Šádek je poslední mohykán generace klasických českých šíbrů, má u mě velký respekt, tvrdí Chvalovský

Šádek je poslední mohykán generace klasických českých šíbrů, má u mě velký respekt, tvrdí Chvalovský

Bývalý první muž českého fotbalu František Chvalovský (67), jenž byl svého času u vzestupu Chmelu Blšany, momentálně radí jedné švýcarské investiční společnosti s potenciálním zakoupením Viktorie Plzeň. To vše i přesto, že před pár lety tvrdil, že pro zahraniční trh jsou zajímavá pouze slavná pražská "S". Nakonec ovšem změnil názor...

"Kdybych měl 20 milionů eur, jako že je nemám, tak bych o podobné investici velmi vážně přemýšlel. Plzeň má celou řadu atributů, kterými se nemůže pyšnit každé město. U nás bych takhle ještě viděl Brno, Ostravu nebo České Budějovice. V Evropské unii se hodně diskutuje o tom, kam se Česká republika zařadí: jestli bude východ EU, nebo západ non-EU. A Plzeň má opravdu všechny ambice, aby byla prvním bodem směrem k východu EU. Nádherný region, má skutečně všechno, i z hlediska průmyslu, obchodu," pronesl v interview pro isport.blesk.cz někdejší letitý funkcionář, jenž byl uprostřed devadesátých let unesen "kmotrem" František Mrázkem.

Za velkou devízu Viktorie považuje i jejího nynějšího majitele Adolfa Šádka. "Je to chlap, který umí v českém fotbale chodit se vším všudy. Od gumáků až po smoking. Generaci klasických českých šíbrů už v českém fotbale tolik nevidím. Řekl bych, že Šádek je takový poslední mohykán tohoto ranku. Ale musíte si uvědomit, že je mu teprve šestačtyřicet let. To znamená, že je v nejproduktivnější a nejplodnější fázi života. Ten chlap to má v hlavě srovnané, ví, co chce, a dělá to ku prospěchu Plzně. U mě má velký respekt. Já ho doporučuju všude – jako velkou devizu Plzně. Pracuje čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu. Když není na áčku, je na béčku, když není na béčku, je na juniorce. Je to ten typ člověka, na kterého sedí, co jsem vždy říkal: Když hraju za Blšany, tak hraju za Blšany, když za nároďák, tak za nároďák. On hraje jenom za Viktorku a na 100 procent. A o českém fotbale ví všechno. A český fotbal je, bohužel, malá vesnice. Je to malá obec, která tu potravinu křupe a kouše," přidal na stránkách Deníku Sport léta trestně stíhaný bafuňář, jenž obdržel v roce 2013 amnestii od Václava Klause.

Pokud by momentálně druhému týmu tabulky obchod skutečně dohodil, chtěl by se podílet i na jeho řízení? "Nesmíme zapomenout na jednu věc: je mi sedmašedesát. Myslím si, že jsem ve formě, jakou jsem neměl celý život, ale člověk už musí – a měl by mít také tu odpovědnost – odhadnout své možnosti i pro horizont třeba dalších pěti let. Nejde mít výhled jenom rok. Kdyby mi někdo nabídl například místo předsedy představenstva v Plzni, nevzal bych to. I ve Švýcarsku se mě ptali, jestli bych na to byl připraven, a já odpověděl: Nebyl. Je to strašně práce. Nejde o to, že bych byl líný, makám pořád. Už ale potřebuju jít třikrát týdně na golf, nachodit denně deset kilometrů, abych mohl pracovat a přemýšlet. A to pak na takovou funkci zbývá málo času. Je to práce pro Šádka. Šestačtyřicet let, chlap v rozkvětu sil, dvacet let se může realizovat. A nakládejte mu, síly má dost," uzavřel ve Sportu Chvalovský, jemuž by ovšem vyhovovala konzultační či poradenská role. "Rád pomohu, poradím, budu vše pozorovat, ale rozhodně nechci hrát aktivní funkcionářskou roli. Žiju dvacet let v trablech, ty zdaleka nejsou ukončené. Chci se tomu taky věnovat. Nemohu si dovolit únik do fotbalové sféry, vzít funkci klubového prezidenta. Asi by bylo krásný si to ještě jednou zkusit, ale čas vypršel."

Zdroj: isport.blesk.cz

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.