Poborský byl fantastický hráč, ale fotbal mají řídit profesionální funkcionáři, můj životopis nemá jen tak někdo, říká Fousek

Poborský byl fantastický hráč, ale fotbal mají řídit profesionální funkcionáři, můj životopis nemá jen tak někdo, říká Fousek
OBSAHUJE OHLASY

Petr Fousek svou kandidaturu na předsedu Fotbalové asociace České republiky založil na devíti základních pilířích, které představil na tiskové konferenci.

Fousek se o křeslo předsedy FAČRu pokusí znovu po čtyřech letech. „Letošní kandidatura je zcela jiná než před čtyřmi lety, odehrává se ve výrazně demokratičtějším prostředí,“ sdělil na tiskové konferenci novou motivaci někdejší generální sekretář českého svazu (nyní FAČR).

Zároveň dodal, proč se rozhodl kandidovat. „Byl jsem osloven profesionálními i amatérskými kluby, kraji i okresy v Čechách a na Moravě, vnímám jejich podporu. Můj životopis nemá hned tak někdo v českém fotbale, mohu nabídnout českému fotbalu odbornost i životní a profesní zkušenosti profesionálního funkcionáře,“ uvedl bývalý nezávislý expert FIFA a UEFA pro řecký svaz.

Na kandidaturu Poborského se nedívá dobře. „S Karlem se známe dlouho. Byl v národním týmu, nejen v Anglii, když jsem byl na svazu jako elév. Při těch nejúspěšnějších turnajích v letech 2004 a 2006 jsem byl generální sekretář. Karel byl fantastický hráč, osobnost. Ale já jsem přesvědčen, že fotbal mají řídit profesionální funkcionáři,“ přidal Fousek, jehož slova citoval web ČTK.

Nemůžu hodnotit jeho práci pro FAČR v posledním období. Já byl v zahraničí a předtím jsem se s ním na žádném patře nesetkal. S Karlem asi zastáváme jinou filozofii a jsou za námi jiní podporovatelé,“ vzápětí dodal.

Devět základních programových pilířů kandidatury Petra Fouska:

  1. Demokratizace fotbalu, zlepšení pověsti a image, důvěryhodnost, transparentní procesy, objektivní systémy, rovný přístup, eliminace diskriminace, klientelismu a protekcionismu. Upřednostnění kritérií kvality a odbornosti, zavedení opatření proti kumulaci funkcí, otevřenější komunikace.
  2. Posílení vnějších vztahů s FIFA, UEFA, ČUS, NSA, státními orgány, kraji a obcemi.
  3. Nové struktury, procesy, management, řízení. Aktualizace strategického a jiných plánů. Restrukturalizace FAČR a některých jeho orgánů, personální změny. Zvýšení nároků a zlepšení koordinace. Rozšiřování členské základny.
  4. Těsnější vztahy a intenzivnější spolupráce mezi vnitřními částmi fotbalu a jejich podpora – LFA, ŘKČ, ŘKM, KFS, OFS, Unií trenérů, Unií hráčských agentů a sjednocení Unií hráčů.
  5. Sportovní oblast a rozvoj mládeže, podpora reprezentací všech kategorií s důrazem na A a U21, rozvoj trenérů, grassroots i akademií, rozhodčích a infrastruktury. Rozvoj ženského fenoménu. Zvyšování návštěvnosti.
  6. Soutěže – analýza stávajícího stavu, příprava restrukturalizace a soutěžní výhled na delší období. Licence, rozhodčí, delegáti.
  7. Legislativa a předpisy – spolukoordinace postavení sportu v ČR s ČUS a NSA, novelizace stanov, předpisů a řádů FAČR. Boj proti ovlivňování zápasů, nelegálnímu sázení, diváckému násilí, korupci a dopingu.
  8. Finance a marketing – zhodnocení aktuální finanční situace, zavedení úsporných opatření. Zajištění příjmů z FIFA a UEFA, z vlastních zdrojů a příspěvků od státu. Udržení stávajících partnerů, respektive získání nových partnerů podmíněné reformními procesy ve fotbale. Nové předpisy zajišťující transparentní financování a přerozdělování.
  1. Komunikace – otevřenější, pozitivnější a aktivnější dovnitř i navenek. Zlepšení využití komunikačních nástrojů, popularizace fotbalu.

Zdroj: ČTK