Pešek je hráč, kterého Sparta hrozně potřebovala, říká Straka a chválí i Haraslína s Panákem. Jaká slova má pro Ousoua?

Pešek je hráč, kterého Sparta hrozně potřebovala, říká Straka a chválí i Haraslína s Panákem. Jaká slova má pro Ousoua?
ROZHOVOR

Přesně dvanáct zápasů. Tak dlouho čekali fotbalisté Sparty na to, až ve Fortuna:lize získají cenný skalp rivala ze Slavie. Povedlo se to až v neděli, snad symbolicky v jubilejním 300. derby pražských „S“. A přímo z tribuny sledoval vytouženou výhru Letenských i legendární muž domácích Franz Straka, který nejen tuto prestižní bitvu zhodnotil v rozhovoru pro eFotbal.cz.

Co jste na derby říkal?
Byl jsem tam live a díky divákům to byl pro mě vážně skvělý zážitek. Snad každý si ten zápas užíval, byť my sparťané asi víc než slávisté. Utkání to bylo každopádně hodně bojovné a v úvodu i nervózní z obou stran. Klíčový okamžikem se pak samozřejmě stalo vyloučení Ousoua a následný přímý volný kop, který proměnil sám faulovaný Haraslín. Od té chvíle si domácí začali víc věřit a pochopili, že i se slávisty se dá hrát. Do té doby přitom byli více nebezpeční hosté.

Je někdo, jehož výkon byste vyzdvihl?
Určitě bych zmínil oba křídelní fotbalisty Sparty, tedy právě Haraslína s Jakubem Peškem. Oba předvedli velmi dobrý výkon a podle mě to v derby byli rozdíloví hráči. Hlavně jejich rychlost na soupeře platila. Ale vyzdvihl bych i celou středovou formaci v čele s Michalem Sáčkem, zápas zvládla také letenská obrana. V druhé půli už Slavii nepustila do žádné větší šance, hlavně Filip Panák hrál opět skvěle. Ukazuje se, že může být hráčem, na němž se dá stavět.

Třeba Haraslín se zlepšuje každý zápas. Je to posila dle vašeho gusta?
Výkony Haraslína se mí líbí moc, ale to samé musím říct i o Jakubu Peškovi. Oni oba dokázali přinést mužstvu něco, co mu předtím trochu chybělo. Jsou hodně silní v rychlosti i soubojích jeden na jednoho. Především Pešek dokáže obránce fakt roztancovat, jen škoda, že nemá ještě lepší zakončení levou nohou. I tak je to ale hráč, kterého Sparta hrozně potřebovala.

A našel by se v derby sparťan, jehož hra se vám zase tolik nepozdávala?
Příliš se mi nelíbil Minčev na hrotu. Mnohem raději bych na jeho místě viděl třeba Adama Hložka, který vepředu dokáže míč podržet a vypracovat šanci. Což je něco, co hlavně v úvodu Spartě viditelně scházelo.

Kdybyste byl trenérem Slavie, jaká slova byste o přestávce volil směrem k Ousouovi, jenž se nechal takto vyloučit?
Tohle byla hrozná chyba. Hlavně proto, že když už Ousou s jednou žlutou hrál, měl se na hřišti chovat podle toho. On šel ale do souboje s Haraslínem naprosto nesmyslně. Takže správná červená karta a velká blbost toho hráče.

Zatímco Sparta si minulý týden připsala dvě hodně cenné výhry, Slavia naopak dvě porážky. Začíná se tedy karta zvolna obracet?

Hlavně bych řekl, že Sparta byla před derby pod velkým tlakem. Třeba remíza s Jabloncem byla nečekanou ztrátou, pak ale přišla hladká výhra ve Zlíně a souboj s Rangers. A už v něm sparťané ukázali, že dokáží zvládat i hodně těžké zápasy, což pak potvrdili i proti Slavii. A je to jen dobře. To Slavia měla hodně špatnou první půli v Rotterdamu a nakonec si pokazila také derby, o nějaké krizi bych však tady nemluvil. Takový je fotbal, navíc já už před zápasem ze strany Sparty cítil, jak moc touží sešívané konečně porazit.

Pro mnoho fanoušků jsou však výkony Slavie v této sezoně lehkým zklamáním. Cítíte to také tak?
Ve fotbale ale nejde všechno naplánovat. Když vám to vychází způsobem jako právě v minulém ročníku Slavii, je to vážně super, ale jisté je, že všechno jednou končí. Mohou přijít zranění, lehký pokles formy i smolné zápasy. Tedy přesně to, co teď provází Slavii. Já ji ale rozhodně nechci nijak kritizovat. To její trenéři si musí vyhodnotit, proč to mužstvu nešlape tolik jako dřív.

A nepřipomíná vám tento ročník trochu sezonu 2017/18, v níž Spartu vedl Andrea Stramaccioni? A to z toho pohledu, že i tehdy se o titul měli pobít hlavně obě „S“, jenže do cíle doběhla jako první Viktoria Plzeň…
Že Plzeň vévodí tabulce, samozřejmě překvapuje i mě samotného. Zvlášť když trenér Michal Bílek neměl nijak přesvědčivý start a nepovedlo se mu ani dostat mančaft do pohárů, z čehož teď ale může paradoxně těžit v lize. Každopádně nesmíme zapomínat na to, že soutěž je hodně dlouhá a o titulu se rozhodne až na jaře. Tak uvidíme, jak to bude dál.

„Rasisté tu nejsou, derby i Berka byli výborní a Slavia, první v tabulce pravdy, bodově zaostává.“ Tak určitě