Glosa Honzy Rajnocha: Slavia má padesátku a dominuje, Pastrňák v kotli? Milionovej kluk. Hradec má můj respekt, trenér Líšně mě zaskočil

Glosa Honzy Rajnocha: Slavia má padesátku a dominuje, Pastrňák v kotli? Milionovej kluk. Hradec má můj respekt, trenér Líšně mě zaskočil
GLOSA

Liga má za sebou pět kol a nůžky mezi nejlepším triem a spodkem se začínají rozevírat. Potvrzuje se dominance Slavie, neprohrát padesát zápasů je toho důkazem. Výsledkově skvěle to rozjela Plzeň a i kvůli odloženému zápasu Slavie vede. Pětkrát vyhrála, chytila začátek a veze se na té vlně i v Evropě. Teď ještě potřebuje zvládnout také odvetu v Sofii. Nahoře je i Sparta, což také není náhoda, takže tabulka v mnohém odpovídá očekávání. Tedy snad až na to, že je dole Liberec. V jeho případě jsem moc zvědavý, jak se s tou mizérií vypořádá.

Víc bych se tentokrát zaměřil na Spartu se Slavií. Začnu Letenskými, kteří vyhráli nad nováčkem z Hradce 4:0. Výsledek vypadá jasně, ale já chci určitě Hradec pochválit, odehrál to v Praze bez bázně a hany, zaslouží si respekt. Potvrdilo se, co říkal trenér Koubek, že se nebudou bát. Uzpůsobil tomu taktiku i rozestavení, dařilo se jim zavírat lajny, odkud je Sparta nebezpečná, a dokud měl Hradec sílu, určitě favorita zaskočil.

Nakonec se ukázal po přestávce rozdíl v kvalitě i herní kondici. Vždyť tak tři čtvrtiny hráčů byli na Letné jako hráči poprvé, bylo jasné, že soupeře takové kvality zkrátka nepotkali a prostě nemohli vydržet devadesát minut v tomhle nasazení. Sparta má navíc za sebou zápasy v pohárové Evropě, má široký kádr a ve druhé půli to všechno vyjádřila i gólově. Potvrdilo se, že Sparta po šedesáté minutě dává nejvíce branek z celé ligy, tým je hodně dobře připravený. Pro Hradec je ale konečná prohra 0:4 docela krutá, podal totiž sympatický výkon.

Stejný výsledek 4:0 se zrodil i v utkání Slavie s Baníkem, ale tady jsem naopak z ostravského týmu zklamaný. Slavia v utkání dominovala, Baník soupeře nenapadal. Jel sice na hřiště mistra, ale ten neměl být tolik v pohodě. Mluvilo se o zaváháních brankáře Koláře, tým vypadl z boje o skupinu Ligy mistrů, čekal jsem, že si budou hosté věřit. Na hřišti se ale z jejich strany začalo něco dít až ve druhé půli, kdy začali proti slávistům vystupovat a hned to bylo vidět. Jediné, za co ale mohu Baníku v tomhle utkání zatleskat, jsou fanoušci. Sektor byl plný, co to šlo.

Pochopitelně tam nejvíc zářil útočník Bostonu David Pastrňák. On je zkrátka božskej a milionovej kluk. Nebojí se toho, šel do kotle a tam sundal tričko, je to prostě Chachar a tak to má být. Stejně mě potěšil ještě Ondra Novotný, co dělá Oktagon. Šel na fotbal hrdě s ostravskou vlajkou, to se mi moc líbilo. Já jsem odchovanec Sparty, ale na tenhle zápas jsem šel taky rád. Baník je pro mě odmala velký soupeř, ovšem chovám k němu úctu a respekt. Byl to pro mě od dorostu velký protivník, hrál jsem proti Barošovi a přeneslo se to i do ligy, když jsem třeba do Ostravy přijel s jiným týmem.

Na Baník možná dolehla i tíha důležitosti toho utkání. Ligu rozjel dobře, atmosféra v klubu se zlepšila, v Edenu to ale Baníkovci na hřišti od první minuty nezvládli a podělali se. Zářili slávisté Ekpai, Lingr a třeba sedmnáctiletý Samek, jehož výkon byl parádní. Věřím, že když teď zvládnou odvetu s Legií a dostanou se do Evropské ligy, bude Slavia zpátky v plné parádě. A myslím, že to tým Jindry Trpišovského zvládne.

Tentokrát se chci taky vyjádřit k dění ve druhé lize, k zápasu mezi Líšní a Zbrojovkou Brno. Tam na hrací ploše řádili fanoušci a domácí hráč Silný tam proti jednomu zakročil, když kopal do pořadatele. Vím, že řády mluví jasně a hráč nesmí na nikoho v takové chvíli ani sáhnout, ale já to jeho počínání v dané chvíli chápu. Kdyby to udělal na ulici a někoho se zastal, tak ho za to ještě pochválí.

Tady mi přijde hodně přes čáru vyjádření trenéra Líšně, když proti hráči Silnému vystoupil, a dokonce mluvil o možném vyhazovu hráče z klubu. To mě zarazilo. To vyjádření mi přijde trapné, a přiznám se, že já bych asi skončil sám, protože pod takovým trenérem bych ani nechtěl hrát. Já na místě hráče bych se pořadatele v takové situaci také zastal. Vím, že se k tomu vyjádřil třeba i Radek Příhoda a věřím, že se při řešení té situace vezme v potaz, v jaké situaci k tomu všemu došlo.

Co mě pak šokovalo ještě víc, že jsem v neděli večer viděl další scénu s fanoušky na hřišti ve francouzské lize. Tam se zápas Nice s Marseille nedohrál a jelo to ve velkém... A aby toho nebylo málo, tak i u nás na okrese se brankář popral s fanouškem. Bylo neuvěřitelné, že se stanou tři podobné věci v jeden den. Pyrotechnika mi nevadí, ale tyhle další věci na fotbal určitě nepatří.

Na zářiové duely o mistrovství světa povolal Šilhavý pouze dva útočníky. Po trestu se ale vrací Kúdela