Od Dostála, přes Mandouse, až po Drobného aneb 5 nejvytíženějších gólmanů české ligy

Od Dostála, přes Mandouse, až po Drobného aneb 5 nejvytíženějších gólmanů české ligy

Srovnávat brankáře podle vychytaných čistých kont či sérií neprůstřelnosti je sice hezké, leč nepřesné, protože každý z nich operuje před jinak kvalitní defenzivní řadou.

Lepším ukazatelem je v tomto směru počet úspěšných zásahů. Takovému žebříčku, v němž byste Koláře či Nitu hledali marně, kraluje jednička momentálně jedenáctého Fastavu Stanislav Dostál (29), který je zlínským patriotem, jenž dosud nechytal nikde jinde.

Svěřenec Bohumila Páníka předvedl ve třiadvaceti startech již 76 úspěšných zákroků.

Druhá příčka díky 73 zásahům patrí Marku Boháčovi z Pardubic, jenž však žádný další v nejbližší době nepřidá, neboť si přetrhl vazy a ročník 2020/2021 musel předčasně ukončit.

71 míčů dosud lapili ostravský veterán Jan Laštůvka, jehož mužstvo figuruje na sedmé pozici a Aleš Mandous z deváté Sigmy, o nějž už je zájem o konkurence.

První pětku nejvytíženějších strážců svatyně pak uzavírá nejstarší hráč současné nejvyšší soutěže Jaroslav Drobný, který přitom hájil tři tyče Dynama jen v osmnácti případech, protože do zbylých pěti utkání pustil o 17 let mladšího Vojtěcha Vorla. Jednačtyřicetiletá legenda toho tedy nepochytala zrovna málo.

Brankáři Fortuna:ligy podle počtu zákroků:

76 - Stanislav Dostál, Zlín
73 - Marek Boháč, Pardubice
71 - Jan Laštůvka, Baník
71 - Aleš Mandous, Olomouc
67 - Jaroslav Drobný, České Budějovice

Laštůvka v nulách předstihl Mikloška a v historickém pořadí už má před sebou jen 4 uznávané brankářské ikony

Zdroj: 90-minut.cz

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.