50 duelů! Slavia za covidu v lize neprohrála a je nejlepší na světě. A Líšeň proti vyloučení Silného protestuje

50 duelů! Slavia za covidu v lize neprohrála a je nejlepší na světě. A Líšeň proti vyloučení Silného protestuje
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Dvě události rozvířily v neděli dění v českém fotbale. V nejvyšší soutěži slávistická suverénní výhra 4:0 nad Baníkem Ostrava, která znamenala jubilejní padesátý ligový zápas červenobílých bez prohry v řadě. A ve druhé lize incident v závěru televizního brněnského derby SK Líšeň-Zbrojovka Brno (1:2), při němž napadl zbrojovácký fanoušek domácího pořadatele a líšeňský útočník Jan Silný byl za to, že jej pohotově zpacifikoval, vyloučen za údajně nesportovní  chování. Mezitím bylo zjištěno, že v případě slávistického počinu jde o světový rekord a vedení SK Líšeň vydalo k tomuto extempore obsáhlé stanovisko, v němž mj. proti červené kartě svého hráče protestuje.       

Pandemická neporazitelnost červenobílých

Po přezkoumání vyšlo skutečně najevo, že v žádné ligové soutěži na světě nedrží jeden klub neporazitelnost padesát utkání v řadě.

Slavia naposledy prohrála v předminulé sezoně 2019/2020 v neděli 1. března 2020 na hřišti Slovácka 0:2. Shodou okolností šlo o první den, kdy byly v Česku zaznamenány první tři případy onemocnění covidem-19. Pak se ještě v neděli 8. března 2020 odehrálo v Edenu derby se Spartou (1:1, slávista Musa vyrovnával v poslední minutě) a pak byla liga na dva a  půl měsíce až do konce května 2020 kvůli světové pandemii přerušena.

Dá se tedy říci, že v době covidové Slavia ještě ani jednou nepoznala v domácí soutěži porážku! Naopak, covid-19 jí na jaře roku 2020, kdy začala ztrácet svůj velký náskok před Plzní, v podstatě pomohl ke konsolidaci.

V prvních čtyřech jarních zápasech do pandemie totiž červenobílí získali jen čtyři bodíky (ztratili jich osm).  Začali totiž prohrou 0:1 na Bohemians, pak doma porazili Opavu 2:0, jenže poté přišla 1. března 2020 zmíněná prohra 0:2 na Slovácku a potom remíza 1:1 vybojovaná v poslední chvíli se Spartou.  Koncem května ovšem už Slavia zase válela jako před zimní pauzou ročníku 2019/2020. 

Líšeň: „Silného trestat nebudeme, trenér uznal svou chybu“

Jak vyplývá z obsáhlého stanoviska SK Líšeň, které klub vydal na svém webu. Líšeňští Jana Silného nepotrestají, jak původně v televizním rozhovoru požadoval jejich trenér Milan Valachovič. Ten dokonce nejprve připustil, že Silného z týmu vyhodí..

Po shlédnutí videa trenér uznal, že hráč Silný se ničeho proti předpisům nedopustil, hráči žádná pokuta udělena nebude. Celá situace byla dořešena na schůzce a tímto je uvnitř klubu uzavřena,” stojí ve stanovisku líšeňského klubu. Milan Valachovič uznal svoji chybu, když Silného krátce po zápase ostře kritizoval.

Líšeň navíc podává proti udělení červené karty protest:. „Co se týká uzavření situace vně klubu, SK Líšeň podává protest proti udělení červené karty s cílem dosáhnout nulového trestu pro další zápasy pro hráče Silného,“ píše se ve stanovisku.

Líšeňští zároveň odmítají kritiku, že by ve vypjatém  derby se Zbrojovkou Brno  nezvládli pořadatelskou službu. „Týden před utkání se uskutečnila  schůzka s policií a bezpečnostní agenturou, která nám zajišťuje pořadatelskou službu na všechna domácí utkání. Všechny dohody s policií pro tento zápas jsme splnili, jak co do počtu, tak co do kvality, pořadatelé byli zdatní a mladí, pouze hlavní pořadatel je starší pán, ale bývalý fotbalista v dobré kondici,” píše se v oficiálním stanovisku SK Líšň.

