Glosa Honzy Rajnocha: Slavia je favoritem ligy, Sparta by ji mohla prohnat. Potlesk pro Real TOP Praha, tým, který přesahuje hranice fotbalu

Glosa Honzy Rajnocha: Slavia je favoritem ligy, Sparta by ji mohla prohnat. Potlesk pro Real TOP Praha, tým, který přesahuje hranice fotbalu
GLOSA

Start ligy se blíží a všichni už se těšíme. Slavia je i po třech titulech v řadě největším favoritem, neskrývá, že ji zajímá jen obhajoba. Slova o titulu ale zazněla i z Letné a bylo by fajn, kdyby sešívané někdo zase jednou trochu prohnal. Hodně mohou napovědět už úvodní kola, stejně jako vystoupení v evropských pohárech. Ty výsledky často určí ráz celé sezony.

Sázkové kanceláře vypsaly kurs na vítězství Slavie v lize 1,4:1, což mluví za všechno. Ale pozor, hodně hráčů bylo na Euru a může chvíli trvat, než si to sedne. Reprezentanti se vrátili později, nemají tolik natrénováno. V přípravě navíc odehráli slávisté jediný zápas, komplikovalo jim to i období covidu a musí se mít na pozoru, aby jim neutekl start. Bude důležité hlavně zvládnout bitvy o postup do skupiny Ligy mistrů. Když jsem viděl los, jsou to podle mě hratelní soupeři. Domácí ligu začíná Slavia ve Zlíně. Minule tam jasně vyhrála, teď má ale Zlín nového trenéra, tak uvidíme, zda bude vzdorovat.

Hodně se řešilo, zda z Edenu odejde Stanciu. Klub ho nepustil, Galatasaray asi nepřišel s finanční nabídkou, na kterou by Slavia slyšela. Jindra Trpišovský a jeho realizák řekli, že odchod nepřipadá v úvahu a já si myslím, že je to logický krok. Samozřejmě, že Stanciu asi slyšel na možnost vyššího výdělku, ale podle mého tady zafungoval faktor Jindřich Trpišovský. Z Letné před lety za lepšími financemi Stanciu odešel, svoje miliony dostala i Sparta, teď to ale dopadlo jinak.

S kapitánskou páskou v přípravě vyběhl exsparťan Plavšič, z toho bych ale nedělal senzaci, to se dělá všude, aby musel zaplatit to kasy. Jsem spíš zvědavý, jak to v předkolech Ligy mistrů bude na pozici stopera. Kúdela nemůže hrát kvůli trestu, Deli je pryč, Hovorka zraněný... Sice se mluví o posile na místě stopera, ale ve Slavii pod Trpišovským platilo, že se hráč zabudovává určitý čas. Dělají to schválně a funguje to. Hned naskočil snad jen Bah a možná Deli, ale u něj věděli co čekat, byl prověřený. Tenhle post je hodně důležitý, čekám, jestli v nouzi na stoperu zaskočí Holeš.

Zajímavý je i nákup brankáře Mandouse, který byl na Euru jako trojka a určitě to není gólman, který by chtěl a měl vysedávat na lavičce. Každopádně to zvýší konkurenci, je to motivační impuls. Na druhou stranu Slavia má Ondřeje Koláře, jasnou jedničku. Tak uvidíme, jestli se nepočítá s tím, že by Ondra, jehož přítelkyní je dcera pana Tvrdíka, třeba vyrazil za angažmá někam do Evropy.

Tradiční předligové téma je Sparta a kejí útok na titul. Jak jsem říkal, budu si přát, aby Slavii někdo proháněl, předkolo Ligy mistrů s Rapidem může Letenským hodně napovědět. Ale věřím trenéru Vrbovi, pracuje s mladým a ambiciózním kádrem, jsou tam i zkušení hráči. Myslím, že skladba týmu je perfektní. Sparta přes léto představila novou identitu, má nového partnera ohledně dresů a oblečení, tak uvidíme, zda bude na hřišti i více konkurovat Slavii.

Co se týče dalších týmů, hodně kritiky se za konec jara i letní přípravu sneslo na Teplice. Klub má výborné zázemí, jenže výkony nejsou dlouhodobě na takové úrovni, jako bych čekal. Stačí se podívat třeba na Jablonec a čekal bych, že na tom Tepličtí budou podobně. Věřím, že s příchodem zkušeného funkcionáře Rudy Řepky se to zvedne. Vidím signály, že se vydávají správným směrem. U mládeže rozjeli spolupráci se Zdenkem Frťalou, mají výborného trenéra Kučeru. Věřím, že to fakt dá Ruda Řepka dohromady, i když teď výsledky nebyly nic moc.

A na závěr bych chtěl zmínit úžasný zážitek s týmem Real TOP Praha. V Dýšině u Plzně jsme odehráli zápas, předával se tam šek na pomoc malému Honzíkovi a bylo to naprosto neuvěřitelný. Jsem rád, že tohle Real TOP dělá a vždycky si jdu rád zahrát. Tady byl příběh o to neuvěřitelnější, že pár, který má toho chlapečka, spojil tuhle událost s žádostí o ruku. Když to člověk viděl, fakt ukápla i slza. Rodiče tomu chlapečkovi dávají všechno, tohle byl prostě zážitek, který jen tak něco nepřekoná. Tohle si zaslouží potlesk a obdiv!