Šmicer by si přál, aby byl fotbal vnímán jako zábava a radost. Za příklad dává své Dolní Chabry...

Šmicer by si přál, aby byl fotbal vnímán jako zábava a radost. Za příklad dává své Dolní Chabry...

Zatímco u Slavie se počítá, že bude ve fotbalových volbách podporovat Vladimíra Šmicera, další velcí hráči tuzemského pole - Sparta a Plzeň - to mohou mít jinak.

Někdejší manažer národního týmu se ostatně ani s dotyčnými kluby zatím nesešel. "Se Spartou a s Plzní zatím ne. Ale není to určitě tak, že bych o jejich podporu nestál. Práce s okresy a na krajích však bylo tolik, že jsem prostě nestíhal. Museli jsme řešit řadu procesních i právních kroků s kluby. Bylo nás jen pár proti zaběhnuté mašinérii. Připadali jsme si trochu jako David proti Goliášovik," ozřejmil v interview pro sport.cz vicemistr Evropy z roku 1996.

Nemohly by oba přední celky domácí mapy podporovat spíše Karla Poborského? "Nechci vůbec spekulovat. S oběma kluby se budu chtít potkat. I se všemi zbylými. Tuzemské fotbalové prostředí mě zná. Jsem slávista, snažil jsem se ale být vždycky objektivní a mít na vše svůj názor, většinou profotbalový. Nechci dělat politiku, aby se fotbal rozděloval na Čechy a Moravu, na Spartu se Slavií a zbytek. Naopak musíme spolupracovat a jít příkladem," přidal na portálu sport.cz vítěz Ligy mistrů z roku 2005.

Kde bude trávit národní tým poslední dny před Eurem a jaké výběry prověří jeho formu?

Pokud jde o názory, spíš než ke zmíněnému Poborskému má blíž k dalšímu kandidátovi na prvního muže FAČR Fouskovi. "S ním se přece jen scházím víc, čerpám víc z jeho názorů. Jsme oba proreformní. Karel pracuje na FAČR, má tam vztahy, vazby s lidmi. Také on bude mít nějaké svoje vize. My jsme ale pro takové změny, které budou upřednostňovat fotbalový rozvoj před politikou a budováním mocenských struktur. Asociaci mají řídit kvalifikovaní lidé na všech postech. Je tam namísto toho vysoký počet manažerských pozic. Ale pozor, po celou dobu nemluvím o plošné čistce. To je příklad manipulování s mými názory a argumenty, které jsem neřekl. Že chceme na svazu všechny vymést není pravda a lidé, kteří tam pracují to vědí. Řadu lidí na FAČR znám, tři a půl roku jsem byl manažerem reprezentace. Jde jen o klíčové pozice, abychom nastavili efektivní systém řízení a účelné toky finančních prostředků," zaznělo z úst Šmicera, jehož slova publikoval server sport.cz.

Ohledně budoucnosti pak zůstává optimistou, ať už by červnové volby dopadly jakýmkoliv výsledkem. "Přál bych si, aby předsedové na krajích a okresech, noví i ti starší, vnímali fotbal jako zábavu a radost. Dám příklad od nás z Dolních Chaber. Každá koruna, kterou dostaneme, jde do areálu. Je to na něm vidět. Přál bych si, aby to tak bylo po celé republice. Aby lidi změnili myšlení. Pochopitelně se musí dbát na profesionální fotbal, na reprezentaci. Ale všechno vychází zespoda, profesionální fotbal potřebuje ten výkonnostní a naopak," připomněl na sport.cz exreprezentant s klubovou minulostí v Liverpoolu, Bordeaxu či Racingu Lens.

Poborský rýpáním do Fouska šlápl do velkého lejna. Má zapotřebí, aby ho podporovali opilci a skalní berbrovci?

Zdroj: sport.cz