Nadprůměrní stopeři Fortuna:ligy podle Luhového? Dva operují na Letné, jeden v Edenu...

Nadprůměrní stopeři Fortuna:ligy podle Luhového? Dva operují na Letné, jeden v Edenu...

Dlouholetý glosátor fotbalového dění Milan Luhový tvrdí, že je na tom soudobá česká reprezentace lépe, než dva tři roky zpět, nicméně do úspěšné generace s Nedvědem, Poborským a spol. jí pořád něco chybí.

"Národní tým si prošel různými výkyvy. To nejlepší s generací Nedvěda a spol. má za sebou, pak přišel úpadek. A teď se to zase trochu zvedá. I díky tomu, že se někteří hráči dostali do zahraničí, to přineslo vyšší kvalitu. Ale pořád to není ono, herní krása tam chybí," podotkl v interview pro seznamzpravy.cz osmapadesátiletý odborník.

Mezi slabiny národního mužstva podle něj patří jak destruktivní hra defenzivních fotbalistů, tak osoba hlavního trenéra Jaroslava Šilhavého, jemuž vyčítá některé strategické tahy ohledně střídání.

Achillovou patou mužstva, které má před sebou střety s Walesem a Běloruskem, je ale podle něj hra středních obránců. "Někdo kritizuje, že útočníci nebrání, já říkám, že stopeři nehrají fotbal. Je obrovský rozdíl, jestli stoper založí útok tak, že někam nakopne balon. Anebo jestli vyšle opravdu kvalitní přesnou přihrávku, a navíc rychle. Dřív než se obrana protivníka stačí zformovat. Slavia se o takový způsob zakládání útoků pokouší,“ přidal na seznamzpravy.cz člen Klubu ligových kanonýrů a trojnásobný vítěz Československého poháru z let 1982, 1985 a 1990.

I vzhledem k odkazu na sešívané "S" patří mezi stopery podle jeho gusta Ondřej Kúdela a také sparťanští zadáci Filip Panák nebo Dávid Hancko. "Umí situace řešit fotbalově. Takhle vždycky uměli rozehrát balon od vlastní branky Španělé. Na dvě tři přihrávky se umí dostat do středního nebo útočného pásma, na 40–50 metrů. Přihrávka zezadu musí být dobrá a rychlá," uzavřel na seznamzpravy.cz internacionál, jenž prošel hned čtyřmi zahraničními štacemi a v minulosti pálil i za Duklu, Slovan Bratislava či Púchov.

Změna je život: Překvapivé kroky Vrby během jeho anabáze na Letné

Zdroj: seznamzpravy.cz