Expert Rajnoch: Jablonec si na sebe plete bič, Plzeň ať se zaměří na tvorbu mužstva

Expert Rajnoch: Jablonec si na sebe plete bič, Plzeň ať se zaměří na tvorbu mužstva
ROZHOVOR

Možná jen poskrovnu fotbalové krásy, ale zato spoustu urputného boje a několik zajímavých výsledků nabídlo první jarní kolo FORTUNA:LIGY. V rozhovoru pro eFotbal se k němu vrátil televizní expert a bývalý reprezentační stoper Jan Rajnoch. Jaká je podle něj hlavní potíž Olomouce a jak zhodnotil další ztrátu Plzně? 

Z té nejsledovanější trojice Slavia, Sparta, Plzeň brali na úvod jara výhru pouze sešívaní, herně však příliš nepřesvědčil nikdo z nich. Viděl jste to stejně?

Celkově to první jarní kolo bylo pro všechny týmy hodně náročné, a to hlavně co se týče terénů. Co jsem tak viděl, tak právě na Slavii bylo hřiště připravené ze všech nejlépe. Především chci ale vyzdvihnout výkon Sigmy, která hlavně v první půli byla na domácí perfektně připravená. Dokonce šla do vedení, ale pak ji srazily dvě penalty. Tak jako tak to však proti ní neměla Slavia v sobotu ani trochu jednoduché. Vyhrála sice zaslouženě, ale bylo to hodně upracované vítězství. Navíc když v sestavě Slavie nastoupili hráči jako Bah či Hromada, kteří se ještě musejí sžít s mužstvem.

Překvapilo vás, jak dobře Sigma hrála?

Mě hlavně překvapuje, že Sigma umí skvěle zahrát se soupeřem typu Slavie, ale pak klidně ztratí body s někým mnohem slabším… Je to její dlouhodobý problém a ukazuje to na jistou míru bohorovnosti, že ten výsledek přijde možná sám. A vím, o čem mluvím, protože jsem za Sigmu hrál a přesně tohle se tam stávalo i v minulosti. Současný tým už je samozřejmě jiný, avšak tenhle problém možná trochu přetrval. Protože kdyby Olomouc hrála pokaždé jako v první půli na Slavii, tak by na tom byla ještě výrazně lépe nežli teď. Ale já to mužstvo vesměs chválím. Pod vedením Radka Látala je skvěle fyzicky připravené a určitě má perspektivu. Jen se tímhle způsobem musí prezentovat i dál.

Na hrotu Slavie nastoupil Jan Kuchta, jenž dostával příležitost už na konci podzimu. Je i pro vás momentálně první volbou mezi útočníky?

Musím říct, že se mi docela líbí. Pro obranu soupeře je to nepříjemný hráč, který vepředu udrží dost balónů. Proti Sigmě navíc dal dva góly, byť oba z dorážek. Je jasné, že Slavia má těch ofenzivních možností fakt hodně, ale Kuchta se tam zatím určitě neztrácí. Takže jo, i pro mě je to asi v tuto chvíli útočník Slavie číslo jedna.

V neděli se pak v akci představili fotbalisté Sparty i Plzně a byly z toho dvě bezgólové remízy. Hlavně Viktorii pak ztráta v Příbrami musí mrzet přímo dvojnásob…

To bylo takové fotbalové pošušňáníčko (usmívá se). Taky jsem trochu litoval kluky ve studiu O2 TV Sport, že neviděli ani jednu branku... Zápas Sparty v Ostravě byl každopádně kvalitnější než ten Plzně v Příbrami. Co se týče Viktorie, ta sice měla herní převahu, ale pořád mi její útočná hra přišla dost pomalá a sterilní. Zvlášť když proti ní stála bojovně naladěná Příbram, která hrála na pět obránců a soupeři nedarovala nic zadarmo. Bohužel už víme, že přesně tohle Plzni vůbec nesvědčí, z čehož v součtu s neproměněnou penaltou pramenila další její ztráta.

Trenér Adrian Guľa se tím hned zkraje jara dostal pod ještě větší tlak. Ustojí ho?

Už na podzim jsem mluvil o tom, že v Plzni je to teď ze všeho nejvíc o koncepci klubu. Musí si jasně určit cestu, po které chtějí jít. Proti Příbrami konečně nastoupili odchovanci jako Šulc či Matějka, což je za mě jednoznačně správný směr. Ať se teď v klubu zaměří na tvorbu mužstva a neřeší to, zda odvolávat trenéra. Takový je aspoň můj názor. Je sice pravda, že plzeňská hra mě opět zklamala, ale Adriana Guľu bych teď já osobně až zas tolik neřešil.

Poslední otázka se pak bude týkat Jablonce, jenž už v pátek deklasoval Teplice na jejich hřišti hokejovým výsledkem 5:0. Co jste říkal na takovou kanonádu?

Že se mi líbila a moc. Jen nevím, jestli za to mohl až tak špatný výkon Teplic, nebo skvělá hra Jablonce. Hlavně pohybově na tom ale byli jeho hráči mnohem lépe než soupeř a naprosto zaslouženě zvítězili. Teď uvidíme, jak budou pokračovat dál. Pletou si na sebe bič. Všichni ale víme, že mají kouče Petra Radu, jenž si umí kluky srovnat. Na boj o titul to stačit asi nebude, na to druhé místo by však klidně mohlo. Tedy hlavně za předpokladu, že Sparta s Plzní budou i nadále takto ztrácet. Ale zapomenout nechci třeba ani na Slovácko, které se nenápadně tlačí vpřed a i ono ještě může pěkně zamíchat kartami. 

Slavia-Covid 2:0. Proč se hraje v lednu ve večerních mrazech, když diváci na stadiony stejně nemůžou?