Glosa Honzy Rajnocha: Slavia se hrne k titulu, Trpišovský k zápisu do historie. Příbram v boji o záchranu dýchá, i když brčkem

Glosa Honzy Rajnocha: Slavia se hrne k titulu, Trpišovský k zápisu do historie. Příbram v boji o záchranu dýchá, i když brčkem
GLOSA

Konec ligy? To budou ještě pořádné nervy. Slavia má sice titul skoro v kapse, ale dál to bude zajímavé. Nahoře i v boji o udržení. Tam mi týmy asi trochu vracejí, že už jsem jim třeba tolik nevěřil, a tak se stane, že Příbram vyhraje venku. Jak říká s oblibou tamní šéf Jarda Starka, tak dýchají brčkem. Ale pořád dýchají a po výhře ve Zlíně jsou zpátky ve hře.

Slavia vyhrála v Liberci a musím říct, že jsem to úplně nečekal. Zvláště po tom tak trochu hořkém konci v Evropské lize, kde to kvůli kauze Kúdela bylo vyhrocený i na politické scéně. Slavia sice vysoko prohrála, ale i přes krutý a hořký konec šlo o skvělou jízdu. Dostali se během tří let dvakrát do čtvrtfinále Evropské ligy. A teď to dokázali i s výrazně proměněným kádrem, což ukazuje na skvělou práci trenéra i jeho realizačního týmu, stejně jako na výborný skauting.


Slavia jde v lize za třetím titulem v řadě s jedním trenérem, což by byl rekord. V Liberci byl zápas hodně soubojový, ale po prostřídání s hráči jako Kuchta, Ševčík, Provod nebo Traoré začala Slavia utahovat šrouby. Z penalty nakonec rozhodl Ondra Kúdela, který nastoupil po měsíci, kdy se řešila jeho kauza a byl i zraněný. Odehrál fantastický zápas. Opět potvrdil, že je jedním z nejlepších stoperů u nás. Podporoval i ofenzivu, dominoval a nakonec chladnokrevně rozhodl.


Rád bych udělal tečku za jeho kauzou. Mluvil jsem o ní se spoustou lidí a na rozdíl od českého rybníčku, kde si z rasismu děláme i srandu a zlehčujeme ho, tak ve světě je pohled odlišný. Za rasismus padají daleko tvrdší tresty, je to vyhrocené téma. Dokonce jsem zaslechl, že by Slavia měla Ondru vyřadit z kádru, pak by se v očích Evropy vrátil klubu kredit zpět. Na internetu létala spousta vtípků, ale být něco podobného v Anglii, tak tam na vás pošlou klidně policii. Musíme přijmout, že rasismus je zkrátka problém a my o něm musíme začít přemýšlet i z pohledu té druhé strany. Je třeba si uvědomit, že Kúdela dostal nejnižší možný trest. Věřím, že nás ta kauza něčemu naučí, měli bychom si z toho všeho vzít velké ponaučení.


Hodně otevřený je boj o poháry. Sparta porazila Slovácko, oba týmy v týdnu svůj zápas prohrály a začíná se na nich projevovat náročný program. Rozhodla šířka kádru, trenér Vrba poslal na hřiště dvojici Plavšič - Wiesner a ta zařídila vítězný gól. Přitom Slovácko nezačalo vůbec špatně, a kdyby na Letné vedlo, nikdo by se nemohl divit. Čekalo se, že Sparta bude dávat víc gólů, ale vypadl jí Juliš i Kozák. Na hrotu hraje Hložek, který je však po zranění a má to dost složité. Je úplně jiným typem útočníka a potřebuje dostávat míče do náběhu.


O víkendu se hrály tři zápasy týmů z první šestky. Plzeň jen remizovala s Jabloncem. Na Viktorii se hezky kouká, ale není to efektivní. V její situaci by bylo na místě vsadit víc na agresivitu a přímočarost. Chybí tam buldočí povaha útočníka Ondráška. Pokud chce Viktoria do Evropy, musí místo remízy po hezkém výkonu vyválčit výhru. Na druhou stranu Jablonec nakopla výhra nad Spartou. Trenér Rada dlouhodobě ukazuje, jak skvělý kouč to je a byly pasáže, kdy jeho svěřenci byli v Plzni lepší. Do boje o druhé místo se tak hlásí velmi hlasitě. Hodně vidět je pak jablonecký střelec Schranz, jenž by pro týmy jako Slavia, Sparta nebo Plzeň mohl být hodně zajímavý.


O co hrát je samozřejmě také dole v tabulce. Teplicím hodně pomůže bod z Hané, ale vyhráno nemají. Do hry se totiž vrátila výhrou ve Zlíně Příbram. Ta pod novým trenérem dostala za čtyři zápasy jen dva góly, to je obrovský posun a zlepšení obrany. Svůj důležitý zápas naopak nezvládlo Brno a nenavázalo tak na vítězství z Českých Budějovic. Pro jeho mladý tým jsou možná jednodušší zápasy venku. Následující anglický týden toho hodně rozhodne.


Záhadou je pak pro mě stav amatérských soutěží. Už mě nebaví, že se nedá normálně trénovat. Pořád se něco mění, je to trapné a výsměch. Všichni si přejeme, aby přišel restart, aby se naplno trénovalo a sezona se dohrála. Těšíme se, až se začne hrát. Respektuji všechna opatření, stejně jako hrozbu pandemie, ale podívejte se do světa. Tam nejen fotbal i přes omezení funguje, takže já se svým týmem začínám trénovat. Dodržujeme, co máme, jedeme bez kabin, s rozestupy, ale s metrem po hřišti pobíhat nebudu. To ať si pro mě klidně přijdou!

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.