Glosa Honzy Rajnocha: Slavia jen odložila oslavy, Spartu trápila Csaplárova past. Na Zlín přišlo Páníkovo jaro a co ty penalty?

Glosa Honzy Rajnocha: Slavia jen odložila oslavy, Spartu trápila Csaplárova past. Na Zlín přišlo Páníkovo jaro a co ty penalty?
GLOSA

Mistrovská tajenka ještě nemá řešení, ale všichni už delší dobu víme, kdo ligu vyhraje. Remízou v Ďolíčku se jen korunovace o pár dní odložila. Bitva bude o druhé místo. Nenápadně se tam drží Jablonec, povinnost vyhrát nad Opavou splnila Sparta. A do boje o Evropu se hlásí Plzeň. Záchranářský souboj nezvládlo Brno, dál dýchá i Příbram. Jen musí vyhrávat i doma, jinak ligu neudrží.

Slavia jela k derby na Bohemku s vidinou, že když vyhraje, bude slavit titul. Jenže v Ďolíčku se jí dlouhodobě nehraje dobře, takže jsem nečekal, že to s oslavami v neděli klapne. Měla za sebou náročný zápasový blok, hráči měli v hlavách, aby se hlavně nikdo nezranil. Bohemka má navíc dlouhou sérii zápasů bez prohry, takže mi to vycházelo na remízu. A stalo se. Na tom, že se titul bude slavit v Edenu, se ale nic nemění, to víme všichni už dlouho. Teď se Slavia bude hlavně soustředit na pohár, protože získat double je vždycky ceněné.

Bohemce vyšla sázka na brankáře Bačkovského. Trenér Klusáček mu dal šanci a mladý brankář ji čapnul. Klokany podržel, i když to neměl jednoduchý. Přiznal, že byl nervozní, ale prvním povedeným zákrokem to z něj spadlo. Udržel nulu, to se povedlo v téhle sezoně v lize proti Slavii jen dvěma gólmanům. Pro Bačkovského odměna za parádní výkon.

Sparta má za sebou týden, kdy ji trápil Csaplárův syndrom, tedy vedení 2:0 v poločase. V neděli proti Opavě ho zvládla a získala tři body, ale s Pardubicemi přišlo překvapení. Skončilo to 2:2, tým kalibru Sparty by měl vedení o dvě branky udržet. V zápasech Sparty padá hodně gólů, trenér Vrba radši vyhraje 4:2 než 2:0, ale až Letenští narazí na silnějšího soupeře, budou to mít daleko těžší.


FOTO: AC Sparta Praha

Hodně se mluví zase o rozhodčích a nařízených penaltách. V obou případech se to týká Pardubic a penalty byly neuvěřitelné. Ve Zlíně se pískala za pofiderní zatažení za dres, za co byla penalta v zápase se Spartou, to opravdu netuším... Chtěl bych, aby sudí po takovém utkání verdikt okomentoval a vysvětlil svůj pohled na věc. Třeba by řekl, viděl jsem tam drobný šprajc a bylo by. Vždyť kdo fotbal zná, tak ví, že stačí maličkost a zakončujícího hráče to rozhodí. Sudím byla po zápase Pardubic se Spartou zastavena činnost, ale zdůvodnění má přijít až teď v týdnu, což se mi taky příliš nelíbí. Mělo by přijít hned, stejně jako ten komentář sudího. Jen tak se zvýší důvěryhodnost českého fotbalu. Před časem jsem přitom rozhodčí chválil, tímto se ale opět vracíme o několik kroků zpátky.

Druhé místo drží Jablonec. Je nenápadný a vyhovuje mu hra bez tlaku. Ke gólovému Schranzovi, o nějž se začala zajímat Sparta, se střelecky přidal Doležal a hned je to vidět. Trenér Rada odvádí skvělou práci. Sparta má sice zápas k dobru, jenže s Plzní, takže Jablonec je vážným adeptem na druhou příčku!

To na Slovácko se v poslední době projevuje nabitý program a mocně se na něj dotahuje Plzeň. Zda se Viktorka nakonec do pohárů dostane, o tom může rozhodnout právě její dohrávaný zápas se Spartou.

V boji o záchranu mě pak překvapilo Brno. Chválil jsem ho, že má talentované hráče, ale teď si to doma pořádně zkomplikovalo. Když neporazí Teplice hrající o deseti, znamená to problém. Čekal jsem, že Zbrojovka vyhraje a dotáhne se k Teplicím na jeden bod. Takhle je však rozdíl pořád čtyřbodový.

Brčkem dál dýchá Příbram. Vyhrála ve Zlíně, jehož forma je však tristní a tým prožívá typické „Páníkovo jaro“. Zlín může být rád, že má nahraný bodový polštář, jinak by se ještě dostal do problémů. Ty má naopak dál Příbram. Vyhrála sice podruhé za sebou venku, jenže když nebude vítězit i doma, tak to na záchranu stačit nebude. Pořád má však o co hrát.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.