Anglie touží poprvé v historii vládnout fotbalové Evropě. Zvítězí ve Wembley ve finále Eura?

Anglie touží poprvé v historii vládnout fotbalové Evropě. Zvítězí ve Wembley ve finále Eura?

Stane se evropským fotbalovým králem Anglie? Nebo usedne na pomyslný trůn pro vládce starého kontinentu Itálie? Odpověď na tuhle otázku dá nedělní finále EURO v londýnském svatostánku Wembley. Výhodu domácího prostředí tak bude mít hrdý Albion, jenže řeč čísel naznačuje, že to s triumfem nebude tak jednoduché a více tipérů věří soupeři. 

„Navzdory o něco vyššímu kurzu 2,98:1 na Itálii sází 55 % lidí. Zápas jistě bude dost vyrovnaný,“ míní Markéta Světlíková tisková mluvčí Chance.

Čeští fanoušci mají dobrý přehled o formě obou celků. Krátce před EURO Itálie sfoukla ještě v přípravě tým kouče Jaroslava Šilhavého a nasázela mu v kvapíkovém tempu čtyři góly. Anglii pak Češi potkali přímo v základní skupině evropského šampionátu a Albion vyhrál těsně 1:0. Že by ale předvedl nějaký extra zářný výkon? To ani náhodou. 

A co víc, Anglie do finále šampionátu proklouzla díky problematické penaltě v bitvě s Dánskem. Možná i proto přízeň příznivců leží na straně týmu z Apeninského poloostrova. „Třicet procent sázek jde u Chance na remízu v kurzu 2,91:1 a výhru Angličanů má s kurzem 2,74:1 na tiketu 15 % tipérů,“ tvrdí Světlíková.

Hodně se podle ní sází na to, že dá Itálie alespoň jeden gól a celkem v zápase padnou nejméně 2 branky. Nic na tom nemění ani fakt, že Anglie, která usiluje o svůj premiérový triumf na evropském šampionátu, inkasovala během pěti zápasů na ME pouze jednou, a to od Dánů v semifinále. Tým „Azzurri“ vyhrál Evropu jen v roce 1968.

Poslední dva přípravné zápasy těchto soupeřů v letech 2015 a 2018 skončily nerozhodně 1:1, konfrontace z MS 2014 skončila vítězstvím Itálie 2:1, ovšem to jsou pouze statistická fakta, směrem k nedělnímu finále nebudou mít žádný význam a jde pouze o hru čísel.

Kdo se stane evropským králem, bude jasné v neděli pozdě večer.

EURO 2021 - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.