Kolář a Dočkal jsou balvany „S“. Fandové: „Nita chytá, protože je zeď, Kolář, protože je zeť“. Tvrdíka to uráží

Kolář a Dočkal jsou balvany „S“. Fandové: „Nita chytá, protože je zeď, Kolář, protože je zeť“. Tvrdíka to uráží
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Mistrovská Slavia, zmítaná marodkou hlavně českých hráčů, jde v říjnu od ztráty ke ztrátě. V neděli odpoledne po katastrofální první půli jen remizovala v Českých Budějovicích (2:2), zatímco Sparta i Slovácko o víkendu vyhrály shodně 1:0 gólem v nastavení (nad Mladou Boleslaví, resp. nad Bohemians). A Viktoria Plzeň dokonce rozdrtila trápící se Peltův Jablonec 5:0. Takže červenobílí ztrácejí na Západočechy už sedm bodů, na Spartu pak tři a na Slovácko dva. Pokud ovšem zvládnou středeční domácí dohrávku s Olomoucí, dotáhnou se na Letenské a předběhnou klub z Uherského Hradiště. A kdyby v neděli sešívaní v Edenu vyhráli i nad Plzní, bude ze sedmibodového manka během pěti dnů jen bodík.

Jenže to by se museli rychle zvednout a udělat další změny. V současnosti tým složený z řady legionářů připomíná Spartu z éry italského kouče Stramaccioniho. Profesorství, nedostatečná bojovnost a komunikace. Až když na hřiště přijdou někteří čeští hráči, obraz hry se změní ke lepšímu. Pokud jde o neděli, odpoledne podala Slavia katastrofální výkon v první půli, zatímco Sparta byla večer zcela marná ve druhém poločase. V hlavní roli byli ale také brankáři, zatímco slávisty  položil v úvodním dějství na lopatky svým katastrofálním výkonem gólman Ondřej Kolář, rumunský strážce sparťanské svatyně Florin Nita při seriálu mladoboleslavských šancí čaroval, nebo pomáhaly tyče.    

Jak napsal  v internetové diskusi na serveru idnes.cz fotbalový příznivec Roman Šesták: Troufám si říct, že Sparta vyhrála, protože má Nitu. Zatímco Slavia jen remizovala, protože má Koláře.“

Dočkal mohl být rád

Každé pražské „S“ souží v současnosti v sestavě jeden velký balvan, který spoluhráči za sebou vláčejí, protože trenéři Trpišovskýi Vrba jím své celky z nějakých důvodů stále zatěžují. O Ondřeji Koláři, který je už delší čas z formy a možná má i nějaké to kilo navíc, už byla zmínka, hru Sparty zase ovlivňuje a brzdí záložník Bořek Dočkal. 

Ten mohl být v utkání s aktivní  Boleslaví rád, že za ostrý faul na Hlavatého dostal od sudího Julínka čtvrt hodiny před koncem za stavu 0:0  jen žlutou kartu. Jelikož VAR Franěk hnal arbitra k videu, protože si myslel, že letenský kapitán má jít ven. To tvrdil i středočeský kouč Karel Jarolím, zatímco jeho sparťanský kolega Pavel Vrba mu připomněl, že pak by musel být už předtím v první půli vyloučen boleslavský Matějovský za faul na Čelůstku.  

Těžko říci, ale v současné formě se Dočkal jeví pro Spartu jako bezpečnostní riziko, stejně jako Kolář pro Slavii.

Tak jsme si vyzkoušeli, že Dočkal a Pavelka nemůžou hrát spolu. Díkybohu nás to s obrovským štěstím nestálo body. Ale pane Vrbo, takhle už ne, prosím,“ napsal na serveru idnes.cz fanoušek Marek Selinger. 

Tvrdík: „Řeči o Kolářově protekci mě urážejí“

Z minulosti nelze žít věčně. Kolář chytal výborně v sezoně 2019/2020, ovšem v té minulé šel výkonnostně dolů, paradoxně se zlepšil až po svém zranění v Glasgowě. A během ročníku 2021/2022 je žalostný: Fanoušci Slavie si přejí, aby se mezi tyče vrátil Mandous, který podával na přelomu září a října v týmu červenobílých spolehlivé výkony. Jenže po reprezentačním srazu, který Aleš Mandous předčasně opustil kvůli tragické událostí v rodině, se do brány vrátil Ondřej Kolář a fandové sešívaných zuří.

Vyčítají trenéru Trpišovskému, že ho staví jen proto, že se gólman stal snoubencem Tvrdíkovy dcery. To se ovšem slávistický šéf Jaroslav Tvrdík už ve svém obsáhlém interview pro příznivce z AREA114 pokusil  vyvrátit s tím, že ho tyhle fanouškovské řeči velice urážejí. A nejen jeho, ale i trenéra a hráče samotného. 

