Tomáš Holeš před Nizozemskem: Doufám, že se kluci na střelnici rozstříleli

Tomáš Holeš před Nizozemskem: Doufám, že se kluci na střelnici rozstříleli

K nedělnímu osmifinále s Nizozemci se vyjádřil defenzivní středopolař Tomáš Holeš. Ten se podle svých slov těší na hru před vyprodaným stadionem v Budapěšti, kde jej přijede podpořit i množství přátel, kterým mohl rozdat lístky.

Podle Holeše je nálada v mužstvu i přes prohru s Anglií dobrá a všichni se již soustředí na osmifinálový duel s Nizozemskem. Náladu v týmu zlepšil jistě i teambuilding v podobě střelby, které se ovšem Holeš neúčastnil. „Byl jsem jedním z mála hráčů, kteří zůstali na hotelu. Nějak jsme se s kluky rozhodli, že nepůjdeme střílet, ale že zůstaneme s tady. Byli jsme si zakopat, zahráli jsme si nějakou techničku. Jen tak do pohody. Střílet jsem nebyl, ale doufám, že se kluci rozstříleli a v nedělním zápase to bude vidět,“ usmíval se Holeš při své tiskové konferenci.

Ten se mimo jiné vyjádřil i k fanouškům na stadionu v Budapešti, kde po dlouhé době bude pro české fotbalisty vyprodáno. „Nevím přesně, jaká je kapacita, ale tak půlka stadionu může být česká a na to se těšíme. Je to pro nás určitě výhoda, protože tu podporu určitě budeme cítit. Teď jsme se přesvědčili, ve Skotsku nebo v Anglii, že ty fanoušci, když ty své týmy ženou, tak je to prostě znát,“ těšil se slávistický středopolař na hru před fanoušky.

„Tak, kdy jsme naposledy hráli před vyprodaným stadionem, tak to už si ani nevzpomínám. Asi to bylo na Slavii. Teď jsou to moje první tři zápasy, co jsme hráli před fanoušky a je to úplně o něčem jiném. Ta hra mě vztáhla a je to super hrát před dvaceti tisíci lidmi. A to ještě ten stadion nebyl úplně vyprodaný. Takže na tu neděli se obzvlášť těším. Bude to fakt super,“ neskrýval Holeš radost na potenciálně plným stadionem. Holeše navíc přijedou do Maďarska podpořit i jeho známí, kterým mohl rozdat volné vstupenky. „Každý z kluků dal vstupenky své rodině a kamarádům. Budeme mít podporu těch nejbližších, což je pro nás nejdůležitější,“ uvedl Holeš, který se v průběhu šampionátu prodral do základní sestavy reprezentace.

„Jel jsem na EURO s tím, že budu mít takovou roli, jakou ji trenér dá. Nepočítal jsem s tím, že budu třeba v základu. Samozřejmě jsem se připravoval na to, abych zvládnul každou část utkání a to, že jsem dostal příležitost s Chorvatskem v základu, to pro mě bylo fakt skvělé. Já si to užil a myslím si, že jsem zaujal trenéry natolik, že mě v základní sestavě nechávají, takže jsem za to samozřejmě šťastný. Vážím si toho a dělám všechno proto, abych zůstal v základu,“ přiznal Holeš s tím, že pro něj byl stěžejní jeho výkon za „náhradní reprezentaci“ loni na podzim proti Skotsku. „Jak se ukázalo, tak ten zápas mi pomohl do budoucna jak v reprezentaci, tak i v klubu.“

Nepříjemné rozestavení Nizozemců a skvělí rozhodčí

Český reprezentant hájící jinak barvy Slavie pochválil rovněž rozhodčí na letošním EURU. „Ve všech zápasech rozhodčí pískali úžasně. A že měli volnější metr a pouštěli trochu důraznější zákroky? Tak mě se to líbí a jsem jenom pro. Chtěl bych to takto i v české lize, aby to takhle rozhodčí pískali,“ vyjádřil Holeš naději.

A jak vidí českého soupeře před osmifinálovým duelem? „Nizozemské přednosti jsou v individualitách. Mají sílu v záloze a v útoku. Navíc hrají rozestavení pro mě ne moc oblíbené (3 – 5 – 2) a co jsme mohli vidět, tak ho mají dobře zmáknuté a vědí o sobě. Jsou silní kombinačně, ale mají i smrtící protiútoky, takže na tohle si samozřejmě budeme muset dát pozor,“ řekl Holeš na adresu nizozemské reprezentace s tím, že český národní tým by proti ní rád zlepšil svou produktivitu, která zatím stojí a padá na třígólovém Patriku Schickovi.

„Se hrou dopředu jsme nebyli tolik spokojení. Budeme něco nacvičovat. Samozřejmě se o tom bavíme, ale je těžké říct, co by mohlo fungovat. Teď prostě musíme na hřišti vyzkoušet ještě nějaké věci a situace. Jestli nám Nizozemsko bude sedět zatím, nedovedu říct, to se uvidí až v neděli,“ zakončil Holeš nejistě svou tiskovku.

Zdroj: Česká fotbalová reprezentace

EURO 2021 - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.