslabším Prostějovem, pak přišla remíza s Pardubicemi a už to jelo. To jsme pak až do toho posledního zápasu soupeře přehrávali rozdílem třídy. Vyhrávali jsme o tři čtyři góly a byla to paráda.

Dělal trenér Havlíček něco jinak?

Jsou to rozdílní trenéři. Hašek byl impulzivní, zatímco Havlíček nám přinášel více klidu. Ale třeba v taktice se vůbec nic neměnilo. Hodně tomu také pomohl los.

Dovedete si tu Vlašim, která ke konci jara vyhrála, co mohla, představit v první lize?

Docela jo, a podle mě bychom tam ani nemuseli hrát vyloženě o záchranu. Myslím, že kdybychom se tu v létě sešli tak, jak jsme končili, tak bychom určitě hráli o postup. Tolik bodů Vlašim ve druhé lize ještě nikdy neuhrála a čtvrtá myslím také nikdy neskončila.

Nemohli jste si na sebe tím závěrem uplést bič v podobě většího tlaku ze strany vedení na postup v příští sezoně?

Já si spíš myslím, že většina kluků dostane teď v létě nabídky z první ligy a ve Vlašimi se ten kádr zase hodně promění. Přijdou noví mladí kluci ze Sparty a bude se tu skládat nový tým. Myslím, že se tu na letní přípravu sejde klidně osmdesát procent hráčů, kteří tu loni nebyli. Bude hodně záležet na tom, jestli zůstane trenér Havlíček a jestli přivede nějaké hotové hráče, popřípadě, kdo z těch starých tady zůstane. Napodobit takový úspěch bude každopádně hodně těžké.

Vy sám jste nějakou nabídku z první ligy nedostal? Devět čistých kont přeci jen není úplně špatné… (5. nejlepší gólman druhé ligy co do počtu vychytaných nul)

Trenér chtěl před sezonou těch nul patnáct, tak to úplně nevyšlo, ale kdyby mi někdo před sezonou řekl, že jich budu mít devět, tak bych si asi myslel, že se zbláznil. A jednu nabídku jsem dostal. Teď zrovna ji řešíme…

Můžete alespoň prozradit, jestli se jedná o klub z první poloviny tabulky?

Ano, jedná. Už to snad jde do finální fáze, protože prvoligové kluby, začínají přípravu už po tomhle víkendu (19. června), tak snad během tohoto týdne budu mít jasno.

Jste spíš nervózní nebo natěšený?

Určitě nervózní. Není to jen o změně dresu, musel bych se také stěhovat, protože to není v Praze a měnit spoustu věcí. Strašně doufám, že to vyjde, ale říkám si, že když to nedopadne, tak se nic neděje. Před rokem a půl jsem ještě rozvážel jídlo do škol a teď bych chtěl chytat ligu.

S kým z nového klubu jste byl v kontaktu a čím jste ho zaujal?

Na posledním zápase jsem mluvil s trenérem brankářů. Ten mi říkal, že už mě nějakou dobu sleduje, že se o mně bavil se sportovním ředitelem a že bych tam hned v pondělí měl začít.

Asi jako dvojka, že?

Asi jo. Nemyslím si, že by mě hned pustili do branky. Budeme tam prý tři gólmani a nějak se o to popereme, ale nic konkrétního zatím nevím.

Co si od následujícího ročníku slibujete?

Pokud by mi vyšel ten přestup, tak bych si hrozně rád zachytal alespoň jeden prvoligový zápas. A do budoucna se pak ustálit někde v první lize jako jednička.