Glosa Honzy Rajnocha: Z nároďáku mám skvělý pocit, Lvíčata mě ale zklamala

Glosa Honzy Rajnocha: Z nároďáku mám skvělý pocit, Lvíčata mě ale zklamala
GLOSA

Ohlédnutí za fotbalovým děním posledních dnů jsem nechával schválně až po skočení reprezentačního bloku. Chtěl jsem, aby to bylo ucelené a áčko mělo za sebou tři zápasy. Stejně tak jednadvacítka na malém EURO. Nepochybně si svůj prostor opět zaslouží i kauza Ondřeje Kúdely. Ta od zápasu v Glasgow pořád žije a neustále ji na Ostrovech přiživují. Taky už se těším na českou ligu. Boj o titul je nejspíš vyřešený, ale hraje se o Evropu. Sparta, Jablonec, Slovácko, Plzeň, Liberec... Jsem zvědavý, jak si týmy poradí po repre pauze.

Začnu hodně sledovanou kauzou Ondřeje Kúdely. Fakt jsem nečekal, že se to tak rozjede a bude to takové téma. Jasně, udělal chybu, za Kamarou za rozhodnutého stavu nemusel chodit, ale nikdo z nás neví, co přesně mu řekl. Ondru znám a musím říct, že je mi ho líto. Je to kluk, kterého když už něco vytočí, tak to musí být opravdu síla. A tady to bylo pojetí hry soupeře. Sám jsem na zákroky a chování hráčů Rangers koukal a říkal si, že musí přijít druhá červená karta. Ty zákroky byly děsivé. Nejsem žádný rasista, mně je jedno, jestli je člověk bílý, černý, nebo jakou barvu pleti by zrovna měl, ale dovolím si tvrdit, že kdyby ten hráč nebyl tmavé pleti, tak se to takhle řešit nebude. Je také pravda, že to všechno Kamara zase přiživil dalším prohlášením. Myslím, že se tím jen on sám zviditelňuje a dělá si jméno.

Pro Ondřeje Kúdelu určitě není tohle období jednoduché, musí to hodně prožívat, protože se to valí ze všech stran. Ale on ukázal, že to zvládne. A s bravurou.  Počítat musí i s tím, že všechno přiživí zápasy Evropské ligy s Arsenalem, ale věřím, že všem kritikům odpoví dalším skvělým výkonem. V téhle souvislosti si člověk musel všimnout zákroku Balea na Ondřeje. Koukal jsem se ten úder loktem několikrát a podle mého to klidně mohlo být za červenou kartu. Vrcholem všeho pak je počínání britských komentátorů a fanoušků, kteří Balea po jeho zákroku oslavovali. To mi přijde neskutečné.

Když přišla řeč na Balea a Wales, je třeba se podívat na vystoupení reprezentačního áčka v kvalifikaci o MS 2022. Češi odehráli tři zápasy a každý z nich byl jiný. Říká se, že v dnešním fotbalovém světě už není lehkých soupeřů, ale oslabené Estonsko takovým protivníkem bylo. Kluci ten zápas zvládli s bravurou, byl to pro ně takový lepší trénink. Druhý zápas s Belgií sice neskončil vítězstvím, ale výkon byl výborný. Moc se mi líbilo, jak nároďák pracoval, předváděl evropský fotbal. Myslím, že bylo vidět i to, že tři čtvrtiny týmu jsou hráči Slavie, nebo Slavií prošli. Slavia prostě tady udává tón. Moc se mi ten výkon líbil a mrzí mě, že z toho nebylo vítězství.

Začátek byl dobrý i ve Walesu. Možná kdybychom dali první gól, kdo ví, jak by to dopadlo. Pak ale přišla zbytečná červená karta. Patrik Schick si jistě uvědomuje, že to bylo z jeho strany neomluvitelné. Hráli jsme pak o deseti proti dobře organizovanému soupeři, který dobře napadal. Pořád jsem si říkal, že to skončí 0:0 a bude to dobré. Pak ale přišel fantastický centr od Balea a neuhlídaný nejmenší hráč soupeře nám dal gól. Škoda, prohrál se zápas, ale z týmu mám celkově velmi dobrý dojem. Hodně vynikal Provod, fakt jsem z toho celkově měl dobrý pocit a o budoucnost nemám vůbec strach. Nároďák je na dobré cestě.

Trošku do těch optimistických slov nezapadá vystoupení jednadvacítky na malém EURO. Nechci moc kritizovat, ale za mě bylo chybou, že do turnaje trenér nevzal některé hráče s nejlepší formou. Chápu, že chtěl dát šanci klukům, co si šampionát vykopali, ale hraje se na výsledek. Remíza s Itálií byla šťastná, zápas se Slovinskem byl propadák. Hráli jsme pomalu a nepřesně. Utkání se Španělskem jsem neviděl, protože jsem koukal na áčko.

Myslím, že se úplně nepovedla komunikace mezi áčkem a jednadvacítkou. V tom smyslu, že vypadl ze hry mladý stoper Zima. Je ve fantastické formě, ovšem my jsme ho nechali deset dní stát bez zápasu, což je obrovská škoda a hlava mi to nebere. Co mě ale mrzí ještě víc, to byl herní projev týmu. Nebylo tam srdce. A to mi vadí víc než výsledky.

Problém byl nejen v obraně, kam se musel stáhnout ze zálohy náš nejlepší střelec Ladislav Krejčí. Kvůli tomu se nedostával tolik k ohrožení branky. Navíc v útoku jsme vsadili na Šašinku a Drchala, který v Boleslavi skoro nehraje. Tady si myslím, že měl trenér Krejčí volit jinak a dát šanci jiným, momentálně v lepší formě hrajícím klukům, co se dobře ukazovali v lize.

Právě na první ligu jsem teď docela zvědavý, jak to zvládnou nejlepší týmy po reprezentační přestávce. V minulosti tam docházelo k překvapením. Teď, v době koronaviru, sice týmy mají často také nějakou nečekanou přestávku, ale uvidíme, jak se s tím poperou. Navíc třeba Sparta bude řešit zranění Dávida Hancka... Ale hraje s Teplicemi a čeká se, že zápas zvládne.

Zvědavý jsem hodně i na zápas Liberce s Ostravou. Slovan pod trenérem Hoftychem hraje výborně a zvedá se i Baník pod koučem Smetanou. Zajímavý bude i zápas Slavie s Brnem. Zbrojovka dost ztrácí, Slavia by to měla zvládnout. A to samé Plzeň v utkání s Českými Budějovicemi. Dynamo sice bylo v útlumu, ale naposledy sahalo po výhře nad Spartou, tak pokud předvede podobný výkon i proti Plzni, mohla by to být super podívaná. David Horejš na lavičce Dynama odvádí skvělou práci.

Zajímat mě bude i zápas Opavy se Slováckem. A nejen proto, že jsem za Slovácko hrál a spoustu lidí tam znám. Myslím, že ten tým zúročuje skvělou práci trenéra Svědíka a já klukům přeji, aby na ty dobré výkony a výsledky navázali. Tým ukázal charakter, když se mu třeba nedaří, ubojuje to.

Když to shrnu, je super, že se v lize pere tolik týmů o možnost startu v pohárové Evropě.
Fanoušci se mají na co těšit, jen škoda, že u toho nebudou přímo na stadionech. Už aby to situace dovolila a mohlo se zase chodit na fotbal. Moc se na to těším.