Kouč Dynama Horejš: Provoda by chtěl mít v mužstvu každý trenér. Přál bych mu anglickou či německou ligu

Kouč Dynama Horejš: Provoda by chtěl mít v mužstvu každý trenér. Přál bych mu anglickou či německou ligu
ROZHOVOR

Lukáš Provod. Jméno, které už nějakou dobu silně rezonuje českým fotbalovým prostředím. A nejen ním. Čtyřiadvacetiletý klenot středové řady fotbalistů Slavie je zkrátka na roztrhání a hodně slibnou budoucnost mu prorokuje tak trenér David Horejš. Tedy muž, který ho pro velký fotbal objevil v plzeňské juniorce, odkud si ho v lednu 2019 přivedl k sobě do Českých Budějovic. Nejen o tom Horejš promluvil v rozhovoru pro naše stránky. 

Jak vzpomínáte na působení Lukáše Provoda v dresu Českých Budějovic?
Rozhodně jen v dobrém. Byl to kluk, kterého jsme přivedli z juniorky Plzně, kam se vrátil po těžkém zranění v Sokolově. Měli jsme štěstí, že ho v mládeži tenkrát vedl můj asistent Jirka Kohout. Věděli jsme, že je to hráč, jenž má veškeré dispozice na velký fotbal. Hlavně rychlostně byl na tom vždycky velmi dobře. Bylo tak jednou z našich priorit ho přivést. A vyplatilo se nám to, neboť Lukáš Dynamu hodně pomohl při postupu do nejvyšší soutěže. Navíc to byl nesmírně pracovitý kluk, což potvrzuje i teď ve Slavii.

Bylo něco, v čem jste s ním musel trochu bojovat?
Právě že vůbec ne. Lukáš je typ hráče, jehož by chtěl mít v mužstvu každý trenér. Je velmi vnímavý a mimořádně ochotný na sobě dál pracovat. I díky jeho charakteru jsme měli jasno v tom, že ho tady chceme. Nikdy jsem s ním neřešil sebemenší problém. A že se dostal až na svou současnou úroveň, je zásluhou hlavně jeho velké touhy to někam dotáhnout. A samozřejmě i práce trenérů Slavie.

Když ho Slavia lanařila, bojoval jste tehdy o to, aby ještě nějaký čas zůstal hráčem Českých Budějovic?
Já myslím, že nějak bojovat tehdy ani nemělo smysl. Byl to pro nás klíčový hráč, ale nabídce z Edenu zkrátka nešlo konkurovat. Moc jsem mu to přál a ani jsem mu nechtěl nijak bránit ve štěstí. Navíc bylo jasné, že Slavia dobře věděla, co dělá. Odehrál za nás zápas se Zlínem a už o týden později bojoval se Slavií na San Siru proti Interu Milán... To mluví samo za sebe.

Ani trochu jste se nebál, že by Slavia pro něj tehdy mohla být až příliš velký skok?
Vždycky záleží na samotném hráči, jak rychle se v novém klubu adaptuje. A už tu adaptaci tady zvládl Lukáš velmi dobře. Navíc Jindra Trpišovský je známý tím, že dá novým hráčům čas se trochu zabydlet. Já myslím, že tam Lukáš zapadl velmi dobře. A když dostal šanci, tak ji uměl chytit za pačesy. Jeho výkony samozřejmě dál sleduji a přeji mu jen to nejlepší.

FOTO: SK Slavia Praha

Překvapuje vás, že se z něj tak rychle stal tahoun Slavie i české reprezentace?
Tak to samozřejmě ano. Kdyby mi někdo před rokem a půl řekl, že udělá až takhle velký skok, asi bych mu úplně nevěřil. Ale jen to potvrzuje tu jeho cílevědomost a obrovskou pracovitost. Navíc se dostal do prostředí, kde vás zlepší už jen každodenní trénink s tak kvalitními spoluhráči.

Jak dlouho ho podle vás budeme ještě vídat v dresu Slavie?
Tak to je hodně těžká otázka. Podle mě má ale současné mužstvo Slavie neskutečnou kvalitu a Lukáš asi nebude mít potřebu z něj odcházet. Ovšem záležet bude samozřejmě hlavně na vedení a na tom, jak dobrou nabídku na Lukáše dostane. Nějaký fakt velký přestup do ciziny bych mu určitě moc přál. Bylo by to pro něj odměnou za to, jak na sobě pracuje. Navíc je to nesmírně chytrý kluk, má vysokou školu. Vím, že ještě než šel k nám, tak přemýšlel, že se na fotbal úplně vykašle. No a vidíte, dneska může řešit spíše to, za jaký slavný klub si třeba jednou zahraje… Je to názorná ukázka toho, kam to můžete dotáhnout, když na sobě budete fakt makat. Snad si ho ostatní kluci vezmou za příklad.

A je třeba nějaký klub, v jehož barvách byste ho jednou rád viděl?
Určitě bych mu přál nějakou top soutěž, kterou je pro mě třeba anglická Premier League nebo německá Bundesliga. A aby tam našel klub, za který bude pravidelně hrát a pro něhož se třeba stane podobnou oporou, jakou našel West Ham v Tomáši Součkovi. Myslím, že Slavia dělá svým hráčům takovou reklamu, že o nabídky na Lukáše určitě nebude mít nouzi.

Myslíte si, že se ještě někdy vrátí do Českých Budějovic?
Tak nikdy neříkej nikdy, ale úplně to nepředpokládám. A to už jen proto, že je Lukáš z Plzně. Já jsem hlavně rád, že jsem ho tu mohl poznat. Kdyby se sem chtěl jednou vrátit, tak samozřejmě budu jednom rád. Ale myslím, že teď Lukáš bude řešit trochu jiné starosti než případný návrat do Českých Budějovic (usmívá se).

A vidíte ve svém kádru někoho, kdo by jeho fotbalovou cestu mohl v nejbližší době třeba trochu okopírovat?
Musím říct, že se snažíme vybírat do týmu hráče, kteří jsou Lukášovi typologicky hodně podobní. Problémem je, že takoví od nás rychle odcházejí za lepším. Kromě Provoda jsme tu měli třeba i Kubu Peška nebo Ivana Schranze, ale i ti už jsou pryč. U Lukáše jsme však měli tu výhodu, že jsme ho dobře znali už z mládeže. Proto jsme u něj věděli, do čeho jdeme. A kdyby se nám povedlo přivést někoho podobného, byli bychom samozřejmě jenom rádi.