Spíš půjde o tom, že Kolář chytá proto, že jej klub chce prodat do zahraničí. Ovšem to se v téhle formě a fyzickém stavu brankáře jeví  jako kontraproduktivní.  

Slávističtí fandové už jsou na Koláře alergičtí. Jejich internetové diskuse na idnes.cz i na fanouškovském serveru slavistickenoviny.cz jsou hodně kruté, ovšem někdy je lepší a poučné si je vyslechnout, než poslouchat omleté hyperkorektní až bázlivé reakce některých expertů.  

Pravdou je, že kdyby v bráně Slavie stál v neděli v Českých Budějovicích místo Koláře sparťan Nita (nebo kterýkoli jiný ligový gólman), Pražané by na jihu Čech podle všeho s přehledem vyhráli. V touze napravit čtvrteční pohárový nezdar v izraelské Haifě totiž začali velmi aktivně, vypracovali si hned v úvodu několik vyložených šancí, bylo jen otázkou času, kdy dají gól. 

Jenže branky padaly na druhé straně, když se Kolář za míčem ani jednou nehnul. Vše svádět na slunce do očí asi nešlo, protože podobně si vedl i po pauze ve stínu, kdy měl velké štěstí, že mu balon místo do brány přistál na břevně. I jindy velmi uvážlivý komentátor O2 TV Sport, původním povoláním učitel, Vlastimil Kaiser tak konstatoval: „Pokud se míč vyskytne v blízkosti slávistické branky, je jedním z posledních, kteří se o tom dozví, Ondřej Kolář.“

Co střela na bránu, to gól

A zde je výběr internetových reakcí na serverech idnes.cz a slavistickenoviny.cz:

Radek Kopar: „Takhle vestoje chytá brankář, co má +50 let, artrózu v kolenou a +130 kg. Se zeťák nechtěl umazat, nebo co to jako mělo bejt?“

Jan Čákora: „Nita chytá, protože je zeď, Kolář chytá, protože je zeť.“

Pavel Boček: Kolář je prostě omyl, Mandous chytal výborně, Kolář je línej ,děravej‘, co střela na bránu, to gól.“ 

Knl66: „Na stěně mi visí jeden starý kabát. Škoda, že ho nemůžu expres poslat do Budějic, že bychom ho pověsili do brány místo Koláře. Tak třeba na Olomouc...

Van Del: Kolář…Twl, to i Heča je proti němu pan brankář.“

Pcitron: „Sorry, ale Ondrova reakce ve mně evokuje naše posmívání se Hečovi do sněhuláků...“ 

Colinsks: „Tahle v bráně umím stát taky, a to i za desetinový plat.“

Pehacko: „Kolář je asi jen na výletě, ten tam tak krásně stojí. Prosím Koláře vystřídat a poslat ho pěšky domů, ať se probere.“ 

Gazza:Prostě s těmi žoldáky a protežovaným Kolářem, který má mimo jiné nadváhu, to tak dál nepůjde. Těm je Slavia u zadku.“

Porschak: „Ty woe, ať okamžitě stáhne Koláře. To je parodie.“

Ragnarok: Je to tak, Kolářovi svítí do očí sluníčko. Na Ferencvarosi byl zase nekvalitní trávník, v Teplicích jakbysmet, Stoch v minulém utkání s Libercem střílel ze zákrytu... Prostě je to všechno jen shoda okolností.

Nedbal: „To sluníčko mu svítí do očí už asi patnáct zápasů v řadě.“ 

Mpik: „Nechápu, proč se Mandous vrátil na střídačku. A dnes toho můžeme jen a jen litovat.

Benny231:Je to těžká věc, hrát s obranou, kde to neklape, a s podprůměrným brankářem.“ 

Demokrat: Chtěl bych toho Koláře něčím omluvit, ale on už kazí ty výběhy i na půlce, kde je stín.

Japoko: „Ten namachrovanej tankista je tam za kašpara.“ 

Steevee: „Ten Kolář je brutál. Jestli se na tohle náhodou ještě někdo ze Západu dívá, tak už šel rozbít prasátko. Aby mu Koláře náhodou někdo nevyfoukl...“ 

Lord Edmund:  Koláře po tomhle nebude chtít ani druhá francouzská liga.“ 

Butters:Když už Kolář musí povinně hrát, tak ať ho radši staví do útoku, tam nadělá míň škody. O moc horší koncovku než Olayinka s Krmenčíkem mít stejně nebude.

