Ten nápad se mi líbil, v této podobě projít ale nikdy nemohl, říká Řepka o Superlize. V čem viděl největší problém?

Ten nápad se mi líbil, v této podobě projít ale nikdy nemohl, říká Řepka o Superlize. V čem viděl největší problém?
ROZHOVOR

I když se o tom šuškalo už hezky dlouho, revoluční Superliga přišla jako blesk z čistého nebe. Ovšem stejně rychle také odešla. Ostře kritizovaný projekt totiž vyvolal v celém fotbalovém světě doslova zděšení, které v kombinaci s mohutnými protesty znamenalo jeho okamžitý konec. Tedy aspoň v této podobě. Co si o horkém tématu tohoto týdne myslí legendární stoper Sparty Tomáš Řepka a dokázal by si představit anglickou Premier League bez velkoklubů z Manchesteru či Londýna?

Co říkáte na projekt Superliga jako takový?
Mně se ten nápad celkem líbil, ale pro ty ostatní mančafty to bylo samozřejmě nefér. Na druhou stranu asi každý by si přál vidět zápasy těch nejlepších co možná nejčastěji. Proto jsem byl z toho trochu rozpolcený.

Věřil jste zakládajícím klubům, že jim šlo v první řadě o fotbal a nikoliv jen o peníze?
O peníze šlo samozřejmě především. Chtěl bych říct, že ne, ale bohužel by to nebyla pravda. Ostatně když vám někdo přislíbí fond ve výši 90 miliard korun, je to ta nejsilnější motivace sama o sobě.

Proti Superlize se okamžitě vzedmula obří vlna kritika, která ji prakticky ihned rozmetala na kusy. Právem?
Dalo se to očekávat. A ne náhodou se k tomu německé ani francouzské kluby vůbec nepřipojily. Jak jsem říkal už v úvodu, pro většinu klubů šlo o nefér projekt. Z fotbalu by se tak postupně vytratila veškerá solidarita. To byl ten největší problém. Jako fanoušek a fotbalový fajnšmekr bych si prestižní zápasy v rámci Superligy přál, ale myslím, že v nejbližší době prostě není něco takového vůbec možné. 

Překvapilo vás, jak rychle Superliga zanikla?
Nepřekvapilo. Bylo to jasné už od začátku, že to v téhle podobě nemůže projít. Pro pár mančaftů byl ten projekt samozřejmě lákavý, ale nedovedl jsem si představit, že by k němu vážně mohlo dojít.

Hlavní šéf projektu Florentino Perez šokoval mj. prohlášením, že stejně nedává smysl, aby fotbalisté hrající v evropských velkoklubech hráli i za reprezentaci. Co jste na ta slova říkal?
To vyjádření mi přišlo dost prazvláštní. A osobně s ním nesouhlasím. Jsem přesvědčen o tom, že pro každého fotbalistu je národní tým pořád nejvíc. Je to ještě o level výš než evropské poháry. Aspoň tedy pro samotné hráče, kteří tak tohle vnímají určitě jinak než Perez. A myslím, že by s jeho nápadem ani nikdy nesouhlasili. I z toho důvodu to určitě nebyl šťastný výrok.

Co by budoucí spuštění Superligy znamenalo pro české kluby?
Tak to je jasné. Období bez velkého fotbalu, a tudíž i bez peněz. České kluby by přišly o možnost konfrontace s těmi nejlepšími, čímž by jim samozřejmě ubyl fotbalový kredit v celé Evropě. A nejen jim.

Na druhou stranu by pak pro Slavii či Spartu mohlo být rázem jednodušší Ligu mistrů či Evropskou ligu třeba i vyhrát…
To je možné, ale už by to byly víceméně podřadné soutěže. Přitom jednou z největších fotbalových motivací vždycky bylo hrát v Champions League a tam se poměřit s velikány jako Real Madrid. Teď by ale o tuto možnost spoustu kluků přišlo, což by bylo špatně. Do finále Ligy mistrů by se najednou dostávaly týmy jako třeba Dynamo Kyjev a tu soutěž jako takovou by to samozřejmě znehodnotilo. Ztratila by na prestiži i kvalitě. Aspoň to je můj pohled coby bývalého hráče.

Jak první z projektu odstoupilo všech šest anglických klubů, což Superligu hned v zárodku položilo na lopatky. Uměl byste si představit, že by se Premier League hrála ze dne na den bez nich?
To upřímně nedokázal. Absolutně ne. Bylo by to něco šíleného a i kvůli tomu neměl tenhle projekt dlouhého trvání. Zároveň si ale myslím, že i kdyby Superliga prošla, k vyloučení klubů z domácích soutěží by nakonec nedošlo. Proč taky? Trestat někoho tímto způsobem jen za to, že si založil vlastní soutěž, mi nepřijde moc normální. Ale naštěstí to ani nemusejí nikde řešit.