Arteta možná v Edenu bude hrát o místo. Arsenal se musí kvalifikovat do Evropy a cesta vede asi jen přes Slavii

Arteta možná v Edenu bude hrát o místo. Arsenal se musí kvalifikovat do Evropy a cesta vede asi jen přes Slavii

Trenér Mikel Arteta převzal Arsenal na konci roku 2019 po odchodu Unaie Emeryho, který ještě rok před tím nahradil úspěšného Arsena Wengera. Jenže Artetova první ani druhá sezóna se zatím nevyvíjí podle představ a je možné, že španělský trenér v létě o místo přijde.

Gunners totiž na podzim hráli mizerně a v Premier League se pohybují ve středu tabulky, pryč jsou už i z obou anglických pohárů. Loni se jim sice liga taky nevyvedla, vyhráli ovšem FA Cup, což zachránilo jejich sezónu. Na výkonech týmu je ale v posledních letech vidět sestupná výkonnostní i výsledková křivka. A bez ohledu na to, zda je manažerem Wenger, Emery nebo Arteta.

Letošní sezóna může být ale ještě mnohem horší než ty ostatní. Šance na dobré umístění v Premier League jsou čím dál nižší, jedinou nadějí na záchranu sezóny je nejspíše Evropská liga. Pokud ji Arsenal nevyhraje, tak se v příští sezóně velmi pravděpodobně nebude vůbec účastnit evropských pohárů, v případě výhry v soutěži by ale hrál rovnou Ligu mistrů, kde už pár let chybí.

A nejbližším soupeřem bude ve čtvrtek v Praze Slavia, s kterou Gunners doma remizovali 1:1, což je vzhledem k pohárové matematice neuspokojivý výsledek. Arsenal doma neproměňoval šance a když už se v 86. minutě dostal do vedení, v závěrečných vteřinách po standardní situace inkasoval a Tomáš Holeš tím vystřelil nadějný výsledek do odvety. 

Pokud Arsenal duel se Slavií nezvládne a vypadne, bude to pro sešívané historický úspěch, zároveň ale možná i konec Artety. "Arsenal je velký klub a je přirozené, že ta nejmenší ambice musí být, abychom hráli příští sezónu v pohárové Evropě," nechal se slyšet Arteta. Ten se tak po duelu v Premier League se Sheffieldem bude soustředit na partu okolo Simy, Kuchty, Stancia, Holeše a spol., aby neměl na triku historický neúspěch klubu z Emirates.

Slavia už ale letos vyřadila Leicester, který je na tom v Premier League mnohem lépe než Arsenal, sám Arteta tak nejspíše minimálně do čtvrtka nebude mít klidný spánek. A v případě vypadnutí není vyloučeno, že bude odvolán. 

zdroj: Goal

Premier League - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.