Van Gaal odtajnil seznam svých deseti vysněných posil pro Manchester United. Ani jednu nezískal

Van Gaal odtajnil seznam svých deseti vysněných posil pro Manchester United. Ani jednu nezískal

Louis van Gaal patřil do toho užšího výběru kvalitních trenérů, kteří se dlouhá léta pohybovali na nejvyšší úrovni. Když byl však zvolen do role šéfa lavičky tápajících Rudých ďáblů, očekávalo se, že část svého kouzla předvede i zde. To se mu ale nepovedlo.

Dnes už vysloužilý nizozemský trenér si po svém odchodu z klubu dlouho stěžoval na to, že se mu velmi špatně komunikovalo s vedením. „Vždy jsem měl za to, že je Manchester United největší klub světa. Přesně takový, který si může dovolit podepsat jakéhokoliv hráče. To jsem ale ještě netušil, jak moc jsem se spletl,“ přiznával narovinu.

Van Gaal strávil na Old Trafford dvě sezony, během nichž se umístil na čtvrté a páté příčce ligové tabulky. Svou severoanglickou anabázi zakončil ziskem FA Cupu, načež ho na trenérském křesle nahradil Portugalec José Mourinho.

„Jednání s Edem Woodwardem (výkonný ředitel) byla dost složitá a osobně bych nyní i řekl, že mě často tahal za nos. Dlouho mě přesvědčoval o tom, že ve mě má důvěru, a pak mi najednou ukázal záda a nahradil mě Mourinhem. Za to, že ke mně nedokázal být upřímný, jsem ho donutil vyplatit mi celou částku za předčasné ukončení smlouvy,“ řekl muž, pro nějž bylo toto angažmá zcela poslední.

A na jaké posily že to měl políčeno? „Jako první ze všeho jsem chtěl kvalitního útočníka. Můj hlavní cíl byl Robert Lewandowski, jenže ten se pro nás ukázal jako nereálný. Poté jsem tedy požádal o Gonzala Higuaina,“ prozradil van Gaal s tím, že nakonec skončil „jen“ s Radamelem Falcaem, jenž byl v té době po těžkém zranění kolene a jeho rozehrávací mise v Anglii mu vůbec nevyšla.

„Následně jsem potřeboval rychlé a technicky zdatné křídlo. Ještě než jsem do Manchesteru přijel, bavil jsem se s vedením o Neymarovi. Divíte se? Pokud jste v United, musíte uvažovat ve velkém. A Neymar je pro klub velkým jménem i z hlediska prodeje dresů. Když on však nevyšel, chtěl jsem Riyada Mahreze a Sadia Maného, oba dva ze stejných důvodů – jsou to rychlá a technicky zdatná křídla,“ objasňoval.

A tímto výčtem seznam nekončil. „Na mém seznamu ještě byli Thomas Muller, N’Golo Kanté, a dokonce i James Milner, o němž jsem věděl, že není nejmladší, ale stále to byl neskutečně platný a zkušený hráč, který disponoval vůdčími dovednostmi.“

„No a do obrany jsem chtěl Sergia Ramose s Matsem Hummelsem. Když se na to podíváte zpětně, spousta z těch hráčů skončila u konkurence…,“ posteskl si van Gaal, který údajně kvůli špatným přestupům nedokázal United pozvednout o něco výše.

Zdroj: mirror.co.uk

Premier League - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.