Glosa Honzy Rajnocha: Ani sám Stanciu nejspíš netušil, že umí hrát tak dobře. Ještě jeden velký přestup může klidně zvládnout

Glosa Honzy Rajnocha: Ani sám Stanciu nejspíš netušil, že umí hrát tak dobře. Ještě jeden velký přestup může klidně zvládnout
GLOSA

Jelikož covid odložil zápas Sparty s Plzní, byl jednoznačným šlágrem uplynulého kola střet lepšící se Mladé Boleslavi s první Slavií. Kdo čekal vyrovnaný souboj s tím, že se hosté budou trochu šetřit na odvetu v Glasgow, byl nejspíš rychle vyveden z omylu. Červenobílí totiž duel jasně opanovali. A to hlavně díky Nicolaeovi Stanciuovi, jenž chytil životní formu. Co vězí v jeho zlepšení a proč mě překvapilo, že Příbram odvolala Pavla Horvátha? 

Na to, že Slavia nechtěla v tomto termínu vlastně vůbec hrát, předvedla vážně skvělý výkon. Rangers si svůj víkendový zápas ostatně odložili taky, ale tady u nás máme tak nabitou termínovku, že Slavii stejná žádost vyhověna nebyla. A možná i proto to vypadalo, jako by sešívaní chtěli ten zápas rozhodnout co nejdříve. Od prvních minut si šli tvrdě za vítězstvím a ani náznakem na sobě nedali cítit, že by se snad rozhodnutím svazu cítili být dotčeni. Tu situaci naopak zvládli velmi dobře.

Ovšem zklamali mě někteří hráči Boleslavi, kteří měli svůj tým v utkání táhnout. To se jim však vůbec nepovedlo a celkově se domácí až na dvě možnosti Michala Škody k ničemu nedostali. Bylo to ale samozřejmě ovlivněno skvělou hrou Slavie, která už tu první půli mohla vyhrát ještě větším rozdílem.

Hlavně její středová řada hrála kvalitní a organizovaný fotbal, přičemž nade všemi čněl výkon Nicolaea Stanciua. A to vlastně nejen v Boleslavi, ale i v těch předchozích zápasech. Musím říct, že jeho forma jde ohromně nahoru. Že je to skvělý hráč, jsme věděli, když byl ještě ve Spartě. Teď je ale o třídu lepší. Podle mě už navnímal tu intenzitu slávistické hry a hrozně mu vyhovuje spolupráce s Lukášem Provodem ve středu hřiště. Jeho aktuální výkony jsou prostě excelentní a já ho momentálně považuji za nejlepšího hráče celé ligy.

Sparta teď může jenom litovat, že takového hráče nechala jít pryč. Na druhou stranu tam však Stanciu ještě nepředváděl to co teď. I na Letné měl celkem dobrá čísla, ale mám takový pocit, že skutečně hrábnout na dno sil si musel až teď ve Slavii. Vidím za tím práci trenéra Trpišovského. To on v něm probudil něco, co asi ani sám Stanciu netušil, že v sobě vůbec má. Ty jeho výkony jsou teď úplně jinde, než byly kdy předtím. A právě v tomhle je ostatně největší trenérova síla. Dokázal to třeba s odloženým Tomášem Součkem nebo neperspektivním Vláďou Coufalem, které dostal až na úroveň lídrů West Hamu United. A takových případů bychom našli mnohem víc…

Kdyby šla Slavia až do konce května do karantény, stala by se již nyní potřetí za sebou českým mistrem

Trpišovský zkrátka umí dostat z hráčů naprosté maximum, což je nyní příklad právě Stanciua. A třeba z toho bude další velký přestup, ze kterého bude Slavia finančně profitovat. Jen je třeba, aby Stanciu zůstal v hlavě takhle nastavený dál. Aby nepolevil a pořád makal na sto procent, což si ale Trpišovský pohlídá. Navíc Stanciu je inteligentní hráč a dobře ví, co chce. Sedmadvacet let není žádný velký věk, takže ještě jeden velký přestup může klidně zvládnout.

Výkony jeho i celé Slavie jistě pozorně sleduje i Sparta, které kvůli covidu v kádru soupeře odložili šlágr s Plzní. Sparťané mají v tomto směru trochu smůlu. Nejdříve museli do karantény oni, teď zase Viktorka. Nikdo ale neví, jak na tom ti kluci po nemoci vlastně byli, takže třeba jim další pauza přišla vhod. Aspoň mohli trochu dotrénovat to, co během 14 dnů ztratili. Navíc měli výhodu v tom, že hned po návratu hráli doma s Příbramí, což byl pro ně se vším respektem k soupeři spíš tréninkový zápas. Uvidíme, co předvedou ve středu, kdy je v poháru čeká Ondřejem Smetanou oživené mužstvo Baníku. A kdoví, zda ten souboj s Plzní nakonec nebude takovým ligovým vyvrcholením, co se týče souboje o druhé místo. O to by to ostatně bylo celé zajímavější.

Kde už naopak začíná být jasněji, to je situace u dna tabulky. Ty nůžky se už rozevřely a rozdíl mezi šestnáctou Zbrojovkou a patnáctou Boleslaví jsou momentálně čtyři body. S Brnem, Opavou a Příbramí to tak nevypadá v tuhle chvíli zrovna dvakrát dobře. Sestup nikomu nepřeji, ale někoho to potkat musí a letošní sezona je navíc specifická tím, že dolů půjdou hned tři týmy. A i když ještě nikdo z nich záchranu určitě nebalí, třeba už je na čase začít stavět kádr s výhledem na příští ročník, který v případě této trojice bude nejspíš druholigový. Aspoň já si tedy myslím, že sestup se jim nevyhne.

Příbram na to ovšem zareagovala tím, že odvolala trenéra Horvátha. Musím říct, že mě to překvapilo. Naopak jsem čekal, že by Pavel zůstal u mužstva i v případě pádu o soutěž níž, kde by aspoň nabral další cenné zkušenosti. Já bych mu ten prostor tedy dal. Byl to skvělý hráč a podle mě to jednou bude i výborný trenér. Ale už ne v Příbrami, která na jeho místo povolala Jozefa Valachoviče. Pamatuji si ho ještě jako asistenta Sama Slováka a jsem velmi zvědavý, jak se mu povede. Ligu v Příbrami už asi zachrání jen těžko. A když ano, tak to klobouk dolů, protože to bude fantastický úspěch. Budu mu v tom držet palce. Znovu ale říkám, že spíš než výměnu trenéra bych v tom klubu uvítal jasné nastolení koncepce, jakým směrem chce vlastně jít dál. Což je ale věc, která rozhodně neplatí jen pro Příbram.

Už se každopádně těším na další ligové kolo, ale mezitím budu držet palce Slavii ve Skotsku. V dnešní pochmurné fotbalové době by její postup do čtvrtfinále Evropské ligy byl opravdu skvělý počin a opět by se tím o kousek zvedl kredit českého fotbalu v celé Evropě. 

Coufal hraje excelentně. Koukám na něj pravidelně každý zápas a je absolutně brilantní, chválí Neville

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.