Do druhé ligy jsme chtěli, talenti tam porostou, těší kouče Sparty B Horňáka

Do druhé ligy jsme chtěli, talenti tam porostou, těší kouče Sparty B Horňáka

Třetí ligy už bylo dost! Rezerva Sparty se posouvá do druhé nejvyšší soutěže mezi profesionály. Tým vedený vicemistrem Evropy z roku 1996 Michalem Horňákem sice nedohrál ČFL, ale v tabulce byl na špici, a když se objevila možnost, postupuje výš.

„Chtěli jsme postoupit, bereme to jako úspěch. Samozřejmě jsme chtěli, aby to bylo jinou cestou, kdy se dohraje celá sezona,“ konstatoval Horňák.

Mladí sparťané ve třetí lize patřili dlouhodobě mezi elitní celky, vedli tabulku. I díky tomu nakonec přišla šance poskočit do profesionálního fotbalu. „Cítil jsem, že kluci už výkony tu soutěž přerostli,“ naznačil kouč letenské rezervy, že posun týmu hráčům pomůže k dalšímu zlepšování.

Hrát druhou ligu bude znamenat vyšší náklady, ale zároveň odpadne hledání klubů z FNL, kam Sparta nejlepší mladíky nyní pouštěla, aby sbírali zkušenosti. „Bude větší propojenost béčka s áčkem. Nejlepší kluci od nás dostanou šanci chodit na tréninky s áčkem. Budeme je mít u nás,“ pochvaluje si Horňák.

Jeho tým v sobotu vstoupil do přípravy na druhou ligu. Prohrál s Duklou 0:2. Mezi mladíky svítil zkušený Lukáš Vácha, který talenty dirigoval přímo na place. „Bude to hodně o sbírání zkušeností. Kluci to viděli, když tam šli čtyři, co hráli za dorost a teď proti nim stáli zkušení hráči z druhé ligy. Rozdíl byl v důrazu, v rychlosti i v mnoha dalších atributech,“ pojmenoval své dojmy ze zápasu Horňák.

Je mu jasné, že si kromě jiného herního stylu bude muset s týmem zvykat i na to, že vítězství může být dočasně méně, než byli hráči zvyklí. „Od nejmladších kategorií jsou zvyklí vyhrávat. Asi to pro ně bude jiné,“ přitakal Horňák.

Vždyť ve FNL se potkají i s rivaly, co hráli nejvyšší soutěž. „Dostanou se do jiné dimenze, ale díky tomu zase poporostou,“ prohlásil s tím, že doufá, že se jeho tým složený z nejtalentovanějšího sparťanského mládí svým sokům vyrovná.

„Určitě nechceme hrát o udržení, ale minimálně o střed tabulky. Každý zápas budou nové zkušenosti, snad se vrátíme i na vítěznou vlnu,“ poznamenal.

Pomoci mají i soupeři, s nimiž se mladí sparťané srazí v přípravě. Zahrají si s béčkem Norimberku, severočeskými prvoligisty Jabloncem a Libercem nebo týmy z třetí ligy. „Je to dobře namíchané,“ soudí Horňák.

Jeho tým proti Dukle nepropadl, zkušenější soupeř ale dokázal využít chybiček, a proto slavil vítězství 2:0. Sparta B naopak nedala ani gól, možnosti však měla. Fanoušky pobavil třeba Okeke, který zkusil zakončovat akci skoro z poloviny hřiště.

Fanoušci tleskali, i když rána skončila vedle. „Paradoxně to zkusil Okeke, asi koukal na českou reprezentaci,“ usmál se Horňák. Přiznává, že se s hráči o parádní trefě Patrika Schicka na Euru proti Skotsku bavil, odmítá ale, že by je nabádal, aby to zkoušeli. Nechává hráčům v tomto směru prostor pro jejich intuici.

„Jen jsme si vyhodnotili, že to od Patrika bylo geniální zakončení. Myslím, že si to uvědomují i brankáři, co se zapojují víc do hry. Budou si muset dávat větší pozor, když vyjedou,“ dodal kouč, který má ve sbírce úspěchů kromě titulů se Spartou také stříbro z ME 1996.

„Vzpomínky v hlavě naskočí, člověk vnímá tu atmosféru. Je to pěkný, ale je to dávno,“ usmál se , když přišla řeč na současné Euro. Česká reprezentace na Ostrovech ve dvou zápasech uhrála čtyři body, Horňák a spol. tehdy v Anglii došli dokonce až do finále.

„Zatím to vypadá velmi dobře. Skoty jsme přehrávali a proti Chorvatům to bylo podobné. Postup nám
neuteče a dál se uvidí, koho dostaneme,“ naznačil, že by národní tým mohl na Euru dosáhnout na další velký úspěch českého fotbalu.