Vzestup Sparty by pomohl i Slavii, je přesvědčen Siegl. Co si myslí o Vrbovi a jakou výtku má k Julišovi?

Vzestup Sparty by pomohl i Slavii, je přesvědčen Siegl. Co si myslí o Vrbovi a jakou výtku má k Julišovi?
ROZHOVOR

Ve Spartě strávil spoustu let v roli excelentního střelce a potom i asistenta. A i když aktuálně nezastává v klubu žádnou pozici, k rudému dresu má samozřejmě stále hodně vřelý vztah. V čem to podle něj bude mít nový trenér týmu Pavel Vrba složité a proč by na jeho místě raději viděl někoho jiného, poodkryl v rozhovoru pro eFotbal.

Svou těžkou premiéru na lavičce Sparty Vrba zvládl, byť zápas v Olomouci mohl skončit všelijak... Potvrdil tím hned na startu, že má vítězení v krvi?
Byl to vyrovnaný zápas, který mohly vyhrát oba týmy. Nakonec se štěstím uspěla Sparta, a to i právě díky Pavlu Vrbovi. Ve druhé půli poslal do hry kluky, kteří prokázali velký hlad po vítězství. Na nějaké soudy je však samozřejmě brzy. Klíčové teď bude, aby Vrba našel tu svou jedenáctku a ustálil sestavu. On je ten typ, který si podle mě do svých kroků nenechá moc mluvit. Aspoň ne tolik jako jeho předchůdci. V tom by měl mít výhodu, ale podstatné bude, aby našel podporu u samotných hráčů.

Vy sám jste v rudém dresu střílel góly řadu let, stal jste se legendou klubu. Jak moc těžké to se získáním kabiny bude mít právě trenér Vrba?
Myslím, že určitě ne tolik jako se získáním fanoušků. Vždyť Pavel Vrba je trenér, který Spartu v lásce příliš neměl. Což je ale jasné vzhledem k tomu, kolik let strávil v Plzni, pro kterou byla Sparta hlavní nepřítel. A co se týče té kabiny, v ní si Vrba musí sjednat respekt. Ale v tomhle mít problém asi nebude, zkušený je na to dost. Navíc hráči tam jsou od toho, aby makali a nekoukali na to, kdo je zrovna trénuje. Autoritu si pak u nich každý trenér získá přirozeně tím, když pod ním budou vítězit.

Podle očekávání Vrba vrátil do základu Bořka Dočkala, který má na tým velký vliv. Mluvilo se o tom, že s Václavem Kotalem si Dočkal příliš nesedl, což výměnu koučů možná trochu urychlilo…
Podle mě by takové věci měly zůstat v kabině. Zrovna v tomhle případě ale trochu vyplavaly na povrch a ty vztahy byly nejspíš narušené, byť samozřejmě nevíme, jaká byla celá pravda. Každopádně si myslím, že Bořek teď opět bude tím klíčovým hráčem a stane se i takovou prodlouženou rukou nového trenéra. Asi s ním najde společnou řeč lépe než s Vaškem Kotalem.

Vrba je už 18. trenérem Sparty za posledních 17 let. O čem to svědčí?
Že já tam při svém posledním působení byl dva roky a udělali jsme double, takže pro mě ještě dobrý (směje se). Ale teď vážně, samozřejmě je to strašný. Nároky na Spartu jsou fakt obrovské, tam se musí pořád vítězit. A takovou tíhu občas nezvládají trenéři i hráči. Navíc už po prvním větším neúspěchu se tam celá koncepce klubu často přehodnocuje a právě trenér jde většinou hned pryč. Je to složité. Zároveň ale platí, že pro každého trenéra u nás je Sparta ta největší výzva. I já bych radši viděl na její lavičce nějakého opravdového sparťana jako třeba Ivana Haška nebo Michala Bílka, s nímž jsem tam působil a udělali jsme úspěch. Všichni ale víme, že kvality má i Pavel Vrba. Teď je jen na něm, aby je potvrdil i ve Spartě.



Mimochodem, právě návrat Bílka měl být údajně ve hře. Víte v tomto směru něco víc?
To nevím. Jestli tam opravdu probíhalo nějaké jednání, tak jen mezi ním a klubem. Ale Sparta to dementovala s tím, že jasnou volbou pro ni byl právě Pavel Vrba. Není tajemstvím, že ho na Letnou lákali už delší dobu. Navíc teď i bydlí kousek od Sparty, tak už asi nadešel ten správný čas (usmívá se).

