První kolo? Dvě třetiny duelů odřídili Berbrovi oblíbenci! Portugalec Pereira asi ještě neví, která bije

První kolo? Dvě třetiny duelů odřídili Berbrovi oblíbenci! Portugalec Pereira asi ještě neví, která bije
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

„Portugalec to vzal z gruntu. Všichni potrefení jsou na víkend nominovaní na zápasy 1. ligy. Co z toho vyplývá? Že žádné podstatné změny nebudou, a to ani na okresech.“ To je jedna z rozhořčených a velmi ironických internetových reakcí fanouška z diskuse na serveru lidovky.cz po zveřejnění nominace rozhodčích na první letošní kolo Fortuna:ligy. Nový portugalský šéf komise arbitrů Portugalec Vítor Melo Pereira nejspíš zatím opravdu neví, která bije. Trojici Královec, Ardeleanu a Rejžek, která se objevila při aktivní spolupráci s Romanem Berbrem v policejním spise, sice zatím odstavil, ovšem jinak dvě třetiny zápasů, tedy šest z devíti, odřídili největší Berbrovi oblíbenci! Další byli v akci na pomezí či u videa. Někteří dokonce dvakrát během víkendu.

Když se objevily na oficiálním webu nominace sudích, bral jsem jeden udivený telefonát za druhým. „To si toho Portugalce vodí jako loutku, všechno je při starém,“ zněly naštvané hlasy lidí, co se zajímají o ligový fotbal v Česku. 

Začátkem ledna jsme na efotbal.cz publikovali seznam sudích nejvíce v minulosti spojených s exmístopředsedou FAČR, kteří by měli pro ztrátu důvěry v českém profifotbale co nejdřív skončit. Většina z nich byla v lednu zase v akci…

Ono je to ale těžké, když v „nové“ komisi zůstal bývalý člen Chovancovy a Wilczekovy party Jiří Kureš, mimochodem proberbrovský předseda OFS České Budějovice a člen výkonného výboru Jihočeského krajského fotbalového svazu, který vede Jan Jílek, jeden z největších Berbrových spolupracovníků považovaný za „Náčelníkova“ nástupce.

Kluci v akci…

O víkendu tak byli v akci všichni tři loajální „tanečníci“ z Berbrových plzeňských plesů. Franěk řídil páteční duel Teplice - Jablonec, Ginzel odpolední sobotní utkání Mladá Boleslav - Zbrojovka Brno a Berka večerní sobotní zápas Slavia - Olomouc. 

Lerch, kterého Listkiewiczova komise pro slabou výkonnost z profilistiny vyřadila, ale duo B + D arbitra zase mezi elitu vrátilo, rozhodoval utkání Liberec - Bohemians, a někdejší Berbrův ochotný informátor přímo z hrací plochy Orel pískal nedělní střetnutí Příbram - Plzeň. 

A Karel Hrubeš, jenž v životě odpískal nejvíc zápasů Plzni, protože si ho mj. podle starších odposlechů soudě žádal osobně i viktoriánský ředitel Šádek, vedl v sobotu mač Slovácka s Karvinou (a v neděli byl ve funkci VAR v zápase Pardubice - České Budějovice). To je šest hlavních arbitrů z devíti. 

A to není všechno, na pomezí v duelu Teplice - Jablonec byl coby asistent Petr Blažej, mj. dlouholetý předseda OFS Kladno, známý to berbrovec, resp. „libovec“, který nedávno dopisem podpořil dalšího velkého „Náčelníkova“ oblíbence, člena VV FAČR a předsedu Středočeského krajského fotbalového svazu Miroslava Libu. Blažej si pak hned v sobotu přivydělával coby asistent videorozhodčího při utkání Liberec - Bohemians, kde byl VARem po páteční teplické šichtě znovu Pavel Franěk. 

Asistenta v utkání Mladá Boleslav - Brno pak dělal David Hock, muž s podobným osudem jako Lerch, jehož sice Listkiewicz a spol. pro velmi slabou výkonnost z ligy vyhodili, ovšem on se do ní zase Berbrovým oknem vrátil.

Také Hock má další funkci, je předsedou komise rozhodčích OFS v Ústí nad Orlicí, kde pracuje coby okresní šéf další velký Berbrův spojenec, ochotný a vyvolený příjemce „Náčelníkových“ státních dotací Michal Blaschke. Další sběratel fotbalových funkcí, jinak též předseda Pardubického krajského fotbalového svazu a proberbrovský člen výkonného výboru FAČR.

A nesmíme zapomenout ani na dalšího Berbrova oblíbeného sudího, Zbyňka Proskeho, kterého Kureš a spol. nechali alespoň něco vydělat tím, že ho nenápadně uklidili coby čtvrtého rozhodčího v nedělním duelu Příbram - Plzeň. 

