Sir Alex a jeho parta

Sir Alex a jeho parta

Zhruba před třemi měsíci začaly sázkové kanceláře v Anglii vyplácet výhry těm, kteří tipovali, že Chelsea získá mistrovský titul. Jenže Blues začali na cestě za obhajobou titulu nečekaně klopýtat a bookmakeři na Ostrovech neváhali a vypsali kursy na triumf Manchesteru United. Rudí ďáblové určitě nejsou bez šance. A to i proto, že jejich manažer má hodně dlouhé prsty.

Když se v pondělí 6. března podívali příznivci Manchesteru United na ligovou tabulku, určitě ani ty nejoptimističtější z nich nenapadlo, že by jejich miláčci mohli ještě zasáhnout do boje o titul. Před zápasem s Wiganem ztráceli United na Chelsea osmnáct bodů a na fanouškovských stránkách klubu se vyjímal článek s názvem 18 důvodů, proč by měl Ferguson odejít. Během následujících týdnů však Ferguson postupně vyjmenoval všechny důvody, proč by odcházet neměl.

Skotský manažer totiž opět dokonal načasoval formu svého týmu a United jsou na jaře k nezastavení. Na rozdíl od Chelsea. V lize zvítězili už osmkrát v řadě a stáhli náskok Blues pouze na sedm bodů. Fanoušci na Old Trafford si okamžitě vzpomněli na závěr sezony 1995/1996, kdy United díky skvělému finiši vygumovali dvanáctibodový náskok Newcastlu, a získali tak jeden ze svých osmi titulů v Premier League. Nelze sice předpokládat, že by Jose Mourinho zpackal závěr sezony stejně jako Kevin Keegan před deseti lety, ale Portugalec určitě nespí v těchto dnech příliš klidně.

Oba týmy ještě čeká šest zápasů včetně vzájemného měření sil. Rozhodovat se však nemusí pouze na hřišti. Důležitým faktorem bude i zákulisní vliv obou manažerů – a v tomto ohledu nesahá Mourinho protřelému Fergusonovi ani po kotníky. Prostořeký Portugalec se navíc ocitá v dost kuriózní situaci. Vzpomínáte si na jeho výroky o šmírákovi Arsenu Wengerovi? A hle, při nedělním zápase Arsenalu s Manchesterem United bude Mourihno možná jedním z nejvěrnějších fanoušků Kanonýrů v celé Anglii.

Pojďme ale zpět k Fergusonově zákulisnímu vlivu. Skotův seznam kontaktů by byl určitě snadno zaměnitelný s fotbalovou verzí knihy Who is who. V anglické nejvyšší soutěži už působí dvacet let, někteří jeho bývalí svěřenci nyní oblékají dresy soupeřů, ti starší už se etablují na manažerských postech. Samozřejmě nelze předpokládat, že by United díky kontaktům svého manažera snadněji vyhrávali zápasy. Ale rozhodně mohou členové Fergusonova fanklubu potrápit Chelsea. A příštích šesti kolech budou mít hned několik příležitostí.

Udělá Fergusonovi radost jeho bývalý svěřenec Sheringham?

Vše vlastně začalo už před týdnem v Birminghamu. Steve Bruce se svými City šokoval fotbalovou veřejnost a především úřadujícího mistra bezbrankovou remízou. Bývalý stoper Manchesteru United tak definitivně vrátil svého někdejšího šéfa do boje o titul. Nyní je na řadě Teddy Sheringham. Chelsea hraje v neděli s West Hamem a čerstvý čtyřicátník může udělat Fergusonovi největší radost od 26. května 1999, kdy se výrazně podílel na nezapomenutelném vítězství Manchesteru United nad Bayernem Mnichov ve finále Ligy mistrů. Dalším Kladivářem kopajícím i za Rudé ďábly bude Anton Ferdinand, kterému dá určitě jeho bratr Rio potřebné instrukce.

V sobotu 15. dubna vyrazí Mourinho se svým týmem do Boltonu. Není žádným tajemstvím, že manažer Wanderers Sam Allardyce čas od času vyrazí s Fergusonem na golf. Asi nejznámější je jejich partie z jara 2003. Krátce po ní totiž Bolton remizoval s Arsenalem 2:2, a zametl tak United cestičku k titulu. Tentokrát bude mít navíc zvláštní motivaci i Kevin Nolan, kapitán Boltonu je totiž na Fergusonově seznamu vyhlédnutých letních posil.

Velikonoční pondělí přinese souboj Chelsea s Evertonem. I v Goodison Parku má Ferguson své lidi. Odchovanec United Phil Neville se sice s Old Trafford neloučil s lehkým srdcem; ale i kdyby se nechtěl prát za svého vychovatele, který ho zradil, určitě se bude snažit maximálně pomoci bratrovi Garymu a klubu svého srdce. A skotský manažer Toffees David Moyes ve všech rozhovorech uvádí staršího a zkušenějšího krajana jak profesní příklad hodný následování.

Bitva Chelsea s Manchesterem United je naplánována na 29. dubna, zbývající dva zápasy odehrají Blues na hřištích soupeřů. Nejprve se představí v Blackburnu, jehož manažer Mark Hughes sice nikdy neměl s Fergusonem ideální vztah, ale i on prožil pod jeho vedením nejúspěšnější okamžiky kariéry.

V posledním kole ale bude všechno jinak. Osud Manchesteru United totiž může držet ve svých rukou muž, který si troufl už dvakrát Fergusona odmítnout. Alan Shearer se bude v neděli 7. května v St. James´ Parku loučit s kariérou a určitě udělá maximum pro to, aby se po své derniéře mohl radovat z vítězství. Může tak výrazně pomoci týmu, jehož dres opakovaně odmítl obléknout.

Veškerá pomoc však nebude Manchesteru United nic platná, pokud si neudrží až do konce sezony současnou suverenitu. Mnohé napoví už nedělní zápas s Arsenalem.

Zbývající zápasy :

Chelsea: West Ham (doma), Bolton (venku), Everton (doma), Manchester United (doma), Blackburn (venku), Newcastle (venku)

Manchester United: Arsenal (doma), Sunderland (doma), Tottenham (venku), Middlesbrough (doma), Chelsea (venku), Charlton (doma)

[ 7.4.2006 - Jakub Otava | Foto: Reuters ]