Důvěra pro Šilhavého? Csaplár by nechtěl, aby rozhodovali laikové na základě sympatií a různých vlivů či tlaků

Důvěra pro Šilhavého? Csaplár by nechtěl, aby rozhodovali laikové na základě sympatií a různých vlivů či tlaků

Decentní veřejné "přestřelky" mezi prvním mužem českého fotbalu Petrem Fouskem a hlavním koučem národního mužstva Jaroslavem Šilhavým, která se po ne až tak přesvědčivých výkonech reprezentace týkala zpochybněné stoprocentní důvěry pro nejbližší budoucnost, si všiml ve svém sloupku pro sport.cz i Josef Csaplár, jemuž se dotyčná situace nelíbí.

"Nový šéf FAČR Petr Fousek prohlásil, že výkonný výbor bude s trenéry hodnotit právě skončenou kvalifikaci. Proboha, kam chceme patřit? Do toho, kde jsme byli, tedy do českého fotbalového Kocourkova? Nebo tam, co prohlašovala před valnou hromadou F-evoluce a Petr Fousek? Pokud jakýkoli svaz nebo klub začnou vyvolávat pochybnosti o důvěře v trenéra, má to pokaždé jeden důsledek. Vždycky klesne výkonnost týmu. Začnou se vytvářet páté kolony, různé vlivové skupiny začnou prosazovat svoje zájmy. Správný krok svazového předsedy má být přece úplně jiný. Má jasně prohlásit, že buď trenér důvěru má nebo ji nemá. Vrcholem je, když zasedne výkonný výbor, potažmo svaz, a rozhoduje, jestli trenér má nebo nemá důvěru. Kdo totiž bude rozhodovat o tom, jestli má Jarda Šilhavý důvěru? Zase laikové. Na základě sympatií, antisympatií, různých vlivů, tlaků. Nikoli na základě odbornosti," uvedl ve svém pravidelném komentáři pro sport.cz devětapadesátiletý odborník.

Csaplár: Z Evropy postoupily přímo na MS Dánsko, Belgie, Chorvatsko, Srbsko i Švýcarsko. Nemrazí vás z toho?

Sám o rok staršímu kouči s minulostí ve Slavii, Budějovicích, Jablonci, Liberci i Dukle jednoznačně důvěřuje. "Jardo, máš moji naprostou důvěru, nezpochybnitelnou. Nic neřeš. Líbilo se mi, že ses ozval, což bylo moc důležité. Důvěra totiž buď je, nebo není. Ne varianta napůl ano, napůl ne. Buď jsou tvoji partneři profíci a řemeslníci nebo kluci z Kocourkova. Ale s tím ty nic neuděláš. Považuji za důležité říct, že diskuze musí proběhnout s lidmi, kterým jde na prvním až pátém místě o český fotbal. A ne o osobní zájmy. Musí být profesionální, odborná, kompetentní, založená na číslech a na faktech. Fotbalová asociace by měla mít svoje vize, filosofii, strategii. Na základě nich následně vyhodnotit práci trenéra za určité období. Jaké byly cíle a jestli jich bylo dosaženo. Jenže tohle na fotbalovém svazu není. Ať přišel k národnímu mužstvu jakýkoli trenér, bylo to vždycky podle něj. S příchodem každého nového kouče nastala nová filosofie, nová strategie, jiný přístup. Kam jsme se s tím dostali, všichni víme," poukázal na nejistou účast na příštím mistrovství světa sportem.cz citovaný expert, jehož fotbalový život v minulosti zavál i do Emirátů, Polska či Řecka.

Šilhavý si myslí, že jeho tříletá práce jde pořád nahoru a i proto se chce sejít s Fouskem. Tématem je další důvěra...

Zdroj: sport.cz