Liberec před duelem v Kazachstánu trápily problémy s odletem

Liberec před duelem v Kazachstánu trápily problémy s odletem

V daleké kazašské Kostanaji zahájí letošní vystoupení v evropských pohárech liberečtí fotbalisté. Úvodní souboj druhého kola Poháru Intertoto, z nějž se Slovan touží probít do Poháru UEFA, hned na začátku sezony hodně prověří odolnost mužstva nově vedeného kouče Michalem Zachem.

Severočechům ale přípravu na zápas výrazně zkomplikovaly problémy s odletem. Původně měla liberecká výprava odletět v pátek ve dvě hodiny ráno z Pardubic, nakonec se to nestalo, protože letadlo ruské přepravní společnosti nesplňovalo normy a firma dlouho nebyla schopna zajistit náhradní řešení.

Fotbalisté tak museli ve městě perníku neplánovaně přenocovat a do Kazachstánu měli odletět až v pátek v pozdních odpoledních hodinách. "Je to velmi nepříjemná situace, ale musíme se s tím poprat," citovaly klubové internetové stránky trenéra Zacha.

Liberečtí tak do Kostanaje dorazí po pětihodinovém letu zřejmě až v sobotu brzy ráno místního času, tedy jen necelých 18 hodin před utkáním. Z Kazachstánu se Liberečtí zase dostanou až v neděli v 18:00 tamního času; letecký speciál je dopraví do Moskvy a pak se výprava běžnou linkou přesune do Prahy. V Ruzyni by tým měl být v neděli kolem 23:00. Celá cesta tak zabere téměř tři dny a klub vyjde asi na 2,5 milionu korun.

Před Libercem se v Poháru Intertoto otevírají lákavé vyhlídky: když nyní vyřadí Kostanaj a v dalším kole OFI Kréta, dostane se do Poháru UEFA. Severočeši však v Kostanaji nebudou bojovat jen s únavou ze zdlouhavé cesty, čtyřhodinovým časovým posunem či náročnými klimatickými podmínkami. Do prvního ostrého zápasu půjde Liberec také hodně oslabený. "I přesto si chceme z Kazachstánu odvézt výsledek, který nám zaručí dobrou pozici do odvety. Základem bude neinkasovat gól," řekl Zach.

Liberečtí mají hodně problémů se sestavou a hlavně obrana notně prořídla. Z ustálené obranné čtveřice, která dohrávala závěr minulé sezony, se v Kostanaji nepředstaví ani jeden hráč. Peter Šinglár, Tomáš Janů a Miloš Brezinský jsou zranění, odchod stopera Pavla Košťála do Sparty se blíží a Slovan nechce riskovat možné zranění své opory.

Zach nemůže počítat ani s ofenzivním hráčem Filipem Dortem, hrát nebude také slovenský univerzál Michal Jonáš a dlouhodobě zraněný Tomáš Frejlach. Útočník Jan Blažek po mistrovství Evropy jednadvacítek teprve začíná s tréninkem, naopak další juniorský reprezentant Daniel Pudil už ve výpravě bude.

S týmem neodcestovali obránci Miroslav Holeňák, Adam Petrouš a útočník Jales, jejichž přestup stále nebyl administrativně dotažen. "Šanci ale zase dostanou ostatní hráči, věříme, že se o to poperou," uvedl Zach. Premiéru v libereckém dresu by si mohli odbýt obránce Petr Krátký, nová posila z Mladé Boleslavi, a také brazilský záložník Hudson.

Po delší době se v sestavě Slovanu možná objeví Radek Hochmeister s Tomasem Radzinevičiusem, navrátilci z hostování v Olomouci respektive Kladně. "Z tréninků i přípravných zápasů cítím velké odhodlání, nemusíme opakovat, jak moc je pro nás Intertoto důležité. Doufáme, že se to zaujetí přenese i do zápasu samotného," podotkl Zach. Zápas začne v sobotu v 15:30 SELČ, hlavním rozhodčím je Rakušan Bernhard Brugger. Odveta je na programu příští neděli v Liberci.

Předpokládaná sestava Liberce: Hauzr - Matula, Polák, Hochmeister, Liška - Papoušek, Bílek, Hodúr, Pudil (Hudson) - Nezmar, Radzinevičius.

[ 6. 7. 2007 - ČTK | Foto: fcslovanliberec.cz ]