Z kuchyně až na Wanda Metropolitano. Kdo je třetí nejdražší fotbalista světa?

Z kuchyně až na Wanda Metropolitano. Kdo je třetí nejdražší fotbalista světa?

Když coby čtyřletý capart vběhl o přestávce na trávník a začal si pohrávat s balonem, diváci jinak nezáživné partie „okresního přeboru“ zpozorněli. „Už tehdy si lidé všímali, jaký má talent,“ říká o João Félixovi jeho táta Carlos Sequeira Teď budou vycházející portugalské superhvězdě tleskat zcela jiné kulisy.

Z Félixe se minulý týden oficiálně stal třetí nejdražší fotbalista v dějinách. Jen Neymar a Mbappé stáli více než střapatý slušňák z Viseu (126 milionů euro). Sedm let má zářit na Wanda Metropolitano, domácím stadionu madridského Atlética, letošního vicemistra španělské La Ligy, pro necelých 68 tisíc diváků.

 

O mimořádně nadaného střízlíka se už loni zajímaly velké evropské kluby, blízko byl přestup do Westhamu. V posledních měsících pak kolem něj kroužily ty nejuznávanější fotbalové značky. Mluvilo se o možném odchodu doJjuventusu, v Turíně hrává Félixův idol Cristiano Ronaldo. Vyjednávání mělo usnadnit i to, že oba krajané mají stejného agenta.

 

Od konce června ale bylo jasné, že Félix zamíří z lisabonské Benficy jinam. Má nahradit „Malého prince“ u „Los Colchoneros“, má sázet góly místo AntoineaGriezmanna.

 

Velký úkol pro devatenáctiletého kluka, kterého ještě před rokem, dvěma znali jen ti největší fotbaloví nadšenci? Jistě, ovšem střelecké kvality mu nejdou upřít. Vždyť v dubnu ohromil hattrickem v Evropské lize, svým galapředstavením proti Frankfurtu přepsal dějiny této pohárové soutěže. Nikdo mladší v ní třikrát za jediný večer neskóroval.

 

Tehdy se rozplakal. Štěstím.

 

Zcela jiné pocity prožíval ve třinácti. „Ne, nenechávej mě tady, to nezvládnu,“ prosil tátu Carlose, když měl první noc zůstat v Portu. V místě, kam ho předtím každý den vozili rodiče na tréninky, si ho chtěli nechat nastálo. „Když se budeš cítit stejně i zítra, odvezu tě. Ale pak už se sem nikdy nevrátíš,“ dostal odpověď.

 

Malý João v Portu nakonec vydržel dva roky, než se rozhodl odejít. Ztratil totiž radost ze hry. Kvůli tomu, že byl malý a vyhublý, nedostával dost prostoru. Na hřišti se nepotkával s míčem, spoluhráči mu nechtěli přihrávat. „Dospíval pomaleji než ostatní,“ přiznala jeho maminka Carla Félix.

 

I ona dříve vozívala talentovaného synka z Visea do Porta a zpět, kvůli jeho vášni pro fotbal po práci ve škole urazila za volantem 250 kilometrů. Vraceli se pozdě, kolem jedenácté večer. S manželem Carlosem, který se živil rovněž jako učitel, byli obětaví. Když pak viděli, jak se João během dvou let trápí a chce končit s fotbalem, přemluvili ho, ať to ještě zkusí.

 

Félix následně našel své štěstí u rivalů v Benfice, v Lisabonu si dobře všimli toho, že jeho přednosti dalece převyšují nedostatečnou výšku. Podobný příběh napsal kdysi Griezmann, jehož nástupcem se má portugalský reprezentant stát.

 

Ať se mu povede jakkoliv, jeho rodiče jsou na něj už nyní pyšní. Dotáhl to mnohem dál než táta Carlos, který hrával jen „vesnický“ fotbal. To při jeho zápasech jako předškolák João ukazoval svůj um. Um, který trénoval doma v kuchyni, později i s mladším bratrem Hugem, s nímž piloval přihrávky. V obývacím pokoji se jim prý válelo 15kopačáků.

 

„Rodiče o mně říkají, že jsem se naučil vodit balón u noh dříve, než jsem začal chodit. Je to pochopitelně nadsázka,“ usmál se Félix. Pravdou ale je, že dribblingem strávil hodiny a hodiny času. Právě díky výtečné kopací technice, preciznímu zakončení i citu pro přihrávku tak raketově vyletěla jeho cena.

 

Vždyť to není ani rok, co debutoval za áčko Benfiky. A teď stál Madrid celých 126 milionů euro. Stačilo, aby během 43 zápasů dal 20 gólů.Podobně razantní cestu mezi fotbalové idoly má za sebou už jen Mbappé.

 

V portugalské lize trhal Félix rekordy. A teď říká: „Chci psát dějiny Atlética Madrid.“

 

Text: Tomáš Zatloukal