Hra Pavelky se mi nelíbí, Bílek trochu kecal, říká expert Siegl. Jaký názor má na Tecla?

Hra Pavelky se mi nelíbí, Bílek trochu kecal, říká expert Siegl. Jaký názor má na Tecla?
ROZHOVOR

Sparta padla v Plzni, Slavia se štěstím přetlačila Slovácko. Takové byly výsledky dvou nejsledovanějších zápasů uplynulého ligového kola, k nimž se v rozhovoru pro eFotbal vrátil expert a bývalý elitní kanonýr Horst Siegl. Má podle něj Viktoria na to, aby třeba došla až k titulu?

Co jste říkal na uplynulé kolo Fortuna:ligy?
Myslím, že za zmínku stojí hlavně dva zápasy. A to Plzeň - Sparta a Slavia - Slovácko, tedy souboje prvního s druhým a třetího se čtvrtým. Oba zápasy měly vysoké parametry, takže asi splnily to, co jsme od nich očekávali. Je ale pravdou, že mírným favoritem byli tentokrát hráči Sparty. Viktorka si procházela trochu složitějším obdobím, naopak na Letné se situace uklidnila. To všechno nasvědčovalo tomu, že by tam Sparta mohla něco uhrát, jenže opak byl pravdou. Prohrála a podle mě zaslouženě, neboť Viktoria byla ve všech směrech lepší. Tak to bohužel je.

Přitom úvod sezony zastihl Pražany v celkem dobré formě…
Neměli špatné výsledky, ale zase nehráli s tak silnými týmy. Pozitivní každopádně bylo, že nedostávali moc gólů. A i když to měl trenér Pavel Vrba se skládáním sestavy občas hodně složité, dokázal si s tím poradit. Jak už to tak ale občas bývá, potom přijde zápas a v něm je zkrátka všechno špatně. Což je věc, která se teď přesně stala Spartě.

Neprokoučoval však sobotní zápas právě Vrba? Mimo jiné tím, že rozbil stoperskou dvojici a na podhrot třeba vysunul Michala Sáčka, jenž se na této pozici asi necítil zrovna dvakrát komfortně…
Možná se to takhle zdá, ale ta hlavní odpovědnost za výsledek leží na samotných hráčích. Jednou jsou ve Spartě a se svou úlohou na hřišti se prostě musí umět vypořádat. Mně osobně se ale v záloze moc nelíbí Pavelka. V zápase pořádně nevystřelí ani není příliš důrazný. V tomto ohledu Spartě hodně chybí zraněný Ladislav Krejčí mladší, na kterém je vždycky vidět obrovská chuť po vítězství. I na lavičce jsem ale v sobotu viděl větší kvalitu na straně Plzně.

Viktoria tu výhru hodně potřebovala. Jak vlastně vidíte její dosavadní výsledky v sezoně?
Myslím, že po příchodu Michala Bílka se Plzeň celkově zvedla. V úvodu sezony dělala velmi dobré výsledky, až přišel ten nešťastný zápas v Sofii, který celým klubem nejspíš hodně otřásl. Nikdo úplně neví, co se tam teď děje. Jak moc je Plzeň závislá na příchodu nového investora a podobně. Proti Spartě Viktoria každopádně ukázala, že je to pořád zdravý klub, s nímž se musí počítat. Bylo vidět, že se na sobotu velmi dobře připravila.

Může podle vás Plzeň reálně zaútočit na titul?
Na ten musí zaútočit hlavně Slavia se Spartou, tam není co řešit. A zaznamenal jsem slova Michala (Bílka), že Plzeň až takové cíle nemá. Na jednu stranu tohle prohlášení chápu, na tu druhou ale říkám, že trochu kecá (usmívá se). I ona by titul samozřejmě získala moc ráda. Podle mě do boje o něj klidně může promluvit, minimálně se bude držet v popředí tabulky.  

A jak se vám zamlouval zápas Slavie se Slováckem?
Oby týmy předvedly kvalitní výkon. Hlavně je však třeba ocenit, že už dlouhých 52 zápasů Slavia v lize nikomu nepodlehla. Svou skvělou sérii pak protáhla i v neděli proti Slovácku, nad nímž získala tři body, v závěru však po šanci Navrátila mohla o dva přijít. Ale nestalo se a slávisté tak zůstávají v lize jediným mužstvem, které ještě neztratilo ani bod. Otázkou je, jak dlouho jim to vydrží.

Zklamáním však pro fanoušky bylo jistě to, že se Slavia nedostala ani do Ligy mistrů, ani do Evropské ligy. Co jste na její vyřazení říkal?
Za mě říkám, že lehčího soupeře na cestě do čtvrtého předkola Ligy mistrů Slavia dostat ani nemohla. A stejně to nezvládla, což je její velká chyba. A nelze se na to dívat tak, co by bylo, kdyby se nestala ta velká chyba Ondřeje Koláře. I tyhle situace fotbal totiž přináší a přinášet bude. Ligu sice slávisté začali dobře, v pohárech ale hodně zklamali. I když nejen oni. Čekal jsem, že v základních skupinách budeme mít více týmů než jen tři.

Hodně vděčným tématem uplynulých dní je pak Stanislav Tecl. Předpokládám, že to nebude úplně útočník dle vašeho gusta…
Takhle bych to zase neřekl. Podle mě by byl Standa váženější, kdyby hrál v jiném týmu, kde by na něj nebyl takový tlak. Ale se svou situací se pere ještě dobře. Má za sebou hvězdné období. Byť dal jen dva góly, stačilo mu to na to, aby se shodou okolností dostal až do nároďáku. Každý vidí, že patří mezi oblíbence trenéra Jindřicha Trpišovského. Je to hodnej kluk, co pracuje pro mužstvo, jen těch branek bohužel moc nestřílí.

A co říkáte na Michaela Krmenčíka, jenž by snad už brzy mohl naskočit v základu Slavie? Stane se tam útočníkem číslo jedna a udělala podle vás Sparta chybu, že ho nezískala?
Chybu asi neudělala, když Krmenčík není stále připraven a místo něj hraje právě Tecl. U trenéra Vrby to měl asi jednodušší než ve Slavii, kde o své místo musí tvrdě zabojovat. Ale je to jen na něm, aby se dokázal tam prosadit.