Matoušek je na place zase cítit a je nebezpečný. Pořád má navíc obrovský prostor, aby mohl být daleko lepší...

Matoušek je na place zase cítit a je nebezpečný. Pořád má navíc obrovský prostor, aby mohl být daleko lepší...

Když na stadion U Nisy přicházel Luboš Kozel, situace Slovanu nebyla vůbec jednoduchá. Gebre Selassie, Rabušic a spol. totiž měli nedlouho před koncem léta pouhý jeden bod a uzavírali celý prvoligový peleton.

Pod bývalým koučem Baníku a Dukly však liberecká družina pookřála, posledních osm zápasů přetavila v šestnáct bodů a od vysněné šesté pozice, na níž nyní sídlí nováček z Hradce Králové, už ji dělí pouhé tři body.

Co vše je hlavní příčinou zlepšení situace? "Jednoznačnou pravdou je, že nám pomohli hráči, kteří na poslední chvíli přišli. Jsem za ně rád. Nebylo úplně jednoduchý někoho přivést v závěru přestupového okna, kdy možnosti už nejsou bůh ví jaké. Trefili jsme se do hráčů, z nichž v tu chvíli ani jeden pořádně nehrál či měl dlouhou herní pauzu. Minimálně tři ze čtyř se nám podařilo rychle dostat do nějaké formy a fyzického stavu, že byli schopní týmu pomoci. Zvyšujícím se sebevědomím se vedle nich zvedli i výkony hráčů, kteří tady zažili nepovedený start," ozřejmil v interview pro web sport.cz Kozel, který je rád, že s jeho mužstvem začal po zranění kotníku opět trénovat Miroslav Stoch.

Pod Ještědem by však zatím neradi létali v oblacích a po hororovém startu zatím zůstává prioritou záchrana. "Určitě. Výsledky jsou skvělé a bodů je asi víc, než jsme si mohli v nějakém růžovém snu představovat. Ale také víme, že kolikrát bylo na hraně, jestli zápas zvládneme. Třikrát jsme rozhodli až v jeho samotném závěru, což je ovšem pro trenéra z mnoha důvodů velmi dobré zjištění," přidal na sport.cz známý exslávista.

Kromě Stocha, který zatím své maximum pouze naznačil, se osvědčili také Plechatý, Tiérhi i Júsuf. "Mají pro mužstvo velký význam a výkon týmu všichni tři pozvedli výš. U Tiéhiho jsem hodně rád, že jsme se trefili. Vždy jde o sázku do loterie. Paradoxně týden před mým příchodem do Liberce jsem byl na zápase Dukla - Opava, kde jsem ho viděl live a vůbec se mi nelíbil. Tam byl však jeho výkon výjimkou. Sám mi pak potvrdil, že šlo o jeho nejhorší zápas. U nás však ukázal, proč jsme ho chtěli. Jednak umí velmi dobře číst těžiště hry a je strašně silný na míči. Minimálně kazí a nebojí se vzít míč v těžké pozici. Umí si poradit v situacích jeden na jednoho, umí otáčet hru. Má i výborný charakter, je pracovitý a myslím, že v hlavě to má dobře poskládaný. Jsem rád, že vše tady za tak krátkou dobu ukázal. Cítil jsem, že takový hráč tady není a že ho potřebujeme," zaznělo z úst Kozla.

Tomu se navíc podařilo nastartovat i rychlíka Jana Matouška, jenž se v posledních měsících spíše hledal. "Jsme rádi, byť samozřejmě doufám, že od něj ještě uvidíme víc. Potenciál na to jednoznačně má. Hráče s takovými rychlostními předpoklady u nás jen tak nenajdete. U něj dělá hlava 80 procent výkonu, ještě víc než u ostatních. Hned na začátku jsem mu řekl, že ode mě důvěru dostane a že záleží jen na něm. Předtím měl nějaké zdravotní problémy a v takové situaci psychika pak každé i malé zranění zveličí. V tomhle musí porazit nejdříve sám sebe, aby si věřil. V tom u něj vidím obrovský pokrok. Když jsme přišli, v 60. minutě pomalu umíral, teď hrál skoro celý zápas. V tomhle směru se zlepšuje. Pořád však má obrovský prostor, aby mohl být daleko lepší. Jsem ale rád, že je na hřišti už cítit a je nebezpečný. I když se mu spousta věcí nepovede, sálá z něj obrovská snaha a touha," ozřejmil na sport.cz rodák z Vlašimi, jenž se - pokud jde o inspiraci - nejvíce dívá do Premier League.

A neobává se Kozel dalšího výprodeje? Trojnásobný mistr Česka je mimo jiné proslulý i tím, že se v něm kádr mění každého půl roku. "Nebojím se. Jsem si vědom, že odchody a příchody jsou tady na denním pořádku a že se mužstvo po každé sezoně obměňuje. Stejně jako toho, že je tady plno hráčů na hostování i hráčů, kterým v létě končí smlouva. Ale věřím tomu, že se na tom pracuje a budeme se snažit vytvořit mužstvo, které by Liberec dostalo zase do takových pozic, kde by podle mě být měl," uzavřel na stránkách sport.cz padesátiletý odborník.

Zdroj: sport.cz

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.