Schranz do Slavie? Pelta není švorc, chystá příchody několika kvalitních hráčů a sní o základní skupině EKL

Schranz do Slavie? Pelta není švorc, chystá příchody několika kvalitních hráčů a sní o základní skupině EKL
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

V pondělí jsme na tomto místě psali o zákulisních fámách, které hovořily o tom, že by fotbalisté Jablonce neměli v poslední době dostávat od kluby své peníze. Což by mohlo být mj. i jedním z důvodů překvapivé sobotní porážky severočeského klubu v Příbrami (0:1). Šéf klubu a staronový předseda Libereckého krajského fotbalového svazu Miroslav Pelta však říká, že situace je poněkud jiná, že FK Jablonec má naopak vysoké cíle, chce hrát evropské poháry a hodlá v létě mužstvo posílit. I když sedmadvacetiletý slovenský kanonýr Ivan Schranz, který je s třinácti brankami druhý v tabulce ligových střelců a který v Příbrami pro zranění nemohl nastoupit, možná skončí v létě v mistrovské Slavii.

„Pelta není švorc, jsme na tom lépe než loni touto dobou, kdy liga kvůli covidu stála. Hráči dostávají pravidelně základní výplatu. Pokud jde o prémie, dohodli jsme se, že je dostanou až po skončení sezony, po vyplacení bonusu za konečné umístění. Ne všichni to přijali s jásotem, ale respektují to,“ řekl efotbalu Miroslav Pelta. 

„Samozřejmě jsme chtěli být druzí, chtěli jsme si zahrát  kvalifikaci o Ligu mistrů. Těžko nám tedy s trenérem Petrem Radou podsouvat, že bychom snad měli prohrát v Příbrami schválně. Vůbec ne, hned zkraje jsme měli šance, mohli jsme jít do vedení. Ale víte, jaké to v Příbrami je, blbé hřiště, špatně se tam hraje. Po jedenácti zápasech bez prohry to byl ojedinělý výpadek,“ konstatoval Pelta.

Pelta: „Fandím Slavii a Manchesteru United“

I tak ale má Jablonec, který v neděli hostí Slavii a příští týden v sobotu zakončí ligovou soutěž  ve vršovickém Ďolíčku s Pardubicemi, smělé plány.  „Nezastírám, že ve čtvrtek v Plzni budu v pohárovém finále fandit Slavii. Pokud slávisté vyhrají, dostane se Jablonec ze třetího místa do kvalifikace Evropské ligy. A když k tomu ještě Manchester United porazí koncem května ve finále Evropské ligy Villarreal, půjdeme rovnou do play off Evropské ligy. A i kdybychom v něm neuspěli, dostaneme se jako poražení do základní skupiny nové Evropské konferenční ligy. A tam nejsou o moc menší peníze než v Evropské lize,“ zasnil se o možném scénáři Miroslav Pelta.

A kde se zrodily řeči o tom, že jablonečtí hráči neberou peníze? „Znáte mě, často mluvím před lidmi s nadsázkou, jako, že hladoví fotbalisté hrají nejlépe atd. A někdo to třeba bere vážně a pustí to dál. Nechceme si v Jablonci hrát na boháče. Ale na druhou stranu připravujeme v létě příchod hned několika kvalitních hráčů, jak z ligy, tak ze zahraničí, možná to bude pro někoho překvapení.  Jablonec je stále dobrá adresa, vždyť máme v lize čtvrtý nejvyšší rozpočet, za Spartou, Slavií a Plzní, něco přes 200 milionů korun ročně.  A chceme být v tabulce stále vysoko. Podívejte se, navzdory mé nepříjemnosti v květnu 2017 jsme v posledních letech končili stále na třetím nebo čtvrtém místě tabulky,“ dodal Pelta pro efotbal.cz.

To je i zásluha jednoho z nejzkušenějších ligových trenérů Petra Rady, který mužstvo od roku 2017 vede. „Ano, já sice o něm občas říkám, že to je blázen na svobodě, ale výsledky mluví za vše,“ uznává Pelta.

Jak známo, bývalý předseda FAČR už delší čas stojí před soudem kvůli údajným machinacím se státními dotacemi. „Soud zase pokračuje příští týden, ale ještě to nějaký čas potrvá, je předvolána spousta svědků.  Podívejte se ale, jak dopadl audit v Národní sportovní agentuře, její šéf Milan Hnilička nakonec ze své funkce odešel. Souhlasím s tím, že dotacím je třeba dát jasná a srozumitelná  pravidla, s tím, že o situaci ve svém sportu nejlépe vědí lidé z jednotlivých sportovních odvětví,“ řekl pro efotbal.cz Miroslav Pelta.

Je Pelta švorc? A jablonečtí hráči bez výplat? A ohrozí ligu heslo „Není důležité zvítězit, ale přinést domů prachy?“

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.