Expert Lička: Slavii dávám za Evropu podtrženou jedničku. A UEFA Kúdelovu kauzu vůbec nezvládla

Expert Lička: Slavii dávám za Evropu podtrženou jedničku. A UEFA Kúdelovu kauzu vůbec nezvládla
ROZHOVOR

Hodně turbulentní období mají za sebou fotbalisté Slavie. Na hřišti i mimo něj. Svou další skvělou pouť Evropskou ligu nakonec zakončili ve čtvrtfinále, kde je ze soutěže vyřadil londýnský Arsenal. I tak ale podle Vernera Ličky, předsedy Unie českých fotbalových trenérů, zanechali sešívaní v pohárech fantastický dojem, na který bude těžké navázat. 

Jakou známkou byste ohodnotil pohárovou sezonu Slavie?
Sezonu vždycky musíte hodnotit komplexně, tedy jak z pohledu výsledků v Evropě, tak i těch na domácí scéně. Já jsem ale přesvědčen o tom, že Slavia získá český titul a v MOL Cupu je to už otázkou jednoho dvou utkání. Každopádně když se podívám čistě na Evropskou ligu, tak Slavii dávám absolutní jedničku. A odveta s Arsenalem na tom nemůže nic změnit. Naopak velmi oceňuji vyjádření trenéra i všech hráčů ve smyslu, že oni přesně vědí, co mají hrát a co je dovede k vítězství. Když to nesplní, tak sami mají jasno v tom, že jen těžko mohou uspět. V tomhle uvědomění si sebe sama udělala Slavia obrovský krok vpřed a právě v tom já vidím její největší sílu.

Byl už Arsenal svou kvalitou nad její možnosti?
V tom konkrétním utkání asi ano, obecně si to ale nemyslím. Kdyby Slavia potkala Arsenal v té době, kdy se utkala s Leicesterem, tak to opravdu bylo padesát na padesát a rozhodly by pouze detaily. Teď už však Slavia nebyla v tak komfortní situaci, a to především z hlediska absence i poklesu formy některých hráčů. Poznat to ostatně bylo už v Londýně. Kdyby tam Arsenal proměnil svoje šance, dopadlo to jinak. A platí to i pro derby se Spartou. Slavii totiž citelně zasáhly vynucené změny na stoperu, kde scházeli Kúdela i Deli. Holeš na té pozici jen zaskakoval, a byť se s tím popral celkem slušně, lepší součinnost se Zimou tam chyběla. A dokonalé to nebylo ani v jiných řadách. Jsem si ale jistý, že si trenérský tým Slavie tohle všechno dobře vyhodnotí tak, aby to mužstvo posunulo ještě dál. Navíc je třeba zdůraznit, že Slavia je v dnešní době ta nejsilnější lokomotiva, která táhne český fotbal. Proto znovu říkám, že já jí dávám podtrženou jedničku.

Mohla slávisty v odvetě ovlivnit ta nešťastná kauza Ondřeje Kúdely?
Stoprocentně ano. Už když jsem ten konflikt viděl v televizi, říkal jsem si, co ten kluk blázní. Bál jsem se, že to tenkrát dopadne ještě hůře, klidně nějakou bitkou přímo na hřišti... Že ale Slavia vypadla s Arsenalem, nebylo jen proto, že jí Ondra chyběl. Byl to spíš jeden z dílků té složité situace Slavie. Stejně jako třeba zranění Ondry Koláře, před nímž klobouk dolů. Stoupnout si po takovém momentu takhle rychle zpátky do brány, je známka osobního hrdinství a malý zázrak. Olayinkovi zase fotbalově nejspíš trochu ublížila svatba, výkonnostně dolů šel na jaře i Sima. A byť je kádr Slavie dost kvalitní, ukázalo se, že hráči z lavičky ty vůdce mužstva nedokáží plně nahradit. Do jejich role zkrátka ještě nedorostli.

