Proč porazit Wales, skončit na 2. místě a získat 16 bodů? Aby Češi hráli coby nasazení semifinále baráže MS doma!

Proč porazit Wales, skončit na 2. místě a získat 16 bodů? Aby Češi hráli coby nasazení semifinále baráže MS doma!
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Už jsem o tom tady sice jednou psal, ale řekněme si to před důležitými říjnovými zápasy kvalifikace MS 2022 znovu. Proč je důležité porazit v Praze Edenu Wales  (pátek, 20.45, ČT Sport)  pak na neutrální půdě v ruské Kazani Bělorusko (pondělí, 20.45, ČT Sport)?  Ano, Česko i Wales postoupí do březnové dvanáctičlenné baráže o tři zbylá evropská místa na MS 2022 v Kataru (21. 11. až 18. 12. 2022) i díky svému postavení v loňské  Lize národů z kterékoli pozice, takže by to mohlo být jedno. Ovšem není.  


Březnová baráž (semifinále 24./25. 3. a finále 28./29. 3. 2022) se totiž hraje jen na jedno utkání a výhodu domácího prostředí v semifinálovém duelu bude mít šest nasazených nejlepších celků z druhých míst, zatímco čtyři horší týmy z druhých příček a dvě mužstva z pořadí Ligy národů coby nenasazené musejí jet na cizí hřiště (o pořadateli tří finálových utkání pak už rozhodne los). 

Zisk 16 bodů z 24 by pro nasazení v semifinále měl stačit

Jak už jsem v září zdůraznil, je proto dobré skončit druhý a získat ve skupině zároveň co nejvíce bodů. Počet  16 z možných 24 bodů - při dvou říjnových vítězstvích nad Walesem a nad Běloruskem a při poslední listopadové výhře (16. 11., Praha-Letná) nad Estonskem – by měl mezi šest nasazených z druhých příček podle všeho stačit.

V březnové baráži to nyní vypadá na tyto možné soupeře: Srbsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina, Skotsko, Norsko, Rusko, Albánie/spíš Polsko a Arménie/spíš Rumunsko, protože všech deset favoritů ( Portugalsko, Španělsko, Itálie, Francie, Belgie, Dánsko, Nizozemsko, Chorvatsko, Anglie, Německo). by na MS 2022 mělo postoupit přímo z prvních příček. To je dobře. 

Všichni výše jmenovaní potenciální barážoví protivníci jsou totiž koncem března 2022 k překonání. Ovšem, jak už bylo také napsáno. jen v případě stoprocentních výkonech nasazení a koncentrovanosti, asi tak jako na letním EURO v utkáních proti Skotsku či Nizozemsku.

Před říjnovými duely kvalifikace MS 2022 vypadá pořadí deseti týmů na 2. místech v deseti skupinách následovně (ve skupinách se šesti celky se body ze zápasů s posledním týmem škrtají):

1. Srbsko 11 bodů/5 utkání, 2. Švédsko 9/4, 3. Švýcarsko 8/4, 4. Skotsko 8/5, 5.-7. Rusko (v případě, že v jeho skupině bude poslední Malta), Norsko a Arménie 7/4, 8. Česko 7/5, 9. Albánie 6/4 a 10. Ukrajina 5/5.    

Dlužno ale podotknout, že Česko má všechny své tři nejtěžší zápasy (dvakrát s Belgií a ve Walesu) již za sebou. A pokud vyhraje všechny tři zbývající duely – doma nad Walesem a nad Estonskem a na neutrální ruské půdě nad Běloruskem - , mělo by se v tabulce  deseti druhých týmů alespoň na šestou příčku zaručující nasazení (a tedy výhodu domácího prostředí v jediném semifinálovém utkání baráže) posunout.

Fakta o březnové baráži MS 2022

Účast: dvanáct zemí, z toho deset celků z druhých míst kvalifikačních skupin a dva vítězové Ligy národů 2020, které v kvalifikaci neskončí na prvním či druhém místě skupiny

Los baráže: Po skončení kvalifikace MS 2022, tedy po 16. listopadu 2021.

Termíny baráže: semifinále 24. a 25. března 2022, finále 28. a 29. března 2022

Vítězové Ligy národů podle žebříčku z roku 2020: Francie, Belgie, Itálie, Španělsko, Wales, Rakousko, Česko, Maďarsko, Slovinsko, Černá Hora, Albánie, Arménie, Gibraltar, Faerské ostrovy.

Kdo by postoupil do baráže jako vítěz Ligy národů podle současné situaci v kvalifikaci: Wales a Rakousko.

Kdo by postoupil do baráže z druhých míst v kvalifikaci podle současných tabulek: Srbsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina, Česko, Skotsko, Norsko, Rusko, Albánie (tlačí se na ni však Polsko), Arménie (tlačí se na ni ovšem Rumunsko).

Kdo by postoupil přímo na MS podle současných tabulek: Portugalsko, Španělsko, Itálie, Francie, Belgie, Dánsko, Nizozemsko, Chorvatsko, Anglie, Německo.

Los baráže, nasazení: nejlepších šest týmů z druhých míst v kvalifikaci, nenasazení: zbývající čtyři týmy z druhých míst v kvalifikaci a vítězové Ligy národů.

Semifinále baráže: tři skupiny po čtyřech (skupina A, skupina B, skupina C).

Semifinále na jedno utkání na stadionu nasazeného týmu. Vítězové postoupí do finále, o místě konání rozhodne los.

Los MS 2022: duben 2022.

Termín MS 2022 (32 týmů, 13 z Evropy): 21. listopadu až 18. prosince 2022 v Kataru.