Kdyby Sparta přece jen ukázala na Bílka, šel byste s ním?
To nevím. S Míšou mám velmi dobrý vztah a ve Spartě jsme spolu byli úspěšní, ale nechci mluvit za něj. Každopádně je jasné, že jednou bych se na Letnou rád vrátil. To nebudu zastírat.

Není vám trochu líto, že těch opravdových sparťanů, jako jste třeba právě vy s Bílkem, už na Letné opravdu moc není?
O tom radši nechci moc mluvit. Aby zase někdo netvrdil, že jsme nějací zapšklí nebo tak něco... Jako komentátor se snažím být nestranný, navíc na Letné už delší dobu nejsem. Těch srdcařů je samozřejmě mnohem víc, kromě Ivana Haška mě napadá třeba ještě Jirka Novotný. Asi ale zkrátka nejsme ta správná krevní skupina pro současné vedení.

A co třeba Jiří Jarošík? Mohl by z něj vyrůst trenér pro Spartu?
Jirka je skvělej kluk, který má za sebou velkou hráčskou kariéru a výborně začal i tu dráhu trenéra. Určitě je jedním z těch, co by mohl Spartu jednou převzít. Já mu samozřejmě fandím. Je ale hlavně na Tomáši Rosickém, v kom on vidí toho ideálního kouče pro Spartu. A ať už to bude kdokoliv, já mu hlavně přeji, ať začne sbírat tituly. Právě ty tam už několik let chybí.



Mohla by Sparta s Vrbou ještě zatlačit na první Slavii?
Stát se může cokoliv, ale v tomto ročníku to ještě nepředpokládám. Získanými body i předváděnou hrou je Slavia zbytku ligu už dost odskočená, takže se Sparta dle mého musí hlavně soustředit na druhé místo. Získat ho je pro ni téměř povinnost. Ale určitě je špatně, že už dvě nebo tři sezony za sebou je mezi ní a Slavií až takový rozdíl. Snad už příští rok se kvalita obou týmů trochu vyrovná.

Nakolik tomu věříte?
Tak Sparta mít jiné cíle prostě nemůže a nikdy ani neměla. A svým způsobem by její vzestup pomohl i Slavii, které by větší konkurence v české lize mohla usnadnit práci v evropských pohárech. Tak uvidíme, zda to konečně vyjde.

Očekáváte, že v létě dojde k razantnímu posílení kádru Sparty?
Já myslím, že k tomu mohlo klidně dojít už teď v zimě. Aspoň se ti noví kluci mohli během jara zapracovat do týmu. I v tomhle je totiž Slavia trochu napřed. Jindrovi Trpišovskému se daří tam vždycky přivést někoho, kdo okamžitě zapadne. Každopádně si myslím, že aspoň tři nové hráče by Sparta měla v létě přivést. Ale hlavně ať jde o dobrou volbu pro klub, protože v poslední době se dle mého nepřiváděli vždy ti nejvhodnější kluci pro Spartu.

V létě končí smlouva třeba Liboru Kozákovi. Měla by mu Sparta nabídnout novou?
Tak jako tak si myslím, že by měl určitě přijít ještě jeden dobrý útočník. A samozřejmě doufám, že se vrátí uzdravený Adam Hložek, což je můj velký oblíbenec. Netajím se tím, že pro mě je to hráč, který všechny spoluhráče výrazně převyšuje. To výkony Lukáše Juliše mi občas přijdou takové nemastné neslané, jako by ho ten zápas někdy ani příliš nebavil. A pak je tu právě Kozák, který když byl zdravý, tak v minulé sezoně dal snad 14 gólů. I proto si myslím, že s ním Sparta určitě podepíše novou smlouvu. K tomu se může vrátit někdo z hostování. Ale hlavně ať si Vrba postaví tým podle svého. Podle toho, jaký styl chce hrát.

Glosa Honzy Rajnocha: Vrba se ve Spartě může zase nakopnout, Skláři ať se inspirují Dynamem. A kluci, pozor na ty fauly!