Oficiální stanovisko SK Líšeň

Pro úplnost přinášíme celé oficiální stanovisko SK Líšeň. Jde o celkový popis situace a také odpovědi klubu na některé připomínky ve sdělovacích prostředcích.

 „Celý klub se velmi těšil na první utkání Líšeň – Zbrojovka za účasti diváků.

 • Dlouhou dobu dopředu jsme organizačně zajišťovali dobrý průběh utkání.
 • Zbrojovce jsme vyšli vstříc a uvolnili 25 VIP a 40 míst pro rodinné příslušníky hráčů.
 • Také jsme Zbrojovce předali 100 vstupenek do sektoru hostí pro jejich příznivce, aby si mohli vybrat, které své příznivce do tohoto sektoru pro hosty pustí, takže v sektoru hostí nebylo více diváků, než je přípustné.
 • Týden před utkání proběhla schůzka s policií a bezpečnostní agenturou, která nám dle licenčních podmínek zajišťuje pořadatelskou službu na všechna domácí utkání.
 • Všechny dohody s policií pro toto utkání jsme splnili, jak co do počtu tak co do kvality, pořadatelé byli zdatní a mladí, pouze hlavní pořadatel je starší pán, ale bývalý fotbalista v dobré kondici.
 • Hřiště SK Líšeň je certifikované na II. ligu a splňuje všechny požadavky. Kvalitou zázemí patří k lepší polovině hřišť ve II. lize.
 • Utkání se nemohlo hrát na Srbské, jak nám v některých případech bylo vytýkáno, je to v rozporu s předpisy.
 • Vlastní hrací plocha má stejné rozměry jako na všech stadionech, 105 x 68, jen v Líšni je to fotbalový stadion bez běžeckých drah, proto možná pro někoho vypadá stadion menší.
 • Pro příchod na utkání bylo pět samostatných vchodů.
 • Vzhledem k předprodeji nebyly ani dlouhé fronty u pokladny.
 • Bylo zajištěno testování přímo v areálu SK Líšeň, takže kdo chtěl, mohl přijít.
 • Přišlo téměř 2000 diváků, což je o něco málo méně, než je kapacita stadionu.
 • Hrálo se na nově vysetém trávníku, jehož kvalitu vyzvedli i komentátoři televizního přenosu.
 • Do cca 80. min. se hrál zajímavý fotbal, stav byl 1:1 a Líšeň v této době měla mírnou převahu.
 • Před 79. min. byl míč u branky domácích, u restaurace a neočekávaně ze zcela konstrukčně uzavřeného sektoru hostů, který je oplocený do výše 2 metry a je umístěn u branky na opačném konci hřiště, vyrazil fanoušek Zbrojovky na hřiště. Celý stadion sledoval dění na opačné straně hřiště. Přesto ihned čtyři pořadatelé jej v polovině hřiště chytili a položili na zem. Tento člověk byl opravdu jen exhibicionista, který se chtěl předvést.
 • Těsně za ním vyrazil další fanoušek také z tohoto sektoru z kotle Zbrojovky. Tento člověk doběhl až k místu, kde ležel první běžec a na něm pořadatelé, skočil na ně, způsobil zranění jednomu pořadateli viz. lékařská zpráva, choval se velmi agresivně a bezprostředně hrozilo, že způsobí zranění i dalším osobám.
 • Pořadatelé se věnovali prvnímu narušiteli, druhého odhodili. Ten se postavil, zaujal boxerský postoj, naznačoval údery pěstí a kopy nohama a protože pořadatelé byli v podřepu či pokleku, začal do jednoho z nich surově kopat. Hráč Silný, který do té doby stál klidně opodál, přišel, útočníka uchopil a odtáhl od pořadatele, do kterého útočník opakovaně kopal. Útočník napadl i Silného a asi 2x udeřil pěstí. Protože se pořadatelé mezitím dokázali postavit, Silný pustil útočníka spolu s kapitánem Ševčíkem (č. 19) odešli a pořadatelé útočníka povalili na zem.
 • Oba útočníci byli předtím v kotli Zbrojovky, který je celý oplocen a má vlastní východ na ulici. Ani policejní video nestačilo zachytit, jak útočníci přelezli 2m vysoké oplocení nebo je ostatní „přehodili“.
