Fousek je šéfem českého fotbalu už čtyři měsíce. Seznam úkolů je podle něj nekonečný

Fousek je šéfem českého fotbalu už čtyři měsíce. Seznam úkolů je podle něj nekonečný

Šéf českého fotbalu Petr Fousek je ve funkci už čtyři měsíce. O své práci se rozpovídal v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes. A práce, která ho prý zatím nabíjí, mu dělá i mnoho povinností. "Seznam úkolů, který mám před sebou, je pořád téměř nekonečný," uvedl pro deník.

Co pro Fouska zanemnal fotbal jako takový od jeho nástupu do pozice nejvyššího muže českého fotbalu? "Nádherné zážitky z mistrovství Evropy. Hlavně plný stadion v Budapešti, navrch s postupem přes Holanďany do čtvrtfinále, to bylo parádní," uvedl Fousek pro deník vlastněný premiérem Andrejem Babišem. "V kruzích UEFA nejsem žádný nováček, ale tentokrát gratulace opravdu hřály. Na třech z pěti našich zápasů byl Aleksander Čeferin, prezident UEFA, a po našich výsledcích upřímně blahopřál. Ve Wembley jsem na čestné tribuně mohl pozdravit prince Williama," pokračoval s tím, že právě anglického prince zaujal na EURO 2020 zejména Jjiž legendární gól kanonýra Patrika Schicka do sítě Skotska z poloviny hřiště.

A jak vnímá šéf fotbalu svou dosavadní činnost? "Udělali jsme kus práce - je schválena nová struktura svazu, jmenovány nové komise, proběhla výměna všech orgánů dceřiných společností, přišel nový generální sekretář, nový trenér jednadvacítky, nový právní ředitel, rozhodli jsme o novelizaci stanov, mění se řada procesů. To vše děláme za chodu, reprezentace a soutěže normálně hrají," popsal pro noviny Fousek práci, která ale zatím pro českého fotbalového fanouška není příliš vidět.

"Upřímně, čekal jsem fotbalový svaz v lepší kondici," řekl Fousek dále v rozhovoru s tím, že na svazu ještě zdaleka neskončily personální změny. "Od července kontinuálně probíhají. Jen jsme je nechtěli dělat v průběhu Eura, abychom sebemenším zásahem neovlivnili chod ve prospěch reprezentace."

Právě už za své vlády se Fousek musel vypořádat i s nepříjemnou aférou šéfa Jablonce Miroslava Pelty, který v poločase srpnového utkání s Bohemians navštivil kabinu rozhodčích. "Bylo to znepokující. Mirek to ode mě ví, mluvili jsme spolu o tom. Ačkoli to byla záležitost pro Ligovou fotbalovou asociaci, která soutěž řídí, mnoho lidív té kauze vyčítalo svazu: Fousku, sliboval jsi změny a Pelta ti chodí za rozhodčími," naznačil šéf svazu, že některé aféry jsou zcela mimo jeho kompetence, což ale fanoušci nevidí. 

Národní stadion ano, ale ...

Fousek se v rozhovoru pro deník MF Dnes vyjádřil i k možné výstavbě fotbalového národního svazu, s jehož nabídkou na výstavbu na Strahově přišla v uplynulém týdnu pražská Sparta. "Projevili jsme zájem o pořádání finále Konferenční ligy 2023 nebo 2024. záměr už jsme avizovali UEFA. Zároveň musíme žádat o výjimku na kapacitu, neboť nemáme arénu pro pětadvaceti tisíc lidí. Na takové zápasy by se nám větší stadion hodil. Český fotbal si stadion s větší kapacitou zaslouží," naznačil Fousek, co by si přál, ale zároveň vysvětlil, proč na nabídku ze Sparty reagoval chladně. "Chceme prvořadě vyřešit stávající závazky k České unii sportu a k Českému atletickému svazu, které nám svazovaly ruce, a s tím související financování. Je to příběh, který se vleče řadu let a převzali jsme je od svých předchůdců ve stavu, jenž nás kteří jsme ve funkci čtvrt roku, dostává pod nepřijatelný tlak. Není možné během několika týdnů přijmout rozhodnutí, které nejen asociaci ovlivní na desetiletí."

Stále by chtěl po boku Vladimíra Šmicera...

"Pořád platí, že bych chtěl mít Šmícu po ruce. Zatím je společně s Pavlem Nedvědem zástupcem fotbalu v Národní sportovní agentuře. Hsme v kontaktu, o některých věcech a pohledech spolu mluvíme. Dřívě či později najdeme řešení, které bude mít smysl pro asociaci i pro Vládu," uvedl Fousek k zakladateli Fevoluce, který stáhl svou kandidaturu do čela šéfa fotbalového svazu právě kvůli úspěchu Fouska.

Zdroj: Mladá fronta Dnes