Fortelného bych rád viděl zpátky, jinak kádr vnímám jako uzavřený, říká teplický Kučera. Jakou dohodu má s Horou?

Fortelného bych rád viděl zpátky, jinak kádr vnímám jako uzavřený,  říká teplický Kučera. Jakou dohodu má s Horou?
ROZHOVOR

Že strašák jménem covid-19 umí ochromit i fotbal, poznávají aktuálně v Teplicích. Ze zimní přípravy tam kvůli této zákeřné nemoci vypadlo hned několik hráčů, i tak ale trenér Severočechů Radim Kučera neztrácí optimismus. V kádru totiž uvítal hned několik nových tváří včetně ostříleného stopera Ondřeje Mazucha. Nejen k posilám se pak vyjádřil v rozhovoru pro eFotbal. 

Když pomineme nepříjemnosti spojené s nákazou hráčů covidem-19, jak jste zatím spokojen s tím, jak příprava probíhá?
Jsem spokojen s každým zdravým hráčem, kterého mám v tréninku. Samozřejmě se trochu projevilo, že byly Vánoce a tak, ale všichni kluci se vrátili připravení. Jedinou kaňkou je opravdu jen to, že nám z toho kvůli covidu vypadlo dost hráčů, kteří na v závěru podzimu byli v základní sestavě. Doufal jsem, že na jaro už budeme nachystáni v plní polní, ale covid nám ty plány bohužel narušil. S podobnou situací se už však muselo vypořádat více týmů, nejen my.

Když jste do Teplic přicházel, mužstvo sužovala velká marodka, teď zas přišel covid. Neříkáte jste si, že těch strastí už bylo víc než dost? Prakticky jste ještě neměl možnost vidět mužstvo pohromadě…
To opravdu neměl a ještě asi chvíli mít nebudu (s úsměvem). Už se mi ale pomalu vrací rekonvalescenti jako Grigar, Mareček či Heidenreich. Na druhou stranu jsou však někteří další nakaženi covidem, což samozřejmě není vůbec dobrá zpráva. Jde i o to, že každý z nich se vrátí v trochu jiném stavu. Někoho to zasáhne jen lehce, někoho mnohem víc. Sám jsem covid prodělal a pořád se cítím trochu unavený, zadýchávám se při každé větší aktivitě. Z tohoto pohledu je to hodně nepříjemná věc. Na druhou stranu však možná bude výhodou, že si tím kluci projdou už teď a ne až v průběhu jarní části. To by mohlo být ještě horší.

Kolik hráčů je momentálně v karanténě?
Aktuálně se jedná o sedm hráčů.

Když přejdeme k posilám, tak nade všemi ční jméno zkušeného stopera Ondřeje Mazucha. Proč jste si do kádru vybral právě jeho?
Věděli jsme, že do týmu potřebujeme zkušeného borce, který bude řídící jednotkou defenzivní části. A právě Ondra k tomu má veškeré předpoklady. Oblékal třeba dres ukrajinského Dněpropetrovsku, anglického Hullu či pražské Sparty. Je to nesmírně vyspělý fotbalista, který pořád má co nabídnout. Spousta našich mladých kluků se od něj může učit.

Do týmu dále přišli talentovaní hráči - obránci Šimon Gabriel s Francouzem Rubenem Droenhlem či brankář Jan Čtverečka. Hlavně prvně jmenovaný by asi mohl být hodně zajímavou posilou…
Určitě. Šimona Gabriela znám už z reprezentace do 20 let. Je to mladý a perspektivní kluk, který se neustále vyvíjí. I tělesné parametry má na stopera velice dobré. Trochu mu uškodilo hostování v Mladé Boleslavi, kde toho moc neodehrál, ale já věřím, že se do toho rychle dostane a popere se o šanci. Ostatně i Plzeň, které patří, v něm stále vidí hodně kvalitního hráče.

Zvučná posila pro Teplice! Na pomoc defenzivě přichází řízný stoper MazuchNa testy jste si pozvali útočníka Baníku Martina Maceje. Jak se vám zatím líbí?
Zatím na mě působí dobrým dojmem. Vzali jsme ho jako takovou náhradu za Matyáše Kozáka, jenž se vrátil do Sparty. Martin může hrát v útoku i na krajích zálohy, je na tom slušně rychlostně a má výbornou výšku. Jsou u něj předpoklady, že by se ještě mohl posouvat dál. Opravdu nevypadá vůbec špatně, ale ještě uvidíme. Bude tu do konce týdne a pak se rozhodneme, jak s ním naložíme dál.

A jak to vypadá s návratem Jakuba Hory, který se opět připravuje s týmem? Vyvíjíte coby trenér A-týmu trochu tlak, aby zůstal, nebo to necháváte čistě na něm?
S Kubou jsem se bavil a vím, že by nejradši zas vyrazil na další zahraniční štaci. Respektuji to. Když mu to vyjde, pak mu určitě nebudeme bránit. Ale pokud by zůstal, tak já věřím, že by byl právoplatným členem kádru.

Naopak odešel záložník Jan Fortelný, jehož si do přípravy stáhla Sparta. Existuje dohoda, že když se neprosadí do kádru, tak se vrátí zpátky do Teplic?
Takováto dohoda skutečně existuje. Stejnou situaci jsem už ostatně zažil loni v Jihlavě, kdy si ho Sparta stáhla do přípravy taky, ale nakonec strávil jaro ještě u nás. V jeho kariéře mu samozřejmě přeji jen to nejlepší. Zároveň však otevřeně přiznávám, že bych ho moc rád viděl zpátky v Teplicích.

Hrozí i další zimní odchody?
Nikdy neříkej nikdy, ale momentálně nemám informace, že by někdo odcházel. Náš kádr vnímám jako víceméně uzavřený.

Liga začíná už v půlce ledna. Dá se za vůbec tak krátkou dobu něco zásadního změnit na systému hry?
Je to hodně komplikované. Zvlášť když se vám do týmu spousta kluků vrátí a spousta dalších zase vypadne. Ale pracujeme s tím, co máme aktuálně k dispozici. Pevně věřím, že až budeme kompletní, tak se opět posuneme dál.

Ukazuje Hora zpět na Stínadla? Budoucnost lotyšského šampiona se nyní intenzivně řeší...