Německo čeká bitva vedoucích celků. Jaký je vlastně rozdíl mezi Bayernem a Bayerem?

Německo čeká bitva vedoucích celků. Jaký je vlastně rozdíl mezi Bayernem a Bayerem?

Před šlágrem osmého kola německé Bundesligy, kdy se spolu třetí říjnovou neděli utají dva vedoucí celky soutěže si server Bundesliga.com všímá jedné, velmi snadné chyby. Utká se Bayer Mnichov s Bayernem Leverkusen? Nebo Bayern Mnichov proti Bayerem Leverkusen? Je to totiž docela snadná chyba, které se mohou dopustit i ti největší fotbaloví fanoušci - v domnění, že tato dvě jména spolu úzce souvisí.

Pokud totiž otevřete německý slovník, tak … Bayern je název spolkové země Bavorsko, zatímco Bayer je slovo pro osobu žijící v Bavorsku. V případě Bayernu München tedy název znamená Bavorsko Mnichov.

Zrovna v případě německých klubů tato pojmenování nejsou neobvyklá. Například obě Borussie, jak ta z Dortmundu, tak i ta z Mönchengladbachu nesou latinský název pro bývalé království a německý stát Prusko, který se rozprostíral přes velkou část severního Německa, včetně oblasti, kde se nachází Dortmund a Gladbach. Můžete si tedy oba kluby přeložit jako Prusko Dortmund nebo Prusko Mönchengladbach.

A i přesto, že jsou města Dortmund a Mönchengladbach blízko sebe a ze stejné spolkové země, není to derby, když se tyto dva kluby spolu utkají (navzdory tomu, že tomu mohou názvy napovídat). A stejně tak je to s Bayernem Bayerem střetnou. Jména obou klubů naznačují, že by mohly být blízko, ale Mnichov a Leverkusen jsou od sebe ve skutečnosti vzdáleny více jak 580 kilometrů.

Jméno po zakladateli společnosti

Pokud tedy hledáte klub v Německu, nejlepší je sázet na poslední slovo v názvu (Dortmund, Brémy, Frankfurt, Berlín atp.). Naopak v anglicky mluvících zemích je většinou umístění klubu na začátku názvu; teprve pak následuje řada přívlastků jako United, City, Town, County a další.

A jak je to tedy s tím Bayerem Leverkusen (za který kope i český snajpr Patrik Schick)? Jak upozorňuje server Bundesliga.com, jde tak trochu o vtip osudu. Klub, kterému se v Německu přezdívá Werkself, založili v roce 1904 pracovníci místní farmaceutické společnosti Bayer jako součást sportovního klubu TSV Bayer 04 Leverkusen. Společnost Bayer je navíc pojmenována po zakladateli Friedrichu Bayerovi.

Bayer (s variantami včetně Baier, Beyer a Beier) lze odvodit z Bayeru, což znamená bavorský, ale může mít také profesní odvození od beiern (zvonit na zvon). Odkazuje tedy na lidi, kteří zvonili na kostelní zvony.

Potenciální spojení mezi těmito dvěma názvy klubů tedy existuje, ale jen, protože se původ jména Bayer ztratil v čase. Zakladatelé si v roce 1904 možná ani neuvědomili, že dali svému klubu název "obyvatel Bavorska". Ve skutečnosti tedy neexistuje žádné spojení mezi Bayernem Mnichov a Bayerem z Leverkusenu. První z nich odkazuje na umístění klubu, kdežto druhý na příjmení. Prostě vypadají podobně.

Zdroj: Bundesliga.com

Neymarův trenér klidní fanoušky: Bude hrát ještě dlouho

Bundesliga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.