Slavné historické bitvy s Angličany, Chorvaty a Skoty. V hlavní roli Puč, Viktor i Ondrášek

Se soupeři ve skupině D na EURO 2020, hlavně s Angličany. svedli čeští, resp. českoslovenští fotbalisté hned několik skvělých bitev. Magazín HATTRICK je ve svém rozšířeném čísle k ME svým čtenářům nyní připomíná.

Památné bitvy s Anglií

Československo – Anglie 2:1 (1:1) – 16. 5. 1934

V Praze na Spartě se před 35 tisíci diváky hraje generálka na stříbrné MS 1934 v Itálii. Češi sice záhy prohrávají, ovšem ještě do přestávky vyrovná Puč a Nejedlý krátce po hodině hry střílí vítězný gól. Titulek listu Star hlásá: „Vůle zvítězila nad technikou.“  „Dnes už si nikdo nedovede představit, co tehdy pro Prahu znamenal start Angličanů, stále obecně považovaných za nejlepší na světě. Přišel i ministr zahraničí, příští prezident Beneš. A to nadšení po vítězství! Na první gól se mi podařilo Nejedlému přihrát do uličky,“ vyprávěl po letech o  slavné výhře Jiří Sobotka.

Anglie – Československo 5:4 (3:2) – 1. 12. 1937

Tahle památná bitva v houstnoucí mlze na White Hart Lane v Londýně zviditelnila Československo na mapě světa. Nejedlý dvěma góly srovnal z 2:4 na 4:4, vítězný gól Anglie padl v 83. minutě. „Na Československo nezapomeneme nikdy,“ řekl po utkání předseda anglického svazu, nadšený byl i čs. velvyslanec ve Velké Británii Jan Masaryk. „Poprvé jsme na přání Angličanů nastoupili s čísly na zádech. Dostal jsem přetěžký úkol – hlídat Stanleyho Matthewse. No, nevím, jak se mi to povedlo, dal nám tři góly… Angličané se ale o naší hře vyjadřovali jen v superlativech,“  vzpomínal Karel Kolský.

Anglie – Československo 0:0 – 2. 11. 1966

Cennou remízu s anglickými úřadujícími mistry světy na jejich půdě ve Wembley zařídil svým skvělý výkonem při svém druhém mezistátním startu tehdy teprve čtyřiadvacetiletý brankář Ivo Viktor, za deset let gólman mistrů Evropy a nejlepší hráč ME 1976.

Československo – Anglie 2:1 (1:1) – 30. 10. 1975

Tohle vítězství na bratislavském Tehelném poli v kvalifikaci ME otevřelo cestu ke zlatu v Bělehradě. Utkání bylo den předtím pro hustou mlhu v 16. minutě ukončeno pro mlhu, hrálo se pak až druhý den. Po dvou Masného centrech klíčovou výhru zařídili dvěma slepenými góly ve 45. a 47. minutě

Nehoda a Galis.

Česko – Anglie 2:1 (1:1) – 11. 10. 2019

Tuhle slavnou výhru z kvalifikace EURO 2020, kterou zařídil pět minut před koncem debutující náhradník Zdeněk „Kobra“ Ondrášek, si ještě všichni dobře pamatují.

Památné bitvy se Skotskem

Česko – Skotsko 4:2 (0:1, 2:2) prodloužení – 29. 11. 1961

Tohle vítězství v baráži kvalifikace MS 1962 na neutrální půdě v Bruselu otevřelo  čs. týmu cestu ke stříbru na světovém šampionátu v Chile. Ještě deset minut před koncem Československo prohrávalo 1:2. Scherer ale vyrovnal a Pospíchal s Kvašňákem pak v prodloužení zařídili postup. „Zápas se zdál již ztracen, vítězství ale bylo zasloužené a těžce vybojované,“ řekl tehdejší technický vedoucí týmu, pozdějí místopředseda UEFA dr. Václav Jíra.

Česko – Skotsko 3:2 (0:1) – 9. 6. 1999

Češi v kvalifikaci na ME 2000 ještě v 63. minutě v Praze na Letné prohrávali 0:2, ale pak třemi góly Řepky, Kuky a Kollera (tři minuty před koncem) výsledek otočili na 3:2. Nakonec tak svou skupinu suverénně vyhráli, když zvítězili ve všech deseti utkáních, a získali tak absolutní počet třiceti bodů!

Památné bitva se Chorvatskem

Česko – Chorvatsko 2:2 (0:1) – 17. 6. 2016

Ještě čtvrt hodiny před koncem prohrávali Češi ve svém druhém utkání na EURO 2016 ve francouzském Saint Étienne o dva góly, ale pak snížil náhradník Milan Škoda a v nastaveném čase vyrovnal z penalty další střídající útočník Tomáš Necid. Postup ze základní skupiny tak měl výběr Pavla Vrby stále ve svých rukou. Ovšem bez Rosického, zraněného právě v závěru duelu s Chorvaty, prohrál s Tureckem 0:2 a na ME ve Francii skončil.

Tento článek najdete v aktuálním čísle magazínu HATTRICK - NEJVĚTŠÍ PRŮVODCE ME 2020 ve fotbale, které k dostání ve všech dobrých trafikách.