Expert Komňacký: Proti Italům či Portugalcům to bude Mission Impossible, Krmenčík si za pískot může sám

Expert Komňacký: Proti Italům či Portugalcům to bude Mission Impossible, Krmenčík si za pískot může sám
ROZHOVOR

Coby bývalý asistent kouče Michala Bílka si na reprezentační střídačce užil své. Teď už dění v národním týmu sleduje jen zpovzdálí, přehled ale rozhodně neztratil. Podle uznávaného trenéra a experta Františka Komňackého tkví za výkonnostním poklesem hlavně početná marodka, i tak měl ale český tým zakončit kvalifikační skupinu na mistrovství světa v Kataru na lepším než třetím místě. 

Jakými slovy byste zhodnotil vystoupení Čechů ve skupině?
Je jasné, že ambice byly větší. Třetí místo prostě nemůžeme označit za úspěch. Zvlášť poté, co jsme za sebou měli vydařené mistrovství Evropy i zvládnutou Ligu národů. Bylo zřejmé, že na Belgii asi stačit nebudeme, ale s Walesem jsme se měli popasovat lépe. Jenže ani naše výkony nebyly v těch posledních zápasech kdovíjaké, takže třetí příčku máme asi právem.

Ta by za normálních okolností znamenala konec postupových nadějí. To je celkem krutá realita, ne?
Je to tak. Ale když se člověk ohlédne do historie, tak v kvalifikacích na mistrovství světa zkrátka nejsme vůbec úspěšní. Na šampionát jsme se ostatně dokázali probít pouze jednou, což o něčem svědčí. Zároveň si ale myslím, že zrovna poslední kvalifikace byla dost poznamenána covidem. A taky počtem zraněných, kterých jsme měli víc než kdo jiný. To všechno se samozřejmě podepsalo na tom, že jsme ve skupině skončili až za Walesem.

Podle mnohých ale hra Česka po Euru mírně stagnuje. Vidíte to stejně?
Tohle ani jinak vidět nejde. Ale je to i tím, že nám hlavně v závěru kvalifikace chyběla potřebná kvalita. Ukázalo se, že když nám vypadnou důležití hráči, je hodně těžké je nahradit. Druhého Patrika Schicka v týmu zkrátka nemáme, tak to prostě je. Navíc mi u několika kluků chyběl větší drajv. A platí to i pro Tomáše Součka, který umí hrát lepší fotbal, než jaký předváděl v posledních zápasech. Ale týká se to i ostatních.

Ukázalo se, že zrovna Schick je v českém týmu aktuálně nenahraditelný?
Bohužel ano. Patrik je někdo, kdo dokáže snažení celého týmu dotáhnout až do konce. A potvrdil to i na mistrovství Evropy, kde patřil k nejlepším hráčům celého turnaje. On je prostě gólový. Což je pro útočníka zcela podstatná vlastnost, která jeho konkurentům v národním týmu trošku chybí.

Hodně kritizovaným jménem je zejména Michael Krmenčík. Vy byste ho po tom všem, co vyváděl, nominoval také?
Myslím, že Krmenčík momentálně není až v takové psychické pohodě, aby všechny ty události kolem něj jen tak hodil za hlavu. Když na něj píská deset tisíc vlastních fanoušků, jeho výkon to samozřejmě ovlivní. Jenže on si za to může sám. Bylo jasné, že svým neuváženým chováním si proti sobě poštve spoustu lidí. To je ale věc jeho intelektu a schopnosti krotit emoce, v čemž má evidentně rezervy. Vést národní tým já, tak zrovna s jeho nominací teď asi chvíli počkám.

Když se podíváte na jména možných soupeřů už v prvním kole baráže, jak velké šance Čechům dáváte?
To je těžká otázka. Jsou tam určitě týmy, kterých bychom se nemuseli tolik bát. Na mysli mám Irsko, Wales nebo Švédsko. To všechno jsou mužstva, proti nimž jsme jistě schopni odehrát dobrý zápas, a to klidně i venku. Na druhou stranu, když dostaneme Italy či Portugalce, bude to taková Mission Impossible. Proti nim bychom měli jen hodně malou šanci. Když ale budeme mít aspoň trochu štěstí, tak určitě existuje možnost se na mistrovství probojovat.

Druhé a nasazené Česko? Výhra 6:0, prohra Walesu s Belgií, ztráta Norů v Nizozemsku a Turků v Černé Hoře