Učil se od Mourinha i od Guardioly, k trénování Opavy se ale dostal jako slepý k houslím. Navázat chce na Skuhravého

Učil se od Mourinha i od Guardioly, k trénování Opavy se ale dostal jako slepý k houslím. Navázat chce na Skuhravého

Opava se po sestupu z první ligy rozhodla rozvázat spolupráci s trenérem Radoslavem Kováčem, jehož na lavičce čerstvě druholigového celku nahrazuje překvapivé jméno. Na lavičku Opavy se dostal podobně jako loni Andrea Pirlo v Juventusu.

Jeho jméno je Roman West. Jako hráč působil po většinu kariéry v divizi, poté se ale stal trenérem. Před angažmá u prvního týmu dělal tři týdny šéftrenéra mládeže, nyní ale přišla nabídka, kterou nečekal. "Musím přiznat, že to pro mě bylo jako blesk z čistého nebe. O mládeži jsem jednal s Pavlem Zavadilem a Zdenou Pospěchem, nicméně Pavel skončil a Zdeněk to se mnou dořešil," vysvětlil nový šéf Opavy vyjednávání s klubem o pozici trenéra A týmu.

Opava má za sebou náročnou sezónu v první lize, kdy se jí vůbec nedařilo. Ambice vedení budou zcela jistě návrat mezi elitu. V létě ale zcela jistě nastanou i další změny v kádru, hodně hráčů Opavy totiž ve Slezsku působilo pouze na hostování. Zároveň ale v Opavě věří, že právě West může být dobrým lídrem "nového SFC".

Srovnání s předchůdcem Kováčem ale odmítá. "Nás dva nejde vůbec porovnávat. Radek přišel ze Sparty Praha. Já jdu do Opavy z Kravař, a z třetí ligy z Hlučína. Jsme úplně odlišné typy, s naprosto jinou historií," říká nový trenér Slezanů. O svých trenérských kvalitách ale nepochybuje. "Učil jsem se to řemeslo u nejlepších. V Chelsea u Mourinha, v Bayernu Mnichov u Guardioly, v Atleticu Madrid u Simeoneho. Vzal jsem si od každého něco. U nás například od pánů Csaplára, Hřebíka, Vrby, Trpišovského nebo Svědíka a dalších. Nejsem bývalý hráč, ale mám dvacetileté zkušenosti jako trenér," pokračoval West.

A jak by měl vypadat herní projev Opavy pod jeho vedením? "Chci, abychom hráli ofenzivní fotbal. Na střely, na šance a na góly. Abychom se snažili hrát dopředu s cílem a filozofií dávat více branek než soupeř. A pak se k tomu postupně přidá i fotbalová nadstavba. Velmi inspirativní z tohoto pohledu pro mě byla další úspěšná éra Opavy, ta pod koučem Romanem Skuhravým," vidí West inspiraci u trenéra, který kdysi s Opavou vybojoval postup do první ligy.

zdroj: SFC Opava