Podle Trpišovského jde česká liga nahoru. Jen ty žalostné plochy: Nesouhlasím s větou, že je to pro oba stejné

Podle Trpišovského jde česká liga nahoru. Jen ty žalostné plochy: Nesouhlasím s větou, že je to pro oba stejné

Jakou kvalitou disponuje nejvyšší tuzemská soutěž podle hlavního trenéra mistrovské Slavie Jindřicha Trpišovského, jehož mužstvo celému peletonu vládne s velmi pohodlným bodovým polštářem a Fortuna:lize kraluje již třetí sezonu v řadě?

"Postupně jde nahoru. Že se tak nějak celkově přibližujeme těm evropským trendům, protože si myslím, že naše kluby jsou prostě úspěšné v pohárové Evropě. Že to moc nedoceňujeme, že se na to díváme tou naší optikou. Ale když se na to podíváme optikou nějaké jiné země, která je třeba i větší než my, a podívá se na svoje týmy za posledních pět let, některé země se nám ani nerovnají. A vidíme to pak i na reprezentaci, kde si myslím, že se formuje velice silný tým, který může po tom hluchém období navázat na některé výběry z minulosti," pronesl v interview pro web seznamzpravy.cz bývalý stratég Liberce či Žižkova.

Překážkou k ještě lepší úrovni jsou podle něj hřiště. "Za mě nás některé věci trochu limitují, třeba stav hracích ploch. To prostě strašně devalvují úroveň přenosů a samotných zápasů. Jsou to moje zkušenosti třeba za posledních čtyři měsíce, strašně vás limituje ten stav hracích ploch. Z našeho pohledu na Slavii, my jsme za celé jaro vlastně hráli až teď v Olomouci pohár, kde bylo skvěle připravené hřiště. Něco takového jsme zažili třeba po třech měsících, kdy vám ten plný výkon hrací plocha vlastně umožní. Takže si myslím, že někdy trošku brzí v té kvalitě.. Myšleno úplně mimo ty ne úplně fotbalové věci. Celkově si však myslím, že česká liga je strašně náročná, hrozně těžké ji hrát. Je to vidět na příchodech nových hráčů a cizinců a třeba hráčů ze Slovenska," upozornil na portálu seznamzpravy.cz nadřízený Holeše, Ševčíka, Tecla a spol.

A dalo by se s tím něco dělat? O licenci totiž mnohdy rozhoduje jen infrastruktura či vybavení, leč hrací plochy se až tolik neřeší a rozhodně se za ně netrestá. "Strašně rád bych viděl zápas Premier League, třeba Tottenham s Liverpoolem, na hřišti, na kterém jsme se Slavií absolvovali jarní zápasy. Jak by to asi vypadalo. Myslím, že prostě hrací plocha je vizitka každého klubu. Byl jsem nespokojený, když hrací plocha v Edenu pro zápas nebyla připravena v nějakém standardu. Pořádající klub je za to zodpovědný stejně jako za všechny další věci, které ten zápas obnáší. Je to vizitka toho klubu a horší hrací plocha snižuje úroveň hráčského výkonu. Tím nechci obhajovat hráče, ale prostě pak se na to dívají desetitisíce lidí v televizi, a pokud vám ten míč odskakuje nebo se brzdí, protože to hřiště je prostě zapískované, je pomalé, tak je to jako u jiných sportů. To je jako když se budeme dívat na nějaký hokejový zápas a nevyjede tam rolba na tři třetiny. Ten hokej také nebude takový, jako když je vyžehlený led, nebo třeba tenis a tak dále. Hrací plocha je druhý největší faktor a možná stejný, jako kvalita technická vybavenosti hráčů, to s tím souvisí. Každý, kdo stál na hřišti, tak to ví a já úplně nesouhlasím s tou větou, že je to pro oba stejné. Prostě v tomhle to stejné není. Pokud se nepotkají dva týmy, které mají stejné pojetí a které mají v utkání stejné cíle, pak to stejné není," zakončil webem seznamzpravy.cz citovaný pětačtyřicetiletý odborník ze Sinobo Stadium.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.