I Ukrajina předčila Londýn, říká čerstvá posila Slavie Laštůvka

I Ukrajina předčila Londýn, říká čerstvá posila Slavie Laštůvka
ROZHOVOR

Po velmi vydařené sezoně v Karviné má v mistrovské brance Slavie nahradit Jiřího Pavlenku, jenž zamířil do bundesligového Werderu Brémy, a pomoci jí na cestě do základní skupiny Ligy mistrů. Nejprve to vypadalo, že zůstane doma v Karviné, když médii proběhla zpráva o tom, že si do Edenu rozhodně nepůjde sednout na lavičku, ale o pár dní později už se k týmu připojil a ve středu odchytal první zápas proti Budějovicím.

Když se poprvé objevila zpráva, že o vás mají v Edenu zájem, tak jste řekl, že si tam ve svém věku nepůjdete sednout, ale nakonec jste ještě před Pavlenkovým odchodem přišel. Věděl jste už tehdy, že odejde?

Nevěděl, ale ještě bych chtěl říct, že jsem to rozhodně nemyslel tak namyšleně, jak to pak znělo v médiích, že bych si o sobě myslel, že jsem nějaký supergólman, který nikde nebude vysedávat. Já jsem se vrátil domů do Karviné, kde jsme měli super partu, sezona se nám nesmírně vydařila, lidé chodili, všechno bylo super a já to prostě nechtěl měnit za lavičku na Slavii. Přišlo mi, že ani pro mě, ani pro Jirku, a ani pro Přému Kováře z toho nekoukalo nic dobrého.

No a co se tedy změnilo?

Viděl jsem nějaké ty Jirkovy rozhovory (o tom, že by rád odešel), které se směrem k fanouškům úplně nepovedly, a slyšel jsem, že jsou s Werderem blízko dohodě, tak jsem se to rozhodl risknout. Kdyby ale Jirka zůstal, tak bych to pak asi ještě zkusil řešit jinak.

Jak na vás Slavia zatím působí?

Mám z ní jen dobrý pocit. Z kluků, z tréninků, ze všeho, ale budeme to mít těžké. Čeká nás hodně zápasů a těžké zápasy v předkolech proti opravdu silným soupeřům. Myslím, že hodně se toho odehraje v podobné sestavě a pro kluky to bude náročné. Příprava a vstup do pohárů budou určitě klíčové.

Co vůbec říkáte na to, jak se Slavia se Spartou vrhly do velkého a na české poměry drahého posilování?

Je to něco nového. Jdou sem hráči, na které tady nikdo nikdy nebyl zvyklý, ale jestli je to sportovně správný krok ukáže až čas. Já teď jen doufám, že hlavně pro Slavii budou ti hráči skutečně posilami a všechno dobře dopadne. Ono je to ale nesmírně těžké. Nikde není psáno, že ten tým, jakkoliv budou jeho části dobré, do sebe dobře zapadne a my budeme všechno vyhrávat. Už i větší kluby s tím měly problémy. Já ale doufám, že v případě Slavie to tak nebude, a uděláme v Evropě nějaký dobrý výsledek.

Hodně se mluví o tom, že drahé zahraniční posily s vysokými platy mohou nabourat kabinu, co si o tom myslíte?

Co já vím, tak kluci tady měli dobrou partu a táhli za jeden provaz, a můžu jen doufat, že ti noví hráči na tom nic nezmění. Že si to všechno sedne a přijdou i výsledky.

A může to, co právě předvádí pražská „S“, pozvednout celý český fotbal?

Já si zase nemyslím, že těch opravdu dobrých zahraničních hráčů sem jde tolik, aby nějak razantně pozvedávali celý český fotbal, ale asi tomu věřím. Jenže na druhou stranu, my si tu můžeme říkat, jak tomu věříme, ale realita nám za rok ukáže úplně něco jiného.

A čeká nás alespoň nejzajímavější ročník, jak se všude píše?

Loňská sezona, kdy se až do posledního kola bojovalo o titul, byla dostatečně zajímavá. Já bych byl raději, kdybychom o něm rozhodli dostatečně brzy a žádný zajímavý ročník se v tomto směru vůbec nekonal.

Loni se fanoušci těšili na Rosického s Václavem Kadlecem, ale letos je těch jmen, na která se mohou těšit daleko více. Myslíte, že se to projeví na návštěvnosti stadionů?

To snad ano. Já bych si také přál, aby se Rosa konečně uzdravil, přestože to je teď můj konkurent, a začal hrát, protože to je obrovsky kvalitní fotbalista, který ještě může všem ukázat.

A co si od následující sezony slibujete vy osobně?

Když se mě na to někdo ptá, tak říkám, že bych chtěl, aby se mi povedla alespoň tak, jako ta minulá v dresu Karviné. Ale je jasné, že půjde o to, jak bude hrát celý tým. Je to o týmové práci a já se budu hlavně snažit pomoci týmu. Když přijdou hvězdy, tak stejně samy nic neudělají, a my všichni musíme hrát za Slavii, ne si tady dělat jméno.

Myslíte si, že po těch všech dresech, které jste oblékl, a zemích, v kterých jste chytal, najdete nakonec štěstí ve Slavii, tak jako se to povedlo Pavlu Horváthovi v Plzni?

Moc bych si to přál. Rozhodně mám ještě motivaci a nechci končit. Vím, že ve finále je to jen o té tvrdé práci v tréninku.

A kde se vám líbilo nejvíc?

Já jsem byl dlouho na Ukrajině, kde jsem to bral jako svůj domov, ale líbilo se mi i v Německu, kde jsme zase měli dobrou brankářskou skupinku, ve které byl třeba i Marek Štěch, a přestože jsem tam moc nechytal, tak mě tenhle rok posunul o velký kus dopředu. Ty tréninky tam měly vážně obrovskou kvalitu a já na ně chodil s ještě větší chutí. A pak nesmím zapomenout na ten poslední rok v Karviné, kde mi to hodně usnadnili kluci tím, že vytvořili skvělou partu a hodně mi pomáhali, a fanoušci, kteří mě krásně přivítali a na ten nový stadion si vždy našli cestu.

V Anglii se vám nelíbilo?

Moc ne. Ten Londýn mi k srdci prostě nějak nepřirostl a musím říct, že i na Ukrajině si mi líbilo víc, co se týká toho života.