Ladislav Vízek: Jsem rád, že rozhodčí zkazil jen jeden zápas z osmi. Byly doby, kdy to bylo přesně opačně

Ladislav Vízek: Jsem rád, že rozhodčí zkazil jen jeden zápas z osmi. Byly doby, kdy to bylo přesně opačně
ROZHOVOR

Česká nejvyšší fotbalová soutěž má za sebou první kolo. A nebyl by svět světem, kdyby ho pozorně nesledoval bývalý legendární šutér Ladislav Vízek, dnes fotbalový internacionál a uznávaný glosátor současného dění. O své pocity se podělil v rozhovoru pro eFotbal.cz.

Jak se vám líbilo úvodní kolo Fortuna:ligy?
Jsem moc rád, že už liga začala. Byl jsem zvědav hlavně na to, jak si povedou rozhodčí, kteří si vzali muster z Eura. A musím říct, že první kolo bylo v tomto směru v pořádku. Tedy až na utkání na Spartě, kde se mi vůbec nelíbila ta penalta, která mi prostě přišla hrozně divná. V porovnání s tím, jaký metr měli sudí na mistrovství světa, se na Letné rozhodčí bohužel trochu rozsypal. Jinak se mi ale výkon sudích celkem líbil, stejně jako samotné zápasy.

Co se týče oné penaltové situace, tak při ní nový šéf sudích Radek Příhoda Pavla Orla podržel. Trest na dva zápasy ale Orel vyfasoval stejně, a to kvůli tomu, že měl v zápase udělit hned dvě červené karty. Jednu pro sparťana Lukáše Štetinu, druhou pro olomouckého Jakuba Matouška...
S tím naprosto souhlasím. V kontextu s tím Eurem bych ale nezapískal ani tu penaltu. To by si Orel udělal jméno, kdyby ji ve prospěch Sparty nenařídil! Jenže bohužel se rozhodl jinak a utkání tím zkazil. Zaslouženě dostal trest na dva zápasy. Zároveň je ale dobře, pokud se rozhodčím nepovedl pouze jeden zápas z osmi. To je fajn. Byly totiž doby, kdy to bylo přesně opačně. Na jeden vydařený zápas připadlo hned sedm takových, které rozhodčí zkazili. Budu jenom rád, když se to teď začne obracet.

Jak se vám zatím líbí, jak Sparta hraje v nové sezoně?
Podle mě nehraje špatně. Jen je vidět, že je pořád začátek sezony a Sparta to ještě nemá vyladěné. Přes Rapid by ale postoupit měla. Fakt si myslím, že jo. Když se jí to povede, bude ten mančaft rázem ještě mnohem sebevědomější, než je teď. A bude to jen dobře. Podle mě má mančaft Sparty sílu, jen ji musí ještě potvrdit. Nejlépe postupem přes Rapid. Jestli se Spartě podaří sundat v lize Slavii, to nevím, ale určitě bude do třetího místa.

Co by se podle vás na Letné dělo, kdyby se postup přes Rapid nepodařil?
To by bylo smutné... I když kluci sparťanský jsou už na tyhle věci bohužel zvyklí. Na druhou stranu, když do toho dají všechno, i já si na ně moc rád vsadím. A to už je co říct, když si já vsadím na vítězství Sparty. Z nějakého důvodu jim ale pořád věřím. Na Rapidu měli slušnou první půli, tu druhou už ne. Ale postup je pořád hratelný, navíc má Sparta hodně zkušené mužstvo. Postup by se jí měl povést. Když ne, svět se nezboří. Byť pro sparťany možná trochu ano.

A co další čeští pohároví účastníci? Jak vidíte jejich šance?
Všichni mají postup nadosah! Tedy asi kromě Jablonce, který to vzhledem k losu bude mít hrozně těžké. Ostatní týmy ale postoupí, uvidíte, že jo. Slovácko má hodně dobré mužstvo a doma Plovdiv prostě udělá. Ale věřím i Spartě nebo Plzni. Uvidíte, že se nespletu.

Na druhou stranu, Plzni chybí proti Brestu hned sedm hráčů základní sestavy. Opravdu dokáže i v tomto stavu postoupit?
Věřím tomu, že jo. Sice moc nechápu, jak může mít Plzeň na startu sezony až tolik zraněných, ale přes Brest postoupí. Kdyby ne, nazval bych to skoro ostudou. Míša Bílek je však zkušený trenér a dobrý kluk, který si postup přes Brest pohlídá. Já věřím, že jo.

A jak se vám líbí pohárová změna, co se týče vstřeleného gólu na venkovních hřištích?
To je zajímavé téma samo o sobě. Ale jo, já jsem pro. Je to změna, bude více penalt i prodloužení. Mně to dává logiku. Proč by měl postoupit mančaft jenom proto, že dá venku gól a doma už ne? Mně se tahle změna líbí. Ono obecně ve fotbale moc změn nepřichází, ale zrovna tahle je v pořádku.