Mig52: Je otázka, jak jde nominace Koláře za trenérem. Mám skoro pocit, že Koli musí hrát, aby se prodal. Ale je to kontraproduktivní. On si svými výkony snižuje cenu i zájem o něj, protože ti, co o něj stojí, ho sakra dobře sledují a musejí vidět tu nejistotu. Navíc ta helma - a otázka, jak je na tom zdravotně. Na to nemusíme mít trenérské kurzy, abychom viděli, že Mandous je o level lepší.“

MKCZ83: Nejspíš za náš výkon může bouřlivé prostředí a sluníčko. Jinak si to neumím vysvětlit, protože trenérský tým udělal vše dobře. Nejen, že jsme měli v brance brankáře, který vše řešil s přehledem a klidem, ale hlavně jsme měli na hřišti hráče, který vyniká pro fotbal tou nejdůležitější schopností, a tou je neviditelnost... Bohužel šel ze hřiště až v 83. minutě (Schranz – pozn. red.).

A teď bez ironie... Kapitola sama o sobě je snaha trenérů hrát systémem, ke kterému nemají hráče. V záloze je Samek, na krajích Oscar a Bah a v první půlce se snaží o průnikové nahrávky od půlky Kačaraba .On si to sám od sebe nevymyslel. Naprosto nechápu to, že Jindřich Trpišovský je Krmenčíkem fascinovaný, ale absolutně ho neumí na hřišti využít. Přitom stačí to, co jsme předvedli v první minutě. Dát Krmelcovi slušnej míč do souboje a rázem překonáme čtyřicet metrů hřiště do šance. Ale ne, my si to prostě budeme šudlat, aby pak na stopera vyšla průniková přihrávka, kterou není schopnej dát kolikrát ani náš záložník.“ 

Mikey: „Sportovní ředitel Nezmar v Edenu šíleně chybí, Trpišovský si teď jede svoje a všichni ho slepě poslouchají. Pochybuji, že by Jan Nezmar souhlasil s příchody Plavšiče, Krmenčíka atd.“ 

Kuchta a Krmenčík? Jako jižní a severní Korea

Neschytává to však jen Ondřej Kolář, hněv lidu slávistického pociťuje, jak vidno,  i explzeňský kanonýr Michael Krmenčík. 

Rozdíl mezi Kuchtou a Krmenčíkem je jako mezi jižní a severní Koreou,“ napsal na serveru slavistickenoviny,.cz fanoušek, který si říká Pehacko. 

Je pravda, že s Kuchtou, který o poločase Krmenčíka vystřídal, Slavia vyrovnala. Kanonýr červenobílých zařídil penaltu, pak nahrál Oscarovi na vyrovnávací gól. Vítěznou branku však v sólu na gólmana Vorla nepřidal, slávistický tlak v závěru ustal a neoživila už ho ani přesilovka po Skovajsově vyloučení.

„Hráli jsme stejně už v Haifě. To bylo stejné zoufalství. Asi jsme si mysleli, že to v Českých Budějovicích půjde samo. Schovávali jsme se, nechtěli jsme hrát. Člověka to pochopitelně sráží, štve ho to. Ale není to případ jen tohoto zápasu v Budějovicích,“ kritizoval své kolegy za výkon v první půli Jan Kuchta.

O výkonu brankáře kolegiálně pomlčel. Paradoxní je, že před duelem v Českých Budějovicích asistent trenér Trpišovského Jaroslav Köstl v rozhovoru pro O2 TV Sport prozradil, že to byl právě gólman Kolář, který si vzal v kabině po čtvrtečním propadáku kritické slovo…

Ano, Ondřej Kolář, jak už bylo řečeno, prokázal své kvality v sezoně 2019/2020, kdy třeba vychytal v Lize mistrů v Barceloně nulu a nevyzrál na něj ani hvězdný Messi. Ovšem tím, že ho Slavia v současném stavu posílá do branky, mu spíše škodí.  Potřebuje klid na přípravu a návrat do někdejší pohody a formy.

Kombinaci Evropa + liga české kluby nezvládají

Jinak 12. ligové kolo potvrdilo, že účast v evropských pohárech v kombinaci s ligou české kluby nezvládají. O Slavii už byla dlouhá řeč, Sparta, jak jsme rovněž konstatovali,  stála také krůček od bodové ztráty.

A Jablonec v Plzni, která se od léta může soustředit jen na ligu, vyfasoval potupného „búra“ Otázkou je, zda se to stalo zásluhou zlepšené formy viktoriánů, kteří dosud vyhrávali vždy jen o pouhý gól, nebo spíš kvůli hlubší krizi uvnitř severočeského klubu, umocněné soudními starostmi majitele Miroslava Pelty.  

Csaplár se stává jedním z nejlepších komentátorů. Snižme počty klubů v lize, FNL rozdělme na Čechy a Moravu