Než se tu Pereira rozkouká

Slušná práce ve stylu „Nominujme všechny osvědčené kluky, dokud to jde, než se tu Pereira rozkouká“.

Uvidíme, jak to bude dál, podle našich informací někteří lidé z očistných inciativ chystají pro nového portugalského šéfa českých arbitrů vysvětlující dopis, jak to v tuzemském sportu číslo jedna vypadá a kdo je kdo. Třeba i s návrhem, aby se oprášila praxe z dob předsedy Františka Chvalovského, totiž, že by aktivní profirozhodčí nesměl kumulovat funkce a nesměl zároveň být (třeba) i předsedou okresního fotbalového svazu. On by si pak například Petr Blažej rozmyslel, co chce dělat raději. A ne aby mu jedna neplacená funkce vytvářela oporu pro jinou, velmi dobře placenou funkci. 

Už koncem října minulého roku sportovní server ruik.cz zveřejnil zajímavou analýzu s výmluvným názvem „Zarážející statistika českých sudích. Zápasy Plzně většinou řídí jedni a ti samí arbitři! Naopak někteří si Viktorii dosud nezapískali“. 

Kolegové z ruik.cz uvedli, že hned patnáct současných prvoligových rozhodčích řídilo nejčastěji utkání Viktorie Plzeň. Mezi nimi jsou právě zmínění Karel Hrubeš, Berka, Hock či Blažej, ale i Julínek, Flimmel (každý jeho čtvrtý zápas byl duel Viktorky) či Myška. Někteří arbitři naopak o Plzeň ani nezavadili.

Ublížený Rejžek nic nechápe

To se však netýká třicetiletého rozhodčího z Písku Pavla Rejžka, který byl po pouhých devíti ligových utkáních podle všeho Berbrovým zásahem zařazen na mezinárodní listinu FIFA. Policejní odposlechy zachytily, jak po zápasech Opava - Zlín (0:3) a Plzeň - Jablonec (3:2) v srpnu a v září 2019 volal Romanu Berbrovi, který mu předtím dával po telefonu či na „pracovní snídani“ pokyny. Rejžek místo toho, aby zpytoval svědomí a projevil účinnou lítost a sebereflexi, přešel nyní až do poněkud ublíženého útoku.

„Já jsem žádné zápasy neovlivnil, ať si je každý pustí,“ řekl před pár dny v rozhovoru pro Seznam Zprávy Pavel Rejžek. Odmítá, že by měl dlouhé týdny či měsíce čekat na to, jak jeho případ posoudí Etická komise FAČR.

Klidně bych mu ty duely pustil, například hned po utkání Plzně s Jabloncem jsem na tomto místě v úterý 17. září 2019 v rubrice „Procházka ligovým děním“ napsal komentář s názvem „Jak Rejžek pomohl Plzni držet krok se Slavií“, kde je vše podrobně popsáno. 

Já vůbec nechápu, proč jsem se v těch problémech ocitl. Jsem mezinárodní rozhodčí. Jak to asi může dopadnout, když vypadnu z praxe s profesionálním fotbalem?“ ptal se Rejžek na Seznamu Zprávy. Doufá prý, že jeho případ bude vyřešen nějak individuálně.

„Vždycky když v zápase bylo něco kontroverznějšího, ozval jsem se někomu z komise rozhodčích a panu Berbrovi,“ připustil Rejžek v interview pro Seznam Zprávy. „Pan Berbr se o rozhodčí zajímal, prostě to tak bylo. Cítil jsem, že kdybych nedal vědět, nebo kdyby se ta komunikace přerušila, tak… vy víte co,“ popisoval Rejžek své předešlé obavy, že by si mohl u „Náčelníka“ pokazit renomé.

Ale jak to? On Pavel Rejžek nevěděl, že Roman Berbr neměl s rozhodčími vůbec nic společného? A že proti těm, kteří to o něm říkali, podával s Dagmar Damkovou jednu žalobu za druhou a požadoval hned u několika soudů omluvy, statisíce či dokonce až téměř milion korun? 

Jo, jak už říkal Karel Havlíček Borovský: „Nechoď, Vašku, s pány na led, mnohý příklad známe, že pán sklouzne a sedlák si za něj nohy zláme.“

I když v tomto případě si podle všeho nohy zlámali, jak pán, tak Vašek, tedy Rejžek. )

P. S. Proslýchá se, že pátým členem Pereirovy komise rozhodčích by mohl být Michal Beneš. Ano, to je ten rozhodčí, který měl s Ivanem Horníkem a jeho žižkovskou Viktorkou "stejnej zájem". A pak jen tak na vedlejšák pracoval pro jinou Viktorku, tu plzeňskou. Očista dočista, vy zíráte, my zíráme, dočista čistá liga!

Slavia-Covid 2:0. Proč se hraje v lednu ve večerních mrazech, když diváci na stadiony stejně nemůžou?

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.