Co vlastně říkáte na to, jak velký dostal Kúdela od UEFA trest?
Jsem z toho dost rozladěný. A použiji krásná slova, že rasismus skončí ve chvíli, až se o něm přestane mluvit. Nedokážu pochopit, že hráč, který po utkání vědomě zmlátí soupeře, dostane trest na tři utkání. Další za brutální faul bez jakéhokoliv slitování stopku na čtyři zápasy. Ostatní dva zase kopou do kluka na zemi a vůbec se to neřeší. Pak ale někdo někoho urazí a vyfasuje flastr hned na deset zápasů. Copak v tomhle vidí někdo něco spravedlivého?

Neupletla si tím UEFA bič sama na sebe? Teď bude muset po podobných obviněních trestat tímto způsobem každého hráče…
No jistě. Myslím, že jak UEFA, tak i celá společnost tuhle kauzu vůbec nezvládla. Něco vám řeknu, žádný rasismus v Česku není. Víte, kolik mám já kamarádů tmavé pleti? Kolik takových hráčů chodí k nám hrát fotbal? A proč asi, protože se tady cítí dobře! Jasně, občas na ně nějaký debil na tribuně něco zakřičí, ale to je selhání jednotlivce, nikoli české společnosti jako celku. To se přece stává všude ve světě. Přístup UEFA zkrátka není efektivní ani racionální. A sám jsem zvědav, co teď bude s takovými prohřešky dál dělat.


FOTO: SK Slavia Praha

Měla se podle vás Slavia proti výši trestu odvolat?
Kdyby šlo o normální soud, tak ano. Ve sportu to takhle ale neplatí. Spíš si myslím, že po polovině trestu by Slavia měla požádat o to, aby byl zbytek Ondrovi odpuštěn. Obecně ale nechápu, jak UEFA ten rasismus řeší. Aby se pořád poklekávalo před každým zápasem… Vždyť přece sám fotbal říká, že politika do něj nepatří.

Svými výkony si slávisté udělali v Evropě velké jméno. O které z nich bude podle vás v létě největší zájem?

Předně je třeba říct, že já vidím Slavii jako evropský klub a hráči by z ní měli docházet jen do nějakých pěti nebo šesti předních lig. A tam už se ten okruh trochu sužuje. Jsem ale přesvědčený, že o hráče jako Sima nebo Provod bude už teď zájem. Do konce sezony se toho ovšem může ještě hodně stát. Navíc bude EURO, které by hlavně v případě našeho postupu ze skupiny smrti mohlo cenu hráčů hodně zvednout.

A co trenér Jindřich Trpišovský? Zůstane podle vás v Edenu, nebo už po sezoně vyrazí někam za životní výzvou?
Předně je třeba říct, že aby mohl být takto úspěšný i v cizině, tak bezpodmínečně musí umět aspoň jeden světový jazyk. A to na velmi dobré úrovni. Bez toho tam nemá šanci. Ale nevím, jak je na tom v tomhle směru přímo Jindra. Už tři roky ovšem jasně dokazuje, že vnímá evropský fotbal a že ho umí dělat na té nejlepší úrovni. A to zcela jednoznačně.

Blíží se podle vás doba, kdy český tým bude moci Evropskou ligu reálně vyhrát?
Tak možné je všechno, ale v tomto směru jsem dost opatrný. Podle mě se Slavia už teď přiblížila maximu, kterého je český tým na takové úrovni vůbec schopný. I několik příštích let bude totiž platit, že ti úplně nejlepší hráči budou odcházet jinam. A nejsem si úplně jistý, že je náš fotbalový rybník natolik velký, aby z něj Slavia každé léto vytáhla někoho, jak jsou třeba právě Sima s Provodem. Jde o to, že z Arsenalu odcházíte ve chvíli, kdy hrajete špatně. A ze Slavie v okamžiku, kdy až příliš dobře. Dostat se na úroveň takových klubů je tak trochu pohádka.