Glosa Honzy Rajnocha: Slavia versus zbytek ligy. Úžasná jízda, teď bude chtít double. Konkurenci chybí Evropa!

Glosa Honzy Rajnocha: Slavia versus zbytek ligy. Úžasná jízda, teď bude chtít double. Konkurenci chybí Evropa!
GLOSA

Hotovo. Po třicátém kole je Slavia mistrem. Není to žádné překvapení, všichni věděli už dlouho, jak liga dopadne, ale famózní byl způsob, jakým to Trpišovského tým dokázal. Před týdnem jsem chválil Plzeň za výkon proti Slovácku a cestu, jakou se vydala. Ona pak v Edenu dostane pět gólů? A mohlo jich být daleko víc... Je vidět, že je před Viktorií ještě hodně dlouhá cesta. Slavia předvádí fantastickou hru a byl to vlastně její souboj proti zbytku ligy.

Už před zápasem Slavie s Plzní jsme věděli, že titul sešívaných je jasný. Přišlo uvolnění, ale taky fantastická hra. Je vidět zkušenost, kterou kluci nasáli v evropských pohárech. Ostatní je prostě v lize nestíhají. Hru Slavie zdobí rychlost i přímočarost, je tam vidět dlouhodobá práce. Měl jsem radost, že na tribuně mohli být i diváci. Hodně mě mrzí, že i když se dostali na zápas po hodně dlouhé době, tak si někteří z nich stejně neodpustili hrubé urážky. Podpora svého týmu je jedna věc, ale tohle se mi nelíbí, ať to udělá kdokoliv.

Teď má Slavia před sebou útok na double. Už ve středu hraje na Spartě a v Edenu pohár vyhrát prostě chtějí. Pokud Slavia bude pokračovat v nastoleném trendu, zvládne to. Každopádně to bude zajímavý zápas. I Letenští hrají ofenzivní fotbal, v jejich defenzivní práci vidím ale mezery. Těším se na to.

S tím je spojená obecná otázka, co musí konkurence udělat, aby se Slavii do budoucna přiblížila. Skvělou práci odvádí celý Trpišovského tým. Z hráčů, co přivedou, se pod jejich rukama stávají fotbalisté evropského střihu. Funguje to skvěle. V Edenu nesmírně těží ze zápasů s těžkou evropskou konkurencí. I proto potřebujeme co nejvíc českých týmů v Evropě. Těžila by z toho celá naše liga. Třeba Plzeň letos zůstala bez Evropy a na její hře je to hodně znát.

Na rozdíl od titulu bude napínavá bitva v souboji o Krále střelců. I tady hrají prim slávisté. Kuchta má třináct gólů, o jeden méně Stanciu a jedenáct branek dal Sima. Třináctkrát se trefil i jablonecký Schranz. Je hezké, když říká, že je hlavní získat s týmem druhé místo a já ho chápu. To Kuchta má však jasno. Chce k titulu i tuhle trofej, je hladový po gólech.

Olomouc odvolala trenéra Látala, což jsem očekával. Situace mi přijde hodně podobná době, kdy jsem tam hrál já. V klubu je pořád jakási pohodlnost spojená s umístěním ve středu tabulky. Jablonec hrál proti Sigmě o deseti, ale má formu a i v oslabení byl jasně lepším týmem. Chápu, že se trenér Látal ozval a končí. Já to ve své době taky řekl a byl jsem vyhozen. Je to k většímu zamyšlení, vždyť klub pracuje dobře s mládeží, ale ti kluci se většinou prosadí jinde. A tak Olomouc čeká na úspěch v lize už hodně dlouho. Přitom potenciál je tam ohromný a zázemí je špičkové.

Výš bych čekal určitě i Teplice nebo třeba Brno. Když dokáže o Evropu bojovat Slovácko, tak proč ne tyhle týmy? Teplice se v posledních letech plácají na hraně záchrany a Brno je na sestupových příčkách. Přitom by měly být regionálními lídry. Chtěl bych od nich vidět nějakou jasnou koncepci, která je posune dál.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.