Plzeň nedělila bůra Jablonci, Slavia se trápila v Budějovicích a Sparta udeřila až v závěru

Dvanáctým kolem odstartovalo v sobotu 12. kolo české nejvyšší fotbalové ligy. Ve třech odpoledních kláních Slovácko porazilo doma pražské Bohemians gólem z nastavení a Liberec doma porazil Sigmu Olomouc 2:0. Zlín v Ďolíčku, kde hrají svá utkání Pardubice trefoval pouze brankovou konstrukci, takže se ze body pouze dělily. Zlínem. Ve večerním slezském derby měla původně přivítat na svém stadionu Karviná ostravský Baník, ale krajská hygienická stanice poslala karvinský celek do karantény. Plzeň zaznamenala šesté vítězství v řadě. Otřesný start Slavie v Českých Budějovicích zaznamenal ztrátu pro mistra. Hradec Králové si poradil s Teplicemi.

FK Pardubice - FC Fastav Zlín

V utkání Pardubic se Zlínem měli v první části zápasu více ze hry hostující fotbalisté, kteří byli i velmi blízko vedoucímu gólu, ale ve čtyřiadvacáté minutě po přímém kopu Lukáš Vraštil trefil pouze tyč a Antonínu Fantiš z dorážky po téže situaci trefil z odraženého míče trestuhodně pouze břevno. Nic dalšího se však v Ďolíčku neudále.

Do druhého dějství vstoupili lépe naopak domácí, kteří si dokonce vydobili výhodu pokutového koupu, se kterým ale Cadu naložil doslova tragicky. Poté si ještě slušnou šanci vytvořil Beran ale bohužel pro domácí míč minul po jeho ráně bránu. Utkání tak skončilo bezbrankovou remízou.

FC Slovan Liberec - SK Sigma Olomouc

Pod trenérem Lubošem Kozlem zvedající se Liberec se ujal v souboji s Olomoucí vedení již po patnácti patnácti minutách. Havelka nejprve našel průnikovou přihrávkou za obranu Gebre Selassieho, který vrátil míč do vápna na Júsufa, jenž jej skvěle pustil za sebe na z druhé vlny nabíhajícího Christiana Frýdka a teprve dvaadvacetiletý záložník poslal Slovan do vedení. Olomouc po inkasované brance přebrala iniciativu a po chybě Matěje Chaluše neměl daleko k vyrovnání Pablo Gonzalez. Ochvíli později pálil Júsuf na druhé stran pouze do břevna, což bylo v prní pětačtyřicetiminutovce vše podstatné.

Do druhého dějství vstoupila aktivněji Olomouc, ale byl to opět Liberec, kdo gólově zahrozil. Ve čtyřiapadesáté minutě vyslal dalekonosnou střelu Martin Koscelník, ale Matúš Macík vytáhl fantastický zákrok a nepřipustil zvýšení domácích. Poté se však šel Před rozehrou sudí utkání Tomáš Batík po konzultaci s videorozhodčím podívat na obrazovku a přiřkl domácím pokutový kop, který bez větších problémů Júsuf promnil. Liberec si již pak dvougólové vedení zkušeně pohlídal a Hanáci tak odjíždějí z pod Ještědu bez bodů.

1. FC Slovácko - Bohemians 1905

Bez branek se dlouho hrálo v Uherském Hradišti, kde Slovácko hostilo "Klokany". Jasnou územní převahu měli během prvnho poločasu domácí, kteří však ne a ne proměnit žádnou svou šanci. A protože hosté z Prahy s ničím během prvních pětačtyřiceti minut hry nepřišli, odcházelo se do kabin za stavu 0:0.

Zkraje druhé půle měli naopak šance hosté, ale střelu Vojtcha Nováka zastavilo břevno a gól Petra Hronka z šestašedesáté minuty neplatil kvůli ofsajdu. Na gól si tak diváci museli počkat až do nastavení, kdy ve třetí minutě nastavení rozhodl o výhře Slovácka Cicilia.

Plzeň – Jablonec

Plzeň deklasovala Jablonec pěti góly. Dvakrát se do branky bývalého týmu zapsal Jan Kopic, po jedné brance přidali Beauguel, Mosquera a Šulc. Plzeňští povadli další zodpovědný výkon. Hosty potopil už po 15 minutých Jan Kopic. Západočeši si touto jednoznačnou výhrou upevnili první místo. Naopak Jablonec v lize popáté v řadě nevyhrál a klesl na dvanáctou pozici.

České Budějovice – Slavia

Slavia zavítala na jih Čech a hned od 10. minuty musela dotahovat, když Mihálík vyslal přesnou přihrávka na Brandnera a fanoušci na Střeleckém ostrově se mohli radovat. Ve 14. minutě Jakub Hora poslal centr do vápna a Lukáš Havel se neomylně trefil hlavou. Slávisté snížili v 52. minutě po penaltě, kterou dokázal proměnit Peter Olayinka. Na 2:2 vyrovnal Oscar Dorley, když se hlavou trefil do odkryté branky.

Hrabec Králové – Teplice

Nováček z Hradce si poměrně lehce poradil s dalším soupeřem. Teplice prohloubily svoji krizi hned od úvodu dějství, když už od 2. minuty prohrávaly po brance Dvořáka. Ve 35. minutě Jakub Rada dorazil míč v pokutovém území k levé tyči – 2:0. Na konečných 3:0 upravil z dorážky opět Dvořák.

Sparta - Mladá Boleslav

Pražská Sparta využila zaváhání svého městského rivala z Edenu, ale na zisk tří bodů se pořádně nadřela. Na Letné se diváci dočkali branky až v nastavení druhého poločasu, kdy se střelecky prosadil Adam Hložek. Oba kluby se prezentovali ofenzivně laděnou hrou, ale množství nepřesných či zmařených šancí se pod konečným výsledkem podepsaly.