Vláďův úspěch ve volbách by byl vítězstvím pro celý český fotbal, říká Vízek o Šmicrovi. Co mu vadí na Poborském?

Vláďův úspěch ve volbách by byl vítězstvím pro celý český fotbal, říká Vízek o Šmicrovi. Co mu vadí na Poborském?
ROZHOVOR

Nejpopulárnější sport v zemi se už brzy ocitne na rozcestí. A teď vážně není řeč o kuželkách, nýbrž o českém fotbalu. Kdo se stane jeho šéfem? Kandidaturu na prestižní, ale poněkud nevděčné místo už oficiálně oznámili Karel Poborský, Petr Fousek a Vladimír Šmicer. Koho z nich podporuje slavný internacionál Ladislav Vízek, není vzhledem k jeho rodinným vazbám složité uhádnout. Nebrání se ale ani myšlence, aby se na očistě fotbalu podíleli jak Šmicer, tak i Poborský. „Jen bych si přál, aby Vláďa byl ten výš. Už jen kvůli tomu, že pro tu změnu dělá mnohem víc,“ konstatuje Vízek v rozhovoru pro eFotbal. 

Co říkáte na kandidaturu vašeho zetě Vladimíra Šmicra na post předsedy českého fotbalu?
Řeknu vám to úplně upřímně. Hrozně bych si přál, aby český fotbal vedl někdo čistý. Navíc sympaťák, který se rád směje a lidé ho mají rádi. Už nechci dalšího úřadu, čímž trochu narážím na Petra Fouska. Úřednických typů tam už bylo dost. A ještě si podávaly ruku s basou, což ale Fouskův případ samozřejmě není. Ovšem ať se na mě nikdo nezlobí, ze všech možných kandidátů mi právě Vláďa vychází jasně nejlépe. Navíc když vidím, jakou má na tu funkci chuť. Někdo říká, že s prací na svazu nemá žádné zkušenosti, jenže to není pravda. Dělal tam manažera české reprezentace a ví, do čeho jde. Jsem přesvědčený o tom, že by jeho úspěch ve volbách nebylo jen vítězství pro mě, ale i pro celý český fotbal.

Nemůže mu ale trochu ublížit, že s kandidaturou dlouho váhal? Neměl ji oznámit o něco dřív?
Možná ano, ale on trošku zdrženlivý je. Tohle však souviselo s tím, že poctivě objížděl okresy a čekal, zda tam vůbec najde podporu. Když viděl, že ano, rozhodl se do toho jít. A to i když jsou samozřejmě kraje, kde si nějakou velkou změnu ve fotbale nepřejí. Taková je zkrátka politika. Za sebe ale říkám, že nastala doba, aby fotbal vedl člověk, který v něm udělal parádní kariéru. Tedy sám velký fotbalista, což splňuje Vláďa i Karel (Poborský). Také ovšem vím, že jsou místa, kde si Karlovo zvolení fakt nepřejí. I proto věřím, že největší šanci uspět má ze všech kandidátů Vláďa.

Co říkáte na názor, že nejlepší variantou pro český fotbal by bylo spojenectví právě Šmicra s Petrem Fouskem?
I tohle jsem samozřejmě slyšel. Zároveň však doufám, že to Šmíca hodlá celé vyhrát. Že nakonec nepodlehne a nepodstoupí svoje hlasy Petrovi, kterého zajímá pouze funkce předsedy. Všimněte si, že v těch úvahách záměrně trochu odsouvám Karla, který by to vyhrát prostě neměl. A teď mluvím za obyčejné lidi. Ale i ty neobyčejné, jako jsou třeba Honza Koller, Ivan Hašek nebo Horst Siegl. Ti všichni ve fotbale něco dokázali a každý z nich chce Vláďu, nikdo Karla. Je proto možné, že aby to Karel nevyhrál, tak se Petr s Vláďou nakonec spojí proti němu. Ale to už je politika, do které moc nevidím.

Každopádně připouštíte možnost, že by buď Šmicer, nebo Fousek těsně před volbou ustoupil, aby otevřeně podpořil toho druhého?
Ano, podle mě to nastat může. I když upřímně říkám, že doufám, že to tak nebude. Já si ani nemyslím, že by Vláďa s Petrem byli tak názorově provázaní, jak se může na první pohled zdát. Navíc znovu říkám, že Fousek chce jen pozici předsedy a nic jiného ho nezajímá. To Vláďovo myšlení je hlubší. On chce český fotbal změnit celkově a jde do toho celým svým srdcem. Není v tom žádná faleš, ale falešným hráčem není ani Fousek. Jen je mnohem víc politik než Vláďa. To u Karla mi přijde, že je někým nastrčený. I když i on říká dobré věci a může se klidně stát, že ho ti velcí hráči podpoří tak, že to nakonec vyhraje právě on. Já si to moc nepřeju, ale stát se může všechno. Každopádně je jasné, že ať už zvítězí kdokoliv z nich, rozhodně to nebude horší, než to bylo teď. To být ani nemůže.

V čem vám vlastně tak vadí osoba Karla Poborského? Je to fakt, že byl pevně spjat s minulým vedením?
Přesně tak. Karel chce spojit dva různé konce provazu k sobě, ale to dost dobře nejde. To Vláďa jasně říká, že by se ten jeden konec měl zkrátka useknout a nahradit novým. Teď jde jen o to, jestli tohle přání mají i ti nahoře, kteří byli zvyklí spíš než fotbal dělat hlavně politiku.

A dovedete si představit, že by oba úzce spolupracovali, i kdyby se předsedou stal nakonec Poborský?
To je hodně dobrá otázka. Myslím si, že jo. Svým způsobem bych si to vlastně i přál, navíc když jsou kamarádi. Na tom slavném EURU Karel nahrál Vláďovi na krásný gól, tak by mu to Vláďa aspoň takhle vrátil (směje se). Oni oba jsou úžasná fotbalová jména. Mně se jejich spojení líbí, ale za sebe bych si přál, aby Vláďa byl ten výš. Už jen kvůli tomu, že pro tu změnu dělá mnohem víc.

Ještě se zeptám na bývalého předsedu a vašeho dobrého kamaráda Ivana Haška. Byla jeho opětovná kandidatura na chvíli ve hře, nebo o něčem takovém už vůbec neuvažoval?
Ivan by do toho podruhé už nešel. Je trošku zklamaný fotbalem, protože v něm zažil něco hodně špatného. A to Romana Berbra, jenž mu stál furt za zády. Kluci mají obrovskou výhodu v tom, že tam nikdo takový už není. I tak je ale Háša rušivý element, který Vláďovi říká, ať se na to vykašle, že si jenom zkazí život. Vláďa mu však odporuje s tím, že teď nastal čas to zlomit. Hrozně moc si přeju, ať se mu to podaří.