Vrba: Máme teď hodně silný kádr. Je spousta hráčů, kteří nenastoupí, ale mají kvalitu na to, aby mohli kdykoliv mužstvu pomoct

Vrba: Máme teď hodně silný kádr. Je spousta hráčů, kteří nenastoupí, ale mají kvalitu na to, aby mohli kdykoliv mužstvu pomoct

Bývalý kouč Přerova, Baníku, Púchova, Žiliny, Plzně, Machačkaly, Razgradu i české reprezentace Pavel Vrba už má za sebou v rámci pohárové Evropy řadu zkušeností. Na lavičce Sparty ho ale čeká v úterý večer ve Vídni pohárová premiéra. Co vše před úvodním střetem s rakouským vicemistrem Rapidem sedmapadesátiletý odborník pověděl?

O tom, jaký je právě teď zdravotní stav letenského kádru...

"Juliš už začal trénovat, ale má za sebou jen dva tréninky s mužstvem. Dává se ještě trochu dohromady po zranění. Čelůstka si přivezl zranění z národního mužstva. Zatím se připravuje individuálně v domácích podmínkách. Příští týden by se s námi měl začít připravovat. Ten s námi ani nebyl. Filip Panák je tady a to znamená, že s ním samozřejmě počítáme. Kdyby do zápasu nemohl nastoupit, tak by tady nebyl."

O tom, zda už má jasno o základní sestavě...

"Ještě se o tom budeme bavit. Vycházíme ale z posledních zápasů v přípravě, které jsme hráli. Vždycky máte před zápasem otazníky a přemýšlíte o dvou jménech, jestli je to optimální. Doufejme, že se trefíme a hráči, kteří nastoupí, odehrají dobré utkání. Na druhou stranu musím říct, že i zbývající hráči jsou schopni nám pomoct. Není to tak, že bychom měli jen jedenáct hráčů. Sparta má momentálně hodně silný kádr. Je spousta hráčů, kteří v úterý nenastoupí, ale mají kvalitu na to, aby mohli kdykoliv mužstvu pomoct.

O tom, že v minulosti už se mu předkol do hlavní fáze LM prokousat podařilo...

"Nevím, jestli je to výhoda. Samozřejmě vím, že nás čeká těžké dvojutkání. Myslím si, že nemistrovská část je mnohem těžší. Hrajete možná na začátku proti slabším týmům, v play-off vás ale potkají těžké mančafty. V nemistrovské části je to mnohem složitější. Čeká nás doopravdy těžký soupeř. Myslím, že moje zkušenosti roli hrát nebudou. Bude záležet na tom, jak to zvládneme na hřišti, jak se na to připravíme, jak dokážeme soupeři zamezit v útočení, a naopak jestli budeme v útočné fázi silnější. To jsou věci, které na hřišti rozhodují.

O tom, kam ve své kariéře řadí dvojzápas s Rapidem...

"Hodně vysoko. Určitě jsou zápasy, které byly na stejné úrovni jako toto dvojutkání. Pro Spartu a pro mě je to ale důležitý zápas z pohledu celé sezony. Samozřejmě víme, co chceme hrát a v jakých soutěžích. Respektujeme obrovskou sílu Rapidu, kterou má. Myslím si, že nás čekají dvě hodně těžká utkání."

O tom, kde má vídeňský celek největší sílu...

"Rapid určitě není mužstvo, které zaleze a čeká. Je to aktivní mužstvo, které má spoustu předností a není to jen defenziva. Viděli jsme některé zápasy z minulé sezony i zápasy přípravy. V Rapidu nastaly nějaké hráčské změny. Je to mužstvo, které je na rakouské poměry kvalitní a má ty nejvyšší ambice v rakouské lize i v pohárech. Čeká nás velice těžké dvojutkání. To jsem hráčům ukazoval. Je to mužstvo, které má svoji tvář. Je vidět, že vědí, co chtějí hrát. Jen ten nejlepší výkon Sparty nás může posunout dál."

O tom, zda je favoritem Sparta, nebo Rapid...

"Já si myslím, že to je vyrovnaný zápas. Nemyslím si, že jsme favoriti. Jsme mužstvo, které chce postoupit a určitě na to máme. Přiznejme si ale, že i Rapid má obrovskou sílu. Určitě je to hodně těžký soupeř, na druhou stranu, podívejte se i na ta další dvojutkání. Jak už jsem říkal, v nemistrovské části si nevyberete. Jsou tam mužstva z turecké nebo dánské ligy, která se pravidelně účastní skupiny Ligy mistrů a teď hrají kvalifikace. Prostě si nevyberete."

Lingr by se radši potkal s Žalgirisem, se kterým by mohl pomoci i Berkovec. Co Kuchta a Köstl?

Zdroj: sparta.cz