 • U sektoru hostí bylo 9 bezpečnostních pracovníků. V okamžiku, kdy se kotel snažil zničit oplocení, snažili se bezpečnostní pracovníci držet oplocení a jejich počet byl posílen po incidentu o dalších 5 bezpečnostních pracovníků.
 • Po ukončení zápasu nastoupilo asi 15 těžkooděnců před tento sektor a díky tomu se další problémy nevyskytly.
 • Rozhodčí Silného vyloučil.
 • Jsem toho názoru, že v daném případě nedošlo od hráče Silného ke spáchání provinění dle dikce Pravidel fotbalu, platných od 1. 8. 2020, konkrétně pak pravidla 12, kapitola 3 Disciplinární opatření, odstavec Hrubé nesportovní chování. Hráč Silný, jak je patrno i z policejního videa a dalších přiložených důkazů, rozhodně nepoužil nepřiměřenou sílu nebo brutalitu vůči divákovi – narušiteli, takže formální dikce uvedeného přestupku není naplněna. Z policejního videa je jednoznačně zřejmé, že hráč Silný pouze odtáhl diváka, který opakovaně brutálně útočil na klečící pořadatele (jeden z nich byl v důchodovém věku), vzápětí diváka pustil a přenechal další zákrok pořadatelské službě. Přestože byl hráč Silný divákem opakovaně udeřen, na tyto ataky nereagoval. V tomto smyslu není správné tvrzení rozhodčího, že hráč Silný strhl diváka na zem. Video neměl však rozhodčí k dispozici, proto rozhodl, jak rozhodl.
 • K posouzení situace nepřispěl ani komentátor ČT, který zcela nesprávně oznámil, že Silný knokautoval diváka, který neoprávněně vstoupil na hrací plochu.
 • Také reakce trenéra Valachoviče ihned po utkání byla ovlivněna jednak prohrou v nastavení, jednak tím, že neměl možnost se seznámit s videem.
 • Po shlédnutí videa trenér uznal, že hráč Silný se ničeho proti předpisům nedopustil, hráči žádná pokuta udělena nebude. Celá situace byla dořešena na schůzce Hladiš – Valachovič – Silný (předseda – trenér – hráč) a tímto je uvnitř klubu uzavřena.
 • Co se týká uzavření situace vně klubu, SK Líšeň podává protest proti udělení ČK s cílem dosáhnout nulového trestu pro další zápasy pro hráče Silného. V protestu SK Líšeň dokládá, že byly splněny všechny náležitosti ohledně zabezpečení utkání.
 • Známe již jména pachatelů, kteří byli policií zadrženi z důvodu vedení trestního řízení není možno jména zveřejnit. Policie s oběma výtržníky zahájila trestní řízení a k tomuto řízení se připojili jak SK Líšeň, tak poškození pořadatelé i hráč. Věříme, že dojde k exemplárnímu potrestání viníků tak, aby se tyto případy v budoucnosti nemohly opakovat.

Za výbor SK Líšeň

Karel Hladiš, předseda klubu“

Nikoliv trest, ale pochvalu a Cenu fair play!

Tolik oficiální líšeňské stanovisko SK Líšeň.  Dodejme, že už v pondělí odpoledne disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) zahájila s Líšní a Zbrojovkou Brno kvůli vniknutí hostujících fanoušků na hřiště v nedělním utkání druhé ligy své řízení. Disciplinární řízení samozřejmě automaticky čeká i domácího hráče Jana Silného, který byl vyloučen „po napadení jednoho z brněnských příznivců“, jenž kopal do pořadatele.

Dlužno připomenout, že Silného se už zastal předseda komise rozhodčích Radek Příhoda, stejně jako bývalý ligový hráč a expert O2 TV Sport Jakub Podaný a celá řada fanoušků a zástupců fotbalové veřejnosti.

Jak už jsem uvedl v pondělí v rubrice „Procházka ligovým děním“, připojuji se k nim s tím, že Jan Silný si za svůj pohotový čin naopak zaslouží uznání a Cenu fair